تاریخ: ۰۲ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۲

آیا روند طلا و دلار ادامه دارد؟

قیمت طلای نقطه‌ای در روز جمعه به اوج خود و به ۱۹۳۷.۵۴ دلار رسید؛ فلز زرد به دلیل انتظارات برای نرخ بهره‌ی کوچکتر، پنجمین هفته‌ی صعودی را می‌گذراند.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز به نقل از اینوستینگ، قیمت طلا برای پنجمین هفته‌ی متوالی، درخشش خود را حفظ کرد؛ زیرا سرمایه‌گذاران صعودی در روز جمعه به سمت آزمایش سطح ۱۹۵۰ دلار در هر اونس جذب شدند و این سطح، همان شکافی است که تحلیلگران معتقدند بر اساس انتظارات برای نرخ‌های بهره کوچکتر ایالات متحده، پیش‌بینی شده و به منظور حفظ روند صعودی فلز گرانبها حائز اهمیت است.
قیمت لحظه‌ای طلا که برخی معامله‌گران با دقت بیشتری نسبت به معاملات آتی دنبال می‌کنند، تا ساعت ۱۵:۳۸ به وقت شرقی (۲۰:۳۸ به وقت گرینویچ) به ۱۹۲۷.۹۵ دلار رسید که ۴.۲۹ دلار یا ۰.۲ درصد در روز کاهش یافت. طلای نقطه‌ای در روز جمعه به اوج خود و  به ۱۹۳۷.۵۴ دلار رسید که در واقع، بالاترین قیمت از زمان رسیدن به ۱۹۵۵.۹۳ دلار در ۲۵ آوریل است. هدف بزرگ‌تر طلای نقطه‌ای، سطح ۲۰۰۹.۵۷ دلاری در ۱۰ مارس خواهد بود.
هر اونس طلا برای تحویل فوریه در کامکس نیویورک به ۱۹۲۸.۲۰ دلار رسید که پس از رسیدن به ۱۹۳۸.۸۵ دلار، با ۴.۳۰ دلار یا ۰.۲ درصد افزایش، به بالاترین میزان در ۹ ماه گذشته رسید.
اد مویا، تحلیلگر پلتفرم معاملات آنلاین OANDA، با اشاره به تصمیم‌گیری نرخ ۱ فوریه کمیته‌ی سیاست‌گذاری بازار آزاد فدرال، ابراز داشت: «طلا در آستانه‌ی سطح ۱۹۵۰ دلار با مقاومت قوی روبرو می‌شود و ممکن است تا زمانی که به تصمیم FOMC در ابتدای ماه آینده برسیم، این احتمال حفظ شود.»

مویا افزود: «اگر حرکت صعودی همچنان پابرجا بماند، سطح ۲۰۰۰ دلار به عنوان مقاومت گسترده تلقی خواهد شد.»
داده‌های اینوستینگ.کام نشان می‌دهد که اگر طلای فوریه از ۱۹۵۰ دلار عبور کند، هدف اصلی بعدی آن، سطح ۲۰۰۳ دلاری ۱۸ آوریل خواهد بود.
جدا از پیشرفت روز جمعه، شاخص قرارداد آتی طلای آمریکا در هفته ۰.۳ درصد افزایش یافت و به رشد ۶.۷ درصدی آن در چهار هفته‌ی قبل افزود.
سیر صعودی طلا در حالی اتفاق افتاد که بازدهی دلار و اوراق قرضه ایالات متحده در این هفته، علیرغم بازگشت روز جمعه به کاهش خود ادامه دادند.
شایان ذکر است که بازدهی دلار و اوراق قرضه در حال کاهش است، زیرا فدرال رزرو در مقایسه با جریانی از افزایش‌های تهاجمی که در سال ۲۰۲۲ انجام داد، کمترین افزایش نرخ خود را در هشت ماه اخیر در پایان نشست سیاستگذاری بعدی خود در ۱ فوریه اعمال خواهد کرد.

همانطور شاخص قیمت مصرف‌کننده یا CPI نشان می‌دهد، تورم به طور رسمی در ۱۲ ماه منتهی به دسامبر، ۶.۵ درصد افزایش یافته است؛ گفتنی است که این کندترین پیشرفت سالانه CPI از اکتبر ۲۰۲۱ بوده است.
CPI در ماه ژوئن، زمانی که با نرخ سالانه ۹.۱ درصد رشد کرد، به بالاترین حد خود در ۴۰ سال گذشته رسید، در حالی که برآورد نرخ تورم فدرال رزرو، تنها ۲ درصد در سال بوده است. فدرال رزرو، در تلاش برای کنترل افزایش قیمت‌ها، از ماه مارس با هفت افزایش نرخ بهره، ۴۲۵ واحد پایه به نرخ بهره اضافه کرد. قبل از آن، نرخ‌های بهره تنها در ۲۵ واحد پایه به اوج خود رسید، زیرا بانک مرکزی پس از شیوع جهانی کووید-۱۹ در سال ۲۰۲۰، آنها را تقریباً به صفر رساند. فدرال رزرو که چهار افزایش متوالی نرخ بهره را به میزان ۷۵ واحد پایه از ژوئن تا نوامبر انجام داد، در دسامبر افزایش ۵۰ واحدی را اعمال کرد.
اقتصاددانان برای تصمیم بعدی خود در مورد نرخ بهره در ۱ فوریه انتظار دارند که بانک مرکزی یک افزایش حتی کمتر از ۲۵ واحد پایه را اعلام کند. ناگفته نماند که آخرین باری که فدرال رزرو افزایش ۲۵ واحدی را اعلام کرد در مارس ۲۰۲۲ و در آغاز چرخه‌ی افزایش نرخ فعلی خود بود.

برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید