تاریخ: ۰۸ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۱:۵۵

آیا روند مثبت طلا ادامه دارد؟

تحلیلگران بر این باورند که با توجه به اینکه طلا در ششمین هفته‌ی روند صعودی خود قرار دارد، حتی اگر این هفته کاهش یابد، بهترین عملکرد ابتدای سال را داشته است

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز به نقل از «کیتکو نیوز»، پس از دو ماه افزایش قابل توجه، به نظر می‌رسد که روند صعودی طلا به پایان خود نزدیک می‌شود. گرچه برای برخی ممکن است ناامیدکننده باشد که بازار قبل از رسیدن به سطح ۲۰۰۰ دلار، در شرف برخورد با مقاومت است، اما تثبیت می‌تواند در این سطح، امری مؤثر باشد.
البته زیاد ناامید نباشید، چرا که، طلا در این دوره‌ی صعودی دستاوردهای بزرگی داشته است. در این هفته، در حالی که قیمت‌ها مقاومت در حدود ۱۹۴۰ دلار در هر اونس را آزمایش کردند، فلز زرد امن وارد بازار صعودی تکنیکال شد و از پایین‌ترین سطح خود در نوامبر، ۲۰ درصد افزایش یافت.
با نگاهی به چشم‌انداز کلی، می‌توان به وضوح مشاهده کرد که بازار در این ماه تقریباً ۱۰۰ دلار افزایش یافته است که از سال ۲۰۱۲، بهترین شروع برای ابتدای سال تلقی می‌شود. گرچه ممکن است سودها در این هفته به سمت روند نزولی حرکت کنند، اما این فلز گرانبها ششمین افزایش هفتگی متوالی خود را به ثبت رسانده است که طولانی‌ترین برد از تابستان ۲۰۲۰ است.
در خارج از ایالات متحده، طلا در برابر ین ژاپن به رکورد بالایی رسید. البته پیرو افزایش قیمت طلا در برابر اکثر ارزها، تحلیلگران رکوردهای بالاتری را برای دلار آمریکا پیش‌بینی کرده‌اند.
بدون شک، هفته‌ی بزرگی برای فلز گرانبها بوده است، از این رو، شاید در حال حاضر زمان استراحت فرا رسیده باشد. مهم‌ترین مزیت تثبیت یا اصلاح کوتاه‌مدت این است که به سرمایه‌گذارانی که در بیشتر سال ۲۰۲۲ طلا را نادیده گرفته‌اند، فرصتی برای بازگشت به بازار می‌دهد.
نظرسنجی کیتکو نیوز از تحلیلگران در این هفته حاکی از آن است که این یکی از آرام‌ترین بازارهای گاوی در تاریخ اخیر بوده است. تقاضای سرمایه‌گذاری از سوی صندوق‌های قابل معامله با پشتوانه‌ی طلا در بهترین حالت کاهش یافته است و موقعیت‌های سفته‌بازی به‌خوبی از اوج خود خارج شده است، به‌ویژه با توجه به اینکه قیمت در کدام سطح است.
در حالی که طلا در آستانه‌ی اصلاح است، دلایل خوبی برای این باور وجود دارد که روند صعودی آن به قوت خود باقی بماند. عده‌ای این موضوع را مدنظر دارند. این هفته، بزرگترین صندوق بازنشستگی فدرال سوئیس اعلام کرد که رویکرد سرمایه‌گذاری خود را با محوریت طلا به ۱ درصد افزایش می‌دهد. این تصمیم‌گیری از آنجا نشأت گرفت که سرمایه‌گذاری‌های آنها در زمینه‌ی فلزات گرانبها در سال گذشته، شاهد افزایش ۰.۰۶ درصدی بود و عملکرد بهتری نسبت به اوراق قرضه و سهامی داشت که کاملاً در وضعیت قرمز قرار داشتند.
این صندوق با اشاره به اینکه اوراق قرضه بیشترین تأثیر نامطلوب را در سال ۲۰۲۲ داشتند، بازگشت کلی را تقریباً ۱۲-٪ و سهم منفی این اوراق را ۶.۳- واحد درصدی در بازده کل تلفیقی ۹.۶- اعلام کرد. سهم سهام در این بازده ۴.۱- واحد درصد بود.
طلا و پالادیوم در سال ۲۰۲۲ گوی سبقت را از نقره و پلاتین ربودند. به طوری که گلدمن ساکس همچنان چشم‌انداز صعودی خود را برای طلا تکرار می‌کند.

بانک سرمایه‌گذاری در آخرین گزارش خود اعلام کرده است: «طلا احتمالاً در آستانه‌ی صعود پایدار خواهد بود، زیرا دلارزدایی طلا بسیار صعودی است… و این دقیقأ زمانی است که فدرال رزرو به‌طور فزاینده‌ای به سمت نگرانی‌های رشد حرکت می‌کند و مسیر افزایش نرخ خود را کاهش می‌دهد و به دارایی‌های ETF اجازه می‌دهد تا تثبیت شود.»
سرانجام، نیکی شیلز، رئیس استراتژی فلزات در MKS PAMPs، برنده‌ی پیش‌بینی برتر طلا در رقابت سالانه‌ی انجمن بازار شمش لندن در سال ۲۰۲۲ شد. او میانگین قیمت طلا را در حدود ۱۸۰۰ دلار در سال مشاهده کرد که تنها ۹ سنت کمتر از میانگین قیمت ۱۸۰۰.۰۹ دلاری LBMA در سال ۲۰۲۲ بود.
شیلز اظهار داشت که برای سال جاری نسبت به طلا دیدگاه سرسختانه‌ای دارد، اما نشانه‌هایی از آمادگی برای تثبیت را در فلز زرد امن مشاهده می‌کند.

برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید