تاریخ: ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۹:۲۲

آیا زمینه صعود طلا فراهم است؟

به دلیل تقویت ارزش دلار، طلا با کاهش شدید به زیر سطوح کلیدی رسید. البته اگر طلا بالاتر از سطح ۱۹۳۰ دلار قرار گیرد، زمینه برای جهش مجدد فراهم می‌شود.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز به نقل از «اف‌ایکس استریت» طلا نیمه‌ی اول سال واقعأ شگفت‌انگیزی داشت و می‌توان گفت که احساس نزولی برای فلز زرد هنوز نوپاست. از اواسط ماه مارس، قیمت در حال ایجاد فرماسیون(formation) رأس سه‌گانه (زرد) بود که در روز سه شنبه با یک لغزش قاطع و شکسته‌شدن خط گردن این الگو (سبز) به پایان رسید. در ادامه، فرماسیون رأس سه‌گانه فعال می‌شود و در نتیجه، این سیگنالی برای فروش است.
هدف بالقوه کجاست؟ خب طبیعتاً در خط روند صعودی بلندمدت (آبی) قرار دارد، که پایین‌ترین قیمت را از نوامبر ۲۰۲۲ و مارس ۲۰۲۳ به هم متصل می‌کند. احتمال اینکه ما به آن نقطه برسیم، بسیار بالاست؛ چرا که اولاً این نقطه بسیار نزدیک است و دوم اینکه سیگنال فروش، سطحی مستحکم به نظر می‌رسد. آنچه در آینده اتفاق خواهد افتاد به حرکت‌های قیمت (پرایس‌اکشن‌ها) در این زمینه بستگی دارد، البته ناگفته نماند که قدرت بیشتر دلار می‌تواند هر برنامه‌ای برای صعود دیگر را به خطر بیندازد.

چشم‌انداز تکنیکال قیمت طلا
آنچه از بررسی نمودارها برمی‌آید، افت شدید بهای طلا، قیمت را به زیر مناطق کلیدی پشتیبانی تکنیکال رسانده است. البته پیکربندی فعلی حاکی از آن است که کاهش ممکن است هنوز به اتمام نرسیده باشد، و اصلاح از سطوح بالای رکورد، جای بیشتری برای کار دارد.
در نمودار هفتگی، شاخص قدرت نسبی (RSI) به سمت جنوب چرخیده و از ۷۰ فاصله گرفته است و مومنتوم نیز به سمت جنوب حرکت می‌کند. حمایت فوری طلا در منطقه‌ی ۱۹۵۰ دلار است. لازم به ذکر است که شکستن زیر این سطح می‌تواند باعث زیان‌های بیشتر شود و اشاره‌ی مستقیمی به محدوده‌ی حمایتی قوی داشته باشد که با یک خط روند صعودی و میانگین متحرک ساده ۲۰ هفته‌ای (۲۰-SMA) بین ۱۹۲۰ تا ۱۹۳۰ دلار مشخص شده است. بسته‌شدن هفتگی زیر آن ناحیه، نشان‌دهنده‌ی ضعف بیشتری در آینده است. با این حال، اگر طلا بالاتر از این سطح باقی بماند، می‌تواند زمینه را برای جهش مجدد فراهم کند.
بازیابی بالاتر از ۱۹۷۵ دلار فشار نزولی را در کوتاه‌مدت کاهش می‌دهد. از سوی دیگر، بسته‌شدن روزانه بالای ۲۰۰۵ دلار برای تقویت چشم‌انداز فلز زرد مورد نیاز است، در حالی که بسته‌شدن هفتگی فراتر از ۲۰۲۰ دلار، زمینه را برای رکوردهای جدید فراهم می‌کند.

نظرسنجی پیش‌بینی بهای طلا
نظرسنجی پیش‌بینی اف‌ایکس استریت، به یک سوگیری اندک نزولی در کوتاه‌مدت اشاره می‌کند که در صدد هدف یک هفته‌ای دقیقاً زیر ۱۹۵۰ دلار است. اکثر کارشناسان نظرسنجی بر این باورند که بعداً شاهد جهش مجدد طلا و بازپس‌گیری ۲۰۰۰ دلار تا ماه جولای خواهند بود.

برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید