تاریخ: ۲۳ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۱:۴۲
1

آیا استارت روند صعودی بیت‌کوین زده شده؟

بیت کوین امروز سرانجام به بالای ۳۰,۰۰۰ دلار صعود کرد. همبستگی میان بیت کوین و نزدک به شدت کاهش یافته است. بنابراین، آیا استارت روند صعودی بیت‌کوین زده شده؟

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز به نقل از کوین‌پدیا، قیمت بیت کوین (BTC) امروز، ۱۱ آوریل / ۲۲ فروردین، به بالاترین سطح خود طی ده ماه گذشته رسید. معامله‌گران و سرمایه‌گذاران بازار منتظر انتشار گزارش شاخص قیمت مصرف‌کننده در ۱۲ آوریل و همچنین، منتظر مشاهده‌ی حرکت بعدی فدرال رزرو برای مقابله با تورم هستند.
تحلیلگران پیش‌بینی می‌کنند، با وقوع رویداد هاوینگ بیت‌کوین در سال ۲۰۲۴، قیمت این ارز دیجیتال به اندازه‌ی قابل توجهی افزایش یابد. این پیش‌بینی صرفا بر پایه‌ی حدس و گمان نیست، زیرا داده‌های تاریخی بازار این پیش‌بینی را تایید می‌‌کنند. قیمت بیت کوین پس از وقوع هاوینگ در سال ۲۰۲۰ بیش از ۵۵۶ درصد افزایش یافت.
هاوینگ رویدادی است که در آن، پاداش استخراج بیت کوین نصف می‌شود. این کار با هدف کاهش عرضه‌ی بیت کوین و جلوگیری از بروز تورم در بازار این ارز دیجیتال انجام می‌شود. هاوینگ روشی است برای حفظ ارزش بیت کوین در بلندمدت.
به علاوه، بر اساس نتایج تحلیل‌های اخیر موسسه‌ی کریپتوکوانت، همبستگی میان بیت کوین و شاخص نزدک ۱۰۰ در حوزه‌‌ی شرکت‌های فناوری روز به روز ضعیف‌تر شده است. این همبستگی از رقم ۰.۷۵ در ماه اکتبر ۲۰۲۲ حدود ۶۰ درصد کاهش یافته و اکنون به رقم ۰.۳ رسیده است. این مسئله نشان می‌دهد بیت کوین راه خود را از بازارهای معمولی جدا کرده است.
کاهش همبستگی میان بیت کوین و سایر بازارها روند افزایش قیمت پادشاه ارزهای دیجیتال را ساده‌تر کرده است. به این ترتیب، رفتار بازار بیت کوین مطلوب‌تر شده است. رفتار بازار بیت کوین را در یک دوره‌ی زمانی طولانی می‌توان به دو بخش اصلی تقسیم کرد: مرحله‌ی انباشت و مرحله‌ی توزیع.
به طور معمول، سرمایه‌گذاران در مرحله‌ی انباشت به خرید و حفظ بیت کوین می‌پردازند؛ این کار باعث افزایش قیمت می‌شود. در مقابل، سرمایه‌گذاران در طول دوره‌ی ‌توزیع اقدام به فروش می‌کنند، و طبیعتا این کار باعث کاهش قیمت خواهد شد.
همچنین، تاریخ بیت کوین را معمولا بر اساس رویدادهای هاوینگ نیز تقسیم‌بندی می‌‌کنند. این رویداد تقریبا هر چهار سال یکبار اتفاق می‌افتد. سرمایه‌گذاران نهادی – شرکت‌ها و موسسات مالی – غالبا پیش از شروع هر هاوینگ یک دوره‌ی انباشت را پشت سر می‌گذارند. رویداد هاوینگ از این جهت حائز اهمیت است که با کاهش میزان پاداش ماینرها و سخت‌تر کردن فرایند استخراج، سرعت ایجاد بیت کوین‌های جدید را کاهش می‌دهد.
نتایج مطالعه‌ی موسسه‌ی کریپتوکوانت نشان می‌دهند قیمت بیت کوین در روزهای پس از هاوینگ سال ۲۰۲۴ ممکن است تا ۱۰۰,۰۰۰ دلار افزایش یابد.

هم‌اکنون، در لحظه‌ی نگارش این مطلب – در حوالی ساعت ۱۲:۰۰ روز سه‌شنبه ۱۱ آوریل / ۲۲ فروردین – بیت کوین با ۶.۲۲ درصد افزایش نسبت به روز گذشته، با قیمت ۳۰,۱۱۶ دلار معامله می‌شود. ظرف بیست و چهار ساعت گذشته، قیمت بیت کوین در محدوده‌ی کف ۲۸,۱۸۹ دلار تا سقف ۳۰,۱۶۰ دلار در نوسان بوده است. حجم معاملات بیست و چهار ساعته‌ی بیت کوین هم‌اکنون با ۹۳.۷۷ درصد افزایش به رقم ۲۳,۸۱۶,۱۰۷,۷۹۹ دلار رسیده است.
افزایش قابل توجه قیمت بیت کوین در روز جاری، عملکرد هفتگی آن را نیز بهبود بخشیده است. به این ترتیب، ارزش بیت کوین نسبت به هفت روز گذشته تاکنون ۷.۶۸ درصد افزایش یافته است. همچنین، ارزش کل بازار بیت کوین نیز در حال حاضر، با ۶.۲۱ درصد افزایش به ۵۸۲,۱۵۵,۸۶۴,۶۷۳ دلار رسیده است.  

برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید