تاریخ: ۲۳ دی ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۲

آیا هدف ۱۹۰۰ دلاری، بیخ گوش طلاست؟!

در حالی که معامله‌گران طلا پیش از انتشار گزارش شاخص قیمت مصرف‌کننده، در معاملات عادی محتاطانه عمل می‌کنند، طلا امروز شاهد تقاضای جدید خرید است.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز، سایت «اف‌ایکس استریت» در یادداشتی تحلیلی به بررسی نوسانات فلزات گرانبها پرداخت و در مورد چشم‌انداز آتی آن، اینگونه اظهارنظر کرد: قیمت طلا در بحبوحه‌ی تنظیمات تکنیکال مطلوب روزانه، همچنان در یک معامله «خرید» باقی می‌ماند. طلا در اوایل روز پنج‌شنبه شاهد تقاضای جدید است، زیرا قبل از انتشار داده‌های مورد انتظار شاخص قیمت مصرف‌کننده ایالات متحده (CPI)، گاوهای طلا، برای به دست‌گرفتن کنترل در معاملات محتاطانه‌ی عادی مبارزه می‌کنند. دلار آمریکا که با کاهش بازده اوراق خزانه‌داری آمریکا تضعیف شده است، نزدیک به پایین‌ترین سطح هفت ماهه تثبیت می‌شود.
داده‌های شاخص قیمت مصرف‌کننده ایالات متحده کلید اصلی را در اختیار دارند
گرچه دلار ایالات متحده روند نزولی خود را متوقف کرده، اما همچنان آسیب‌پذیر است. در این بین، در شرایطی با فروش بازده اوراق قرضه‌ی خزانه‌داری ایالات متحده مواجه می‌شود که انتظاراتی مبنی بر سردشدن مستمر شاخص قیمت مصرف‌کننده ایالات متحده ایجاد شده و حاکی از آن است که فدرال رزرو سرعت افزایش نرخ را کاهش ‌می‌دهد و احتمالا نرخ‌ها را تا پایان سال قطع خواهد کرد.
براساس ابزارهای پیش‌بینی، بازارها نرخ نهایی فدرال رزرو را در حدود ۴.۹۵ درصد در ژوئن شرط‌بندی می‌کنند که این رقم در پی تنزل به ۴.۴۶ درصد تا ماه دسامبر است و کاهش نرخ در سال ۲۰۲۳ را منعکس می‌کند.

علیرغم اظهارنظرهای اخیر سیاستگذاران، برای تصمیم‌گیری سیاستی فوریه، به طور گسترده‌ای افزایش ۲۵ واحد پایه (bps) نرخ توسط فدرال رزرو مورد انتظار است که اوج نرخ را در محدوده‌ی ۵ تا ۵.۲۵ درصد برای مهار تورم تایید می‌کند.
از این رو، برای تعیین مسیر سیاست آتی فدرال رزرو، همه مشتاقانه منتظر گزارش شاخص قیمت مصرف‌کننده از ایالات متحده هستند. شاخص قیمت مصرف‌کننده در دسامبر از ۷.۱ درصد در ماه نوامبر به ۶.۵ درصد کاهش می‌یابد، در حالی که انتظار می‌رود CPI اصلی به ۵.۷ درصد در مقایسه با ۶.۰ درصد قبلی کاهش یابد.
لازم به یاد‌آوری است که چاپ ملایم‌تر از حد انتظار شاخص قیمت مصرف‌کننده ایالات متحده می‌تواند روایت تغییر رویکرد فدرال رزرو را در اواخر سال جاری تقویت کند و باعث فروش شدید دلار آمریکا در کنار بازده‌ی اوراق قرضه خزانه‌داری آمریکا شود و به قیمت طلا اجازه دهد دوباره به آستانه‌ی ۱۹۰۰ دلار برسد. از طرفی، بازده اوراق قرضه ۱۰ ساله خزانه‌داری ایالات متحده نیز می‌تواند از سطح کلیدی ۳.۵۰ درصد عبور کند.

تحلیل تکنیکال قیمت طلا با توجه به نمودار روزانه

آنچه از بررسی نمودار روزانه می‌توان دریافت این است که به نظر می‌رسد هیچ چیز از نظر تکنیکال برای قیمت طلا تغییر نکرده، زیرا پذیرش بالای سطح ۱۸۸۰ دلار همچنان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.
بسته‌شدن روزانه بالاتر از ۱۸۸۰ دلار برای گسترش روند صعودی مورد نیاز است، در حالی که گاوها چشم‌انتظار حرکتی پایدار بالای ۱۹۰۰ دلار هستند.
هدف صعودی بعدی به بالاترین سطح می ۲۰۲۲ در ۱۹۱۰ دلار مشاهده می‌شود.
علاوه بر آن، شاخص قدرت نسبی ۱۴ روزه (۱۴-RSI) درست زیر محدوده‌ی اشباع خرید، به معاملات بی‌رویه ادامه می‌دهد که به معنای حضور خریداران است.
میانگین متحرک روزانه ۵۰ (۵۰-DMA) و تقاطع طلایی ۲۰۰-DMA نیز همچنان در بازی باقی مانده است.
از طرف دیگر، ردشدن مجدد از سطح ۱۸۸۰ دلار می‌تواند روند نزولی را به سمت پایین‌ترین قیمت روز جمعه در سطح ۱۸۶۵ دلار تقویت کند.
و در نهایت، سطح پائین‌تر، سطح روانی ۱۸۵۰ دلاری، قرار دارد که باید برای فروشندگان طلا شکسته شود.

برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید