تاریخ: ۲۳ آذر ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۱

آیا جهش پوند/دلار تا ۲۰۲۳ ادامه دارد؟

به دنبال اقدام بانک مرکزی انگلیس مبنی بر افزایش نرخ ۵۰ واحد پایه نرخ بهره، پوند/دلار با ۰.۱۳ درصد افزایش به ۱.۲۲۷ دلار رسید.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز به نقل از اینوستینگ، پوند از زمان سقوط خود در ماه سپتامبر، افزایش دو رقمی را در برابر دلار کسب کرده است، اما ممکن است در تلاش باشد تا شتاب خود را تا سال ۲۰۲۳ ادامه دهد، زیرا بانک مرکزی انگلیس برای کاهش قیمت ۵۰ واحد پایه به عنوان زمستانی با حباب‌های معضلات اقتصادی آماده است. 
جفت‌ارز پوند/دلار (GBP/USD) با ۰.۱۳ درصد افزایش به ۱.۲۲۷ دلار رسید.
ING در یادداشتی گفت: «طرح بازی ما فرض را بر این قرار می‌دهد که پوند/دلار (GBP/USD) در تلاش است تا هر گونه سودی را بالای ۱.۲۳ نگه دارد.»

ING افزود: این جفت از پایین‌ترین سطح خود در ماه سپتامبر، حدود ۱۸ درصد جهش کرده است که حدود نیمی از دستاوردها ناشی از اعتماد مجدد به اعتبار مالی بریتانیا – به دنبال تأثیر مخرب سیاست‌های اقتصادی نخست وزیر سابق لیز تراس – و نیمی دیگر ناشی از ضعف دلار است. 
اما ING بر این باور است که تقویت ناشی از ضعیف‌تر شدن دلار احتمالاً از بین می‌رود، زیرا فدرال رزرو ممکن است تا سه ماهه اول سال آینده بی‌طرف بماند. در همین حال، بانک مرکزی انگلیس پس از افزایش بیش از حد ۷۵ واحدی در ماه نوامبر در بحبوحه‌ی نشانه‌های رو به رشد رکود طولانی‌مدت، قرار است این هفته به افزایش ۵۰ واحدی نرخ بهره برگردد.
انتظارات بازار کنونی از BoE می‌خواهد که در سال ۲۰۲۳ به اوج نرخ‌های خود یعنی حدود ۴ درصد برسد و اکنون کاهش نرخ برای سال ۲۰۲۴ در نظر گرفته شده است. مورگان استنلی ماه گذشته صراحتأ اظهار داشت که انتظار دارد BoE افزایش نرخ‌ها را در مارس سال آینده متوقف کند و نرخ بهره ۱۵۰ واحد پایه در سال ۲۰۲۴ را کاهش دهد.

داده‌های روز دوشنبه نشان می‌دهد که اقتصاد بریتانیا گرچه در سه ماهه‌ی چهارم بهبود یافته، اما برای کاهش ترس از رکود عمیق و تاریک در بریتانیا کمک چندانی نکرده است.
به علاوه، بازار سرمایه دایوا در یادداشتی ذکر کرد: «در حالی که بازگشت تولید ناخالص داخلی بریتانیا در آغاز سه ماهه‌ی چهارم بسیار محکم‌تر از حد انتظار بود، با این وجود با روند نزولی سازگاری داشت و مهر تأیید مجددی بر این واقعیت زد که اقتصاد اکنون در رکود است».

برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید