تاریخ: ۱۸ آذر ۱۴۰۱ - ۸:۴۰

آیا قیمت طلا باز هم بالا می‌رود؟

با تضعیف تقاضا برای دلار آمریکا، قیمت طلا امروز با افزایش به بالاترین سطح روزانه رسید.سایت «اف‌ایکس استریت» در یادداشتی با مروری بر رویدادهای اخیر پیرامون فلزات گرانبها اینگونه نوشت: به دنبال بازگشایی وال استریت، طلای نقطه‌ای افزایش یافت و به بالاترین سطح روزانه ۱۷۸۷.۷۹ دلار در هر اونس رسید، در حالی که لحن مثبت شاخص‌های ایالات متحده، تقاضا برای دلار آمریکا را تضعیف کرد. البته مدت زمان خوش‌بینی کوتاه بود، چرا که بازارهای سهام رشد خود را کاهش دادند و قرمز شدند، در حالی که شاخص‌های اروپایی پس از گذراندن یک روز در زیر سطح افتتاحیه خود، بیشتر افت کردند.
دلار آمریکا توانست تا حدی در زمینه‌ی رشد پیش رود، اما همچنان در برابر بیشتر رقبای اصلی خود به معاملات قرمز ادامه می‌دهد. طلا (XAU/USD) در حال حاضر حدود ۱۷۸۲ دلار معامله می‌شود.

فعالان بازار بار دیگر منحنی بازدهی خزانه‌داری ایالات متحده را در مرکز توجه قرار دادند. نگرانی‌های مرتبط با رکود و عدم اطمینان در مورد آنچه که فدرال رزرو ایالات متحده در هفته‌ی آینده در آخرین جلسه خود در سال انجام خواهد داد، منحنی را به وسیع‌ترین وارونگی در بیش از چهل سال گذشته سوق داد. بازدهی اسکناس ۱۰ ساله به ۳.۵۵۹ درصد رسید، در حالی که سود اوراق دو ساله به ۴.۳۸۱ درصد رسید. شایان ذکر است که بازدهی در آستانه‌ی افتتاحیه ایالات متحده کاهش یافت و در حال حاضر به پایین‌ترین حد چند هفته اخیر رسیده است. اوراق قرضه ۱۰ ساله خزانه‌داری پس از پایین‌آمدن آن در روز و رسیدن به ۳.۴۰۸%، در حال حاضر ۳.۴۶% بازدهی دارد.
چشم‌انداز تکنیکال کوتاه‌مدت قیمت XAU/USD
از نقطه نظر تکنیکال، جفت XAU/USD پتانسیل صعودی خود را دست‌نخورده نگه می‌دارد. در نمودار روزانه، این فلز درخشان باعث می‌شود تا جلسه‌ی خریداران در آستانه‌ی ۲۰-SMA صعودی قرار گیرد، که پیشرفت خود را به بالای ۱۰۰-SMA خفیف صعودی افزایش می‌دهد. ۲۰۰-SMA، بالاتر از سطح فعلی، وضعیتی خنثی به نزولی دارد که حاکی از مقاومت دینامیکی در حدود ۱۷۹۳.۵۰ دلار است. در عین حال، اندیکاتور مومنتوم، از حوالی خط وسط خود بدون دنباله جهش کرد، در حالی که اندیکاتور RSI در حدود ۶۰ ساکن مانده است.

در کوتاه‌مدت و طبق نمودار ۴ ساعته، طلا XAU/USD خنثی است و در حال حاضر در اطراف یک SMA نزولی ملایم ۲۰ مشاهده می‌شود، در حالی که میانگین‌های متحرک طولانی‌تر بسیار پایین‌تر از سطح فعلی باقی می‌مانند. شاخص‌های تکنیکال فاقد قدرت جهت‌گیری هستند، RSI در سطوح خنثی است، در حالی که مومنتوم در زیر خط وسط خود باقی می‌ماند.
سطوح پشتیبانی: ۱,۷۶۲.۷۰ ۱,۷۴۹.۱۰ ۱,۷۳۸.۲۵
سطوح مقاومت: ۱,۷۷۸.۴۵ ۱,۷۹۴.۳۵ ۱,۸۰۷.۳۰
نمودار زنده طلا XAU/USD را مشاهده کنید

برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید