تاریخ: ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۱:۴۲

آیا مسیر پیش روی طلا، صعودی است؟

با انتشار گزارش شاخص قیمت واردات و صادرات ایالات متحده و مشاهده‌ی کاهش چشمگیر آن، طلا در روند مثبت قرار گرفت که از قرار معلوم این روند تداوم دارد.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز به نقل از «اف‌ایکس استریت»، قیمت طلا در ساعات گذشته به میزان قابل توجهی افزایش یافت و در طی روز، در روند مثبت بود. طلا (XAU/USD) پیش از اینکه سریعاً به منطقه‌ی ۲۰۲۰ دلار صعود کند، به ۲۰۰۰ دلار رسید، که پایین‌ترین سطح در یک هفته است؛ البته ناگفته نماند که سطح ۲۰۲۰ جایی است که فلز زرد همگام با احساسات صعودی در بالاترین حد روزانه‌ی خود باقی می‌ماند.
این حرکت در پی انتشار شاخص قیمت واردات و صادرات ایالات متحده بود که همانطور که انتظار می‌رفت نسبت به سال گذشته، کاهش قابل توجهی را به تصویر کشید. بدیهی است که این ارقام کمک خواهد کرد که تورم ایالات متحده به هدف فدرال رزرو نزدیک شود. گزارش بعدی که منتشر خواهد شد و در مرکز توجه خواهد بود، شاخص اعتماد مصرف‌کننده‌ی ایالات متحده است.
جالب اینجاست که در حال حاضر، افزایش قیمت طلا حتی زمانی که دلار آمریکا در بالاترین حد روزانه و هفتگی در برابر رقبای اصلی خود معامله می‌شود، اتفاق می‌افتد.

در چشم‌انداز جفت‌ارزها نیز یورو/دلار (EUR/USD) زیر ۱.۰۹۰۰ است، که پایین‌ترین سطح از اواسط آوریل تلقی می‌شود، در حالی که دلار استرالیا/دلار آمریکا (AUD/USD) زیر ۰.۶۷۰۰ و در پایین‌ترین سطح یک هفته‌ای قرار دارد.
اگر طلا (XAU/USD) به افزایش خود ادامه دهد، سطح مقاومت بعدی در ۲۰۲۵ دلار و به دنبال آن منطقه‌ی ۲۰۴۵ دلار مشاهده می‌شود. عقب‌نشینی به زیر ۲۰۱۰ دلار، علاوه بر آنکه چشم‌انداز روزانه را تضعیف می‌کند، دوباره علامت ۲۰۰۰ دلار را در افق نزدیک قرار می‌دهد.
با نگاهی به چشم‌انداز آتی، طلا به سمت یک افزایش هفتگی کوچک در حرکت است که در واقع، دومین افزایش متوالی است. بدیهی است که روند پیش رو صعودی است، اما این واقعیت که از بالاترین رقم هفتگی و از اوج اخیر فاصله دارد، صریحأ بیان‌گر این موضوع است که حرکت صعودی به سمت کاهش می‌رود.
از منظر تکنیکال، انتظار می‌رود که بهای طلا نزدیک به ۲۰۲۰ دلار تثبیت شود. به علاوه، اگر قیمت‌ها به بالاترین حد اخیر برسند، استراتژیست‌های بانک ANZ انتظار دارند طلا به سمت ۲۱۰۰ دلار پیش برود.

روند صعودی دست‌نخورده باقی می‌ماند
نمودار تکنیکال حرکت صعودی پایدار را به تصویر می‌کشد، زیرا کانال صعودی محدوده‌ی وسیعی از ۱۹۰۰ تا ۲۱۰۰ دلار را منعکس می‌کند.
افزون بر آن، قیمت‌ها با مقاومت کلیدی در سطح ۲۰۶۲ دلار روبرو هستند. شکستن بالاتر از این سطح می‌تواند باعث خرید تکنیکال جدید شود و مسیری را نیز بگشاید تا قیمت‌ها بتوانند در قلمرو ناشناخته‌ی ۲۱۰۰ دلار معامله شوند.
از جنبه‌ی نزولی، هر گونه ناامیدی در جبهه‌ی افزایش نرخ می‌تواند قیمت‌ها را به حمایت خط روند ۱۹۰۰ دلاری بازگرداند.

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید