تاریخ: ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۹:۲۲

آیا در انتظار صعود دلار باشیم؟

در بحبوحه‌ی توجه فعالان بازار و سرمایه‌گذاران به موضوع بحران بانکی و سقف بدهی ایالات متحده، دلار آمریکا در مسیر ثبت بهترین عملکرد هفتگی خود است.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز به نقل از «اف‌ایکس استریت» دلار آمریکا در روز پنج‌شنبه از روحیه‌ی مخاطره‌آمیز بهره برد و در برابر رقبای اصلی خود، سودهای قدرتمندی را ثبت کرد. از آنجایی که تسلط جریان‌های مخاطره‌آمیز در روز جمعه تداوم دارد، شاخص دلار آمریکا (DXY) در امتداد مسیر صعودی هفتگی خود حرکت می‌کند و در بالاترین سطح خود در یک ماه گذشته یعنی ۱۰۲.۵۰ معامله می‌شود.
گرچه پیش از تعطیلات آخر هفته، هیچ‌گونه اطلاعات کلان اقتصادی از ایالات متحده منتشر نخواهد شد، اما فعالان بازار به شدت عناوین مربوط به بحران بانکی و سقف بدهی را زیر نظر خواهند داشت. با این وجود، دلار آمریکا همچنان در مسیر ثبت بهترین عملکرد هفتگی خود از اواسط مارس قرار دارد.
سیاست فدرال رزرو چگونه بر دلار آمریکا تأثیر می‌گذارد؟
فدرال رزرو ایالات متحده دو وظیفه‌ی خطیر دارد: رساندن اشتغال به میزان حداکثری و ثبات قیمت. فدرال رزرو از نرخ بهره به عنوان ابزار اصلی برای رسیدن به اهداف خود استفاده می‌کند، اما در عین حال باید در جهت برقراری تعادل مناسب را نیز بکوشد. اگر فدرال رزرو نگران تورم باشد، سیاست خود را با افزایش نرخ بهره برای افزایش هزینه‌ی استقراض و تشویق پس‌انداز سخت‌تر خواهد کرد. در این سناریو، دلار آمریکا (USD) احتمالاً به دلیل کاهش عرضه‌ی پول، ارزشمند می‌شود.

از سوی دیگر، اگر فدرال رزرو نگران افزایش نرخ بیکاری به دلیل کندی فعالیت اقتصادی باشد، می‌تواند تصمیم بگیرد که سیاست خود را از طریق کاهش نرخ بهره تعدیل کند. نرخ بهره‌ی پایین‌تر از یکی سو منجر به رشد سرمایه‌گذاری می‌شود و از سوی دیگر، به شرکت‌ها و سازمان‌ها اجازه می‌دهد افراد بیشتری را استخدام کنند که البته بدین شیوه، بخشی از وظایف فدرال رزرو محقق خواهد شد؛ در این صورت انتظار می‌رود دلار ارزش خود را از دست بدهد.
تحلیل تکنیکال: شاخص دلار آمریکا، مومنتوم صعودی را جمع‌آوری می‌کند
شاخص دلار آمریکا (DXY) در روز جمعه برای اولین بار از اواخر ماه مارس، به بالای SMA-50 روزه صعود کرد و شاخص قدرت نسبی (RSI) در نمودار روزانه به ۶۰ رسید که نشان‌دهنده‌ی توسعه‌ی حرکت صعودی است. در صورتی که DXY هفته را بالای ۱۰۲.۵۰ ببندد، خریداران می‌توانند کنترل را به دست بگیرند.
در روند صعودی، سطح ۱۰۳.۰۰ (SMA-100) به عنوان هدف صعودی بعدی پیش از ۱۰۳.۶۰ (سطح ایستا از فوریه) و ۱۰۴.۰۰ (سطح روانی، سطح ایستا) همسو می‌شود.
در جهت نزولی، ۱۰۲.۵۰ (SMA-50) به عنوان حمایت اول قبل از ۱۰۲.۰۰ (سطح روانی، سطح ایستا) و سطح ۱۰۱.۶۵ (SMA-20) تراز می‌شود.

برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید