تاریخ: ۲۲ دی ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۲

آیا جو آرام بازار به نفع طلاست؟

در حالی که سرمایه‌گذاران پیش از انتشار داده‌های شاخص قیمت مصرف‌کننده محتاطانه رفتار می‌کنند، طلا به سمت زیر سطح ۱۸۸۰.۰۰ دلار در نوسان است.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز، سایت «اف‌ایکس استریت» در یادداشتی با مروری بر نوسان فلزات گرانبها در مورد چشم‌انداز آتی طلا اینگونه نوشت:
قیمت طلا (XAU/USD) در میان جو آرام بازار، در حال تلاش برای یافتن یک جهت ثابت است. این فلز گرانبها به سمت زیر ۱۸۸۰.۰۰ دلار در نوسان است؛ زیرا سرمایه‌گذاران قبل از انتشار داده‌های شاخص قیمت مصرف‌کننده ایالات متحده (CPI)، جانب احتیاط را دارند و احتمالاً خود را قرارگرفتن از موقعیت‌های کلیدی محدود می‌کنند.
از سوی دیگر، مبارزه‌ی مداوم از سوی شاخص دلار آمریکا (DXY) برای بازپس‌گیری مقاومت ۱۰۳.۰۰ نشان‌دهنده‌ی عدم وجود نوسان در بازار است. همچنین، معاملات آتی S&P500 تقریبأ ثابت مانده و همچنان سود روز سه‌شنبه را حفظ کرده است. علاوه بر آن، بازدهی ۱۰ ساله خزانه‌داری آمریکا به زیر ۳.۵۹ درصد کاهش یافته است.

لازم به ذکر است که شاخص دلار آمریکا پس از کاهش شدید تورم دستمزد و فعالیت‌های اقتصادی توسط فعالان بازار آسیب دیده و این موضوع جروم پاول، رئیس فدرال رزرو و همکارانش را مجبور به تجدیدنظر در دیدگاه خود پیرامون پیش‌بینی نرخ نهایی و سرعت افزایش بهره، کرده است. گفتنی است که نرخ‌های پیش‌روی سرمایه‌گذاران پس از انتشار داده‌های تورم در روز پنج‌شنبه، شفاف‌تر خواهند شد که البته انتظار می‌رود کاهش بیشتری داشته باشد.
به گفته‌ی اقتصاددانان بانک MUFG، تنها در صورتی که شاخص قیمت مصرف‌کننده ایالات متحده (CPI) در روز پنج‌شنبه قوی‌تر از حد انتظار باشد، می‌تواند از سقوط شاخص دلار به پایین‌ترین سطح جلوگیری کند.
تحلیل تکنیکال طلا با نگاهی به نمودار ساعتی طلا
قیمت طلا پس از افزایش شدیدتر در مقیاس ساعتی، مرحله تعدیل را نشان می‌دهد. این فلز گرانبها ممکن است پس از انتشار داده‌های تورم ایالات متحده حرکت قاطعی را به تصویر بکشد، بنابراین دشوار است که حرکت اخیر آن را انباشت یا توزیع تلقی کنیم. میانگین متحرک نمایی ۲۰ دوره‌ای (۲۰-EMA) در سطح ۱۸۷۵.۵۰ دلار از گاوهای نر طلا حمایت می‌کند. در حالی که ۵۰-EMA در سطح ۱۸۷۱.۹۰ دلار هنوز دست‌نخورده باقی مانده است که نشان می‌دهد سوگیری صعودی همچنان ثابت است.
شاخص قدرت نسبی (۱۴-RSI) در محدوده‌ی ۴۰.۰۰ الی ۶۰.۰۰ در نوسان است که می‌تواند بیانگر عدم وجود یک ماشه‌ی بحرانی برای یک حرکت تعیین‌کننده باشد.

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید