تاریخ: ۰۴ دی ۱۴۰۱ - ۱۰:۵۶

آیا قیمت ریپل در ۲۰۲۳ به ۱ دلار خواهد رسید؟

با توجه به افزایش علاقه‌ نهنگ‌ها به انباشت ریپل و پشتیبانی شبکه‌ ریپل لجر از قراردادهای هوشمند در آینده‌ نزدیک، سال ۲۰۲۳ می‌تواند سال سبزی برای ریپل باشد.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز به نقل از کوین ادیشن، از زمانی که دعوای حقوقی میان ریپل لبز و کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) در دسامبر ۲۰۲۰ آغاز شده است، قیمت ارز دیجیتال ریپل (XRP) سوار بر یک ترن هوایی دائما در حال بالا و پایین رفتن است. هم‌چنین، عوامل مختلفی که در سال ۲۰۲۲ دست به دست هم داده بودند تا بازار ارزهای دیجیتال را به زمین بزنند، به ریپل نیز رحم نکرده‌اند. عواملی از قبیل تنش‌ها جهانی، همه‌گیری کرونا، افزایش تورم، سیاست‌های سختگیرانه‌ی بانک‌های مرکزی، سودجویی و سوءمدیریت چهره‌های شاخص در بازار کریپتو، فروپاشی شرکت‌های بزرگ فعال در این صنعت و غیره همگی در ایجاد این آشفته بازار نقش داشته‌اند. با وجود این، به نظر می‌رسد اوضاع ریپل در سال ۲۰۲۳ بهتر از امسال شود. 
هم‌اکنون، در لحظه‌ی نگارش این مطلب – در حوالی ساعت ۱۳:۰۰ روز شنبه ۳ دی – ریپل با ۰.۸۹ درصد افزایش نسبت به روز گذشته با قیمت ۰.۳۵۲۲ دلار معامله می‌شود. ارزش ریپل نسبت به هفته‌ی گذشته ۰.۹۲ درصد کاهش یافته است. قیمت ریپل در روز جاری تا این لحظه، بین دو سطح ۰.۳۴۸۷ و ۰.۳۵۴۵ دلار در نوسان بوده است. ارزش کل بازار ریپل نیز هم‌اکنون به ۱۷,۷۲۹,۷۵۹,۱۳۹ دلار رسیده است.

بر اساس داده‌های موسسه‌ی تحلیل بلاک چین سانتیمنت، نهنگ‌ها و کوسه‌های کریپتو در دسامبر ۲۰۲۲ اقدام به انباشت حجم بالایی از ریپل کرده‌اند. تعداد آدرس‌های نهنگ‌هایی با موجودی ۱ تا ۱۰ میلیون ریپل به بالاترین حد تاریخی خود رسیده‌ است. در مطلبی در روز سه شنبه ۲۹ آذر به جا‌به‌جایی بیش‌ از یک میلیارد ریپل توسط نهنگ‌ها در ماه دسامبر سال جاری اشاره کرده‌ایم. 
بر اساس داده‌های بازار، تعداد آدر‌س‌های نهنگ‌های ریپل در اول نوامبر ۲۰۲۲، فقط ۱,۴۴۰ بود. تعداد این آدرس‌ها هم‌اکنون مجموعا به ۱‌,۶۱۷ رسیده است. هم‌چنین، بر اساس داده‌های بازار در اول نوامبر، این نهنگ‌ها حدود ۶.۳۳ درصد از کل توکن‌های ریپل موجود در بازار را در اختیار داشتند. با وجود این، داده‌های جدید نشان می‌دهند میزان ذخایر نگهداری‌شده توسط نهنگ‌های ریپل در حال حاضر به ۷.۲۳ درصد – بالاترین رکورد موجود – رسیده است.
هم‌چنین، دلیل افزایش جزئی قیمت ریپل در روز جاری را می‌توان پیشنهاد یکی از مقامات سابق شرکت ریپل لبز مبنی بر افزودن قراردادهای هوشمند در شبکه‌ی ریپل لجر دانست. ریپل لجر شبکه‌ای مانند بلاک چین است که تراکنش‌های توکن ریپل در آن ثبت و مدیریت می‌شود.
به گفته‌ی مت همیلتون، مدیر سابق ریپل لبز، شبکه‌ی ریپل لجر به زودی از قراردادهای هوشمند پشتیبانی خواهد کرد. شبکه‌ی ریپل لجر که قرار است قراردادهای هوشمند را نیز در فهرست امکانات خود جای دهد، هم‌اکنون از ویژگی‌هایی نظیر توکن‌های غیرمثلی (NFT)، اسکرو (ابزاری برای ایمن‌سازی تراکنش‌ها) و صرافی‌های غیرمتمرکز پشتیبانی می‌کند.
ولی در آینده‌ی نزدیک، شبکه‌ی ریپل لجر به لطف قراردادهای هوشمند خود، می‌تواند به طور مستقیم با پلتفرم‌های مشابه مانند اتریوم (ETH)، کاردانو (ADA) و سولانا (SOL) رقابت کند. به این ترتیب، میزان سودمندی و ارزش ریپل افزایش خواهد یافت.
با افزایش و بهبود کارایی شبکه‌ی ریپل، تقاضا برای توکن بومی آن نیز احتمالا افزایش می‌یابد. این مسئله باعث افزایش قیمت ریپل خواهد شد. از این رو، می‌توان پیش‌بینی کرد که قیمت ریپل (XRP) تا پایان سال ۲۰۲۳ ممکن است به مرز ۱ دلار برسد.

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید