تاریخ: ۱۶ آذر ۱۴۰۱ - ۸:۴۰

آیا افت یورو/دلار موقتی است؟

در پی انتشار داده‌های بهتر از حد انتظار شاخص PMI بخش خدمات و تقویت دلار، یورو/دلار با کاهش روبرو شد.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز به نقل از رویترز، یورو/دلار (EUR/USD) دیروز دوباره تقویت شد و تا ظهر، بالاترین سطح ۱.۰۵۹۵ را برای خود رقم زد؛ اما صبح امروز سه‌شنبه اصلاحاتی را ثبت کرد تا به کف قیمت ۱.۰۴۷۷ رسید.
از طرفی، قبل از اینکه با نزدیک‌شدن جفت ارز به سطح کلیدی ۱.۰۶، افزایش سود متوقف شود، احساسات مثبت ناشی از امیدها برای بازگشایی اقتصاد چین و ضعف دلار به دلیل چشم‌انداز کاهش شتاب تشدید نرخ بهره فدرال رزرو، در اوایل روز گذشته از یورو/دلار آمریکا حمایت کرد.
داده‌های ایالات متحده به‌ قیمت از دست‌رفتن یورو/دلار EUR/USD، از دلار حمایت می‌کند
انتشار داده‌های قوی ایالات متحده از دلار حمایت، و سقوط یورو/دلار (EUR/USD) را تسریع کرد، زیرا شاخص PMI خدمات، سفارشات صنعت و PMI خدمات ISM همگی بالاتر از حد انتظار بودند.

اندکی پس از انتشار این داده‌ها، مقاله‌ای از نیک تیمیراوس، متخصص فدرال رزرو در وال استریت ژورنال، که در حال حاضر دقیق‌ترین تحلیلگر در مورد نیات بانک مرکزی به شمار می‌رود، نیز استدلال‌هایی را برای افزایش قیمت دلار ارائه کرد.
تیمیراوس با اشاره به افزایش دستمزدها در گزارش هفته‌ی گذشته NFP نوشت که افزایش دستمزدها می‌تواند فدرال رزرو را به ادامه‌ی افزایش دستمزدها در سطوح بالاتر از حد انتظار هدایت کند.
با توجه به اینکه در حال حاضر گزینه‌ی پایه بازار برای نشست فوریه کمیته فدرال رزرو، افزایش ۲۵ واحد پایه نرخ است، او همچنین به شاخص CPI ایالات متحده در ۱۳ دسامبر به عنوان یک رویداد کلیدی اشاره کرد که در صورتی می‌تواند منجر به افزایش ۵۰ واحد پایه دیگر در ماه فوریه شود که ارقام بهتر از حد انتظار باشد.

بانک‌ها تردید دارند که یورو/دلار آمریکا به افزایش خود ادامه دهد
اکنون سؤالی که در مواجهه با اصلاح یورو/دلار (EUR/USD) که از دیروز آغاز شده، پیش می‌آید این است که آیا این یک تنفس ساده است یا باید از یک اصلاح گسترده‌تر برای بقیه‌ی دسامبر ترسید.
فصلی‌بودن به نفع صعود است، زیرا یورو/دلار (EUR/USD) از زمان ایجاد ارز واحد در ۱۵ ماه گذشته در ۲۳ دسامبر، تراز ماهانه‌ی مثبت (به طور متوسط ۱.۵+٪) را ثبت کرده است.
با تمام این‌ها، در حالی که یورو/دلار آمریکا در ماه نوامبر بیش از ۵ درصد جهش کرد و بهترین ماه خود از سال ۲۰۱۰ را به ثبت رساند، خطر این است که پتانسیل صعودی فوری از قبل به پایان رسیده و اصلاحی در راه باشد.
درک هالپنی، تحلیلگر MUFG، به نقل از بلومبرگ، خاطرنشان می‌کند: «سوگیری فصلی یورو قوی است، اما افزایش در ماه اکتبر و به ویژه نوامبر ممکن است به این معنی باشد که حرکت زودتر از حد معمول آغاز شده است.»
این تحلیلگر با اشاره به اینکه انتظار دارد یورو/دلار (EUR/USD) در اوایل سال ۲۰۲۳ به برابری خود بازگردد، افزود: «مبانی برای فروش پایدار دلار آمریکا هنوز واقعاً وجود ندارد.»

بانک ING به نوبه‌ی خود هشدار داد که مسائل مربوط به افزایش قیمت انرژی ممکن است به خط مقدم بازگردد که بر یورو فشار وارد می‌کند.
ING نوشت: «با توجه به حساسیت بالای یورو/دلار آمریکا به شرایط تجاری منطقه یورو (که عمدتاً ناشی از قیمت انرژی است)، ریسک‌های صعودی بیشتر برای کالاهای انرژی، با ریسک‌های نزولی برای یورو مصادف خواهد بود.»
در نهایت، لازم به ذکر است که همه بانک‌ها نظر یکسانی ندارند، همانطور که Société Générale دیروز نوشت: «پوشش پوزیشن کوتاه پایان سال و تمایل بازار به خوش‌بین‌بودن در مورد سال ۲۰۲۳ باید به یورو کمک کند که این امر، خرید جفت یورو/دلار آمریکا را با هدف ۱.۱۰ تا پایان سال توصیه می‌کند.

برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید