تاریخ: ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۱:۴۲

آیا چشم‌انداز صعودی طلا، انکارناپذیر است؟!

با سقوط دلار تا پائین‌ترین سطح ماهانه در هفته‌ی گذشته و احتمال توقف نرخ بهره توسط فدرال رزرو، بهای طلا امروز توانست تا حدودی بهبود یابد.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز به نقل از «اف‌ایکس استریت»، قیمت طلا در اولین روز هفته‌ی جدید تا حدودی کشش مثبت را به دست می‌آورد و بر مبنای جهش اواخر روز جمعه از سطوح زیرین سطح روانی ۲۰۰۰ دلار، موقعیت خود را می‌سازد.
طلا (XAU/USD) تا نیمه‌ی اول جلسه‌ی اروپا مسیر سود خود را ادامه می‌دهد و در حال حاضر نیز در نزدیکی بالاترین محدوده‌ی معاملات روزانه‌ی خود، در حدود منطقه ۲۰۲۵ دلار قرار دارد.
کاهش نسبی دلار آمریکا از قیمت طلا حمایت می‌کند
دلار آمریکا (USD) که در فاصله‌ی قابل توجهی از پایین‌ترین سطح ماهانه‌ی ثبت‌شده در هفته‌ی گذشته باقی مانده است، برای دومین روز متوالی کاهش یافت که این موضوع به نوبه‌ی خود به نفع بهای طلا خواهد بود. علیرغم انتشار خوش‌بینانه‌ی گزارش مشاغل از ایالات متحده در روز جمعه، به نظر می‌رسد فعالان بازار متقاعد شده‌اند که فدرال رزرو به پایان چرخه‌ی افزایش نرخ خود نزدیک شده است.
از سوی دیگر، قراردادهای آتی صندوق فدرال رزرو به احتمال ۹۰ درصدی مبنی بر این نکته اشاره دارد که بانک مرکزی ایالات متحده نرخ بهره را در ماه ژوئن متوقف خواهد کرد. علاوه بر این، بازارها در بحبوحه‌ی نشانه‌هایی مبنی بر کند‌شدن اقتصاد، احتمال کاهش نرخ بهره توسط فدرال رزرو در نیمه‌ی دوم سال جاری را در نظر دارند که این امر به نوبه‌ی خود، از یک سو بر دلار فشار می‌آورد و از سوی دیگر، از کالاهای دلاری حمایت می‌کند.

هم‌اکنون تمرکز روی ارقام تورم مصرف کننده‌ی ایالات متحده در روز چهارشنبه است
به نظر می‌رسد معامله‌گران تمایلی به شرط‌بندی تهاجمی ندارند و ترجیح می‌دهند منتظر آخرین ارقام تورم مصرف‌کننده در ایالات متحده بمانند که در روز چهارشنبه منتشر خواهد شد. گزارش کلیدی شاخص قیمت مصرف کننده‌ی ایالات متحده (CPI) نقش مهمی در افزایش انتظارات بازار در مورد حرکت بعدی سیاست فدرال رزرو خواهد داشت که به نوبه‌ی خود علاوه بر آنکه بر تقاضای دلار آمریکا تأثیر می‌گذارد، به تعیین مسیر کوتاه‌مدت قیمت طلا نیز کمک می‌کند.
در این میان، در غیاب هر گونه داده اقتصادی مربوط محرک بازار از ایالات متحده، دلار همچنان تحت حمایت بازده اوراق قرضه ایالات متحده است. جدای از این، برای گرفتن فرصت‌های معاملاتی کوتاه‌مدت در اطراف طلا XAU/USD ، احساسات ریسک گسترده‌تر در کانون توجه قرار خواهد گرفت.

چشم‌انداز تکنیکال قیمت طلا
از منظر تکنیکال، هر حرکت صعودی بعدی،  پیش از منطقه عرضه‌ی ۲۰۵۰ دلاری، احتمالاً با مقاومتی در نزدیکی منطقه‌ی ۲۰۴۰ دلاری مواجه خواهد شد. برخی از خریدهای متعاقب این پتانسیل را دارد که قیمت طلا را به بالاترین سطح تاریخ خود، یعنی در حدود ۲۰۷۸ تا ۲۰۷۹ دلار منطقه که روز پنج‌شنبه‌ی گذشته لمس شد، بازگرداند. این حرکت می‌تواند امتداد یابد و به گاوهای نر اجازه دهد تا علامت رقم گرد ۲۱۰۰ دلار را فتح کنند.
از طرف دیگر، کف قیمت نوسانی روزانه، در حدود ۲۰۱۵ دلار، اکنون ممکن است از روند نزولی فوری محافظت کند. و اما به دنبال آن علامت روانی ۲۰۰۰ دلاری قرار می‌گیرد که شکست متقاعدکننده به پایین‌تر از این رقم ممکن است باعث برخی فروش‌های فنی شود و قیمت طلا را برای تسریع سقوط به سمت منطقه‌ی ۱۹۸۰ دلار در مسیر حمایت افقی قوی ۱۹۷۰ دلاری آسیب‌پذیر کند.
و در نهایت، برخی از فروش‌های متعاقب، هرگونه چشم‌انداز مثبت کوتاه‌مدت را نفی می‌کند و سوگیری را به نفع معامله‌گران نزولی تغییر می‌دهد.

برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید