تاریخ: ۲۳ دی ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۲
1

آسمان نوسان نفت، بدون ابر!

پیش از اعلام نتایج گزارش تورم ایالات متحده، به دلیل رویکرد محتاطانه‌ی معامله‌گران نسبت به چشم‌انداز تقاضای چین، قیمت نفت امروز ثابت ماند.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز به نقل از رویترز، قیمت نفت در روز پنج‌شنبه عمدتاً ثابت ماند و از رشدهای قبلی خود در روز گذشته چشم‌پوشی کرد، زیرا پیش از انتشار آمارهای تورم آتی از ایالات متحده، خوش‌بینی نسبت به چشم‌انداز تقاضای چین، با احتیاط کاهش یافت.
نفت خام برنت تا ساعت ۷۲۵ به وقت گرینویچ با رقم ۸۲.۶۷ دلار در هر بشکه ثابت بود، در حالی که نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا ۴ سنت یا ۰.۰۵ درصد کاهش یافت و به ۷۷.۳۷ دلار در هر بشکه رسید.
هر دو شاخص در جلسه‌ی روز چهارشنبه، ۳ درصد افزایش یافتند که به دلیل امیدها به بهبود چشم‌انداز اقتصاد جهانی و نگرانی از تأثیر تحریم‌ها بر تولید نفت خام روسیه، تقویت شده بودند.
تینا تنگ، تحلیلگر CMC Markets به بهبود چشم‌انداز تقاضا اشاره کرد و اظهار داشت: «چین در آستانه‌ی تعطیلات سال نو قمری، ذخایر نفت خام را افزایش می‌دهد، چرا که دورنمای تقاضا در بحبوحه‌ی تغییر رویکرد در محدودیت‌های کووید-۱۹ بهبود یافته است.»
چین، واردکننده‌ی بزرگ نفت، اقتصاد خود را پس از پایان سختگیری‌های کووید ۱۹، بازگشایی می‌کند و بدین‌ ترتیب باعث تقویت خوش‌بینی نسبت به رشد تقاضا برای سوخت در سال ۲۰۲۳ می‌شود.
به گفته‌ی وزارت صنعت و فناوری اطلاعات، علیرغم اختلالات تولید و تردد ناشی از محدودیت‌های کووید-۱۹، انتظار می‌رود تولید صنعتی این کشور در سال ۲۰۲۲ نسبت به سال قبل ۳.۶ درصد رشد را نشان دهد.

سرنا هوانگ، رئیس مرکز تجزیه و تحلیل APAC در Vortexa خاطرنشان کرد: «به دلیل بازگشایی چین، خوش‌بینی‌ها در بازار نفت ادامه دارد و با نزدیک‌شدن به سال نوی چینی، افزایش تعداد سفرها باید حامی تقاضای بنزین و سوخت جت باشد.
شرکت اطلاعات مسافرتی فورواردکیز (ForwardKeys) روز پنج‌شنبه اعلام کرد، رزرو پروازهای خروجی چین افزایش یافته است، البته پس از اعلام این کشور مبنی بر بازگشایی مرزها، این میزان تنها ۱۵ درصد از سطوح قبل از همه‌گیری ارتقاء یافته است.
تنگ از CMC Market افزود: داده‌های تورم آتی ایالات متحده یک عامل خطر کلیدی برای نفت است. ترس از خطرپذیری باعث می‌شود معامله‌گران پیش از انتشار اطلاعات در روز پنج‌شنبه، محتاط‌تر عمل کنند.
اقتصاددانان انتظار دارند که افزایش قیمت‌های اصلی مصرف‌کننده در ایالات متحده، در مقایسه با ۶ درصد در ماه قبل، با سرعت سالانه ۵.۷ درصد در ماه دسامبر کاهش یابد. این در حالی است که تورم کل ماه به ماه صفر است.
از طرفی اداره‌ی اطلاعات انرژی ایالات متحده بر این باور است که ممنوعیت آتی اتحادیه‌ی اروپا بر واردات محصولات نفتی از طریق دریا از روسیه در ۵ فوریه، می‌تواند بیشتر از ممنوعیت ماه دسامبر اتحادیه‌ی اروپا برای واردات دریایی این کشور، اختلال ایجاد کند.
لازم به یادآوری است که محدودیت قیمت بین‌المللی که بر فروش نفت روسیه اعمال شده بود از ۵ دسامبر اجرایی شد.

برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید