تاریخ: ۰۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۱

آیا چشم‌انداز نفت، گاز و طلا روشن است؟

با بروز برخی رویدادها در بازارهای مالی، نفت، طلا و همچنین گاز طبیعی در روزهای اخیر دچار نوسان قیمت شدند؛ باید دید چشم‌انداز این سه کالا در روزهای آتی چیست.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز، سایت «اینوستینگ» در یادداشتی با رویکرد ارزیابی نوسان قیمت برخی کالاهای کلیدی، نفت، گاز طبیعی و طلا را در یک قاب تحلیلی به شرح زیر به تصویر کشید:
نفت خام وست تگزاس اینترمدیت یا WTI که در نیویورک معامله می‌شود، برای تحویل در ماه مارس، پس از برگزاری جلسه در روز جمعه، معاملات نهایی خود را در ۸۱.۶۴ دلار انجام داد و بدین ترتیب با ۱.۰۳ دلار یا ۱.۴ درصد افزایش به ۸۱.۶۴ دلار رسید؛ در واقع، برای این هفته، تقریبا ۲ درصد افزایش یافت.
قیمت نفت برنت لندن برای تحویل در ماه مارس، پس از یک جلسه در اوج و رسیدن به سطح ۸۷.۷۵ دلاری، با ۱.۴۷ دلار یا ۱.۷ درصد افزایش، به ۸۷.۶۶ دلار رسید. برنت در هفته ۲.۸ درصد افزایش یافت.
نفت: چشم‌انداز قیمت WTI

سونیل کومار دیکسیت(Sunil Kumar Dixit)، استراتژیست ارشد تکنیکال در SKCharting.com معتقد است که با حفظ WTI بالاتر از میانگین متحرک نمایی ۵ روزه ۸۰.۳۵ دلاری، نشانه‌هایی از پیشرفت‌های بیشتر تکنیکال، برای نفت خام ایالات متحده ظاهر می‌شود.
دیکسیت گفت: «با این حال، بازگشت به سمت مقاومت اصلی بعدی ۹۳.۷۴ دلار، مستلزم شکست قوی و پایدار بالاتر از میانگین متحرک ساده ۱۰۰ روزه ۸۲.۱۰ دلاری است و به دنبال آن، برداشتن مانع ۸۴.۷۰ دلاری است.»
وی افزود: «در عین حال، عقب‌نشینی کوتاه‌مدت به سمت حمایت ۷۹ دلاری و روند نزولی بعدی به سمت ۷۵.۷۰ دلار را نمی‌توان رد کرد. این امر احتمالأ بار دیگر خریداران را جذب خواهد کرد.»
گاز طبیعی: چشم‌انداز قیمت
بنا به گفته‌ی دیکسیت، گاز طبیعی در واقع می‌تواند در هفته‌ی آینده حمایت ۳ دلاری را بشکند، اگرچه کاهش آن به زیر این سطح نیز می‌تواند مختصر باشد.
افت نزولی فعلی گاز می‌تواند در سطح ۲.۹۸۹ دلار متوقف شود و به دنبال آن، بازگشت کوتاه‌مدت به سمت منطقه‌ی مقاومت ۴.۷۵ دلار می‌تواند آغاز شود. گفتنی است که جهش در مسیر رسیدن به مقصد ۴.۷۵ دلاری، چندین پیچ و خم خواهد داشت.
با این حال، دیکسیت بر این باور است که پیش‌بینی صعودی بر مبنای باقی‌ماندن گاز طبیعی با امتداد فیبوناچی آن است. گاز طبیعی در حال حاضر بیشتر یک کالای آب و هوایی است که در آن اصول اساسی حاکم است نه فنی.

طلا: چشم‌انداز و فعالیت در بازار
طلا برای تحویل فوریه در کامکس نیویورک پس از اینکه در جلسه رسمی به ۱۹۲۸ دلار و ۲۰ سنت رسید، با ۴.۳۰ دلار یا ۰.۲ درصد افزایش، به ۱۹۲۷.۷۰ دلار در هر اونس رسید. البته فلز زرد پیش از این به بالاترین میزان در ۹ ماه گذشته و به سطح ۱۹۳۸.۸۵ دلار رسیده بود.
داده‌های اینوستینگ.کام حاکی از آن است که اگر طلای فوریه از ۱۹۵۰ دلار عبور کند، هدف اصلی بعدی آن، سطح ۲۰۰۳ دلاری ۱۸ آوریل خواهد بود.
جدای از پیشرفت روز جمعه، شاخص قرارداد آتی طلای آمریکا در هفته ۰.۳ درصد افزایش یافت و به رشد ۶.۷ درصدی خود در چهار هفته‌ی قبل افزود.
قیمت لحظه‌ای طلا که برخی معامله‌گران با دقت بیشتری نسبت به معاملات آتی دنبال می‌کنند، ۶.۰۲ دلار یا ۰.۳ درصد کاهش یافت و به ۱۹۲۶.۲۲ دلار در روز رسید. طلای نقطه‌ای در روز جمعه به ۱۹۳۷.۵۴ دلار رسید که پیش از این، بالاترین قیمت آن ۱۹۵۵.۹۳ دلار بود که در ۲۵ آوریل به دست آمد. هدف بزرگ‌تر طلای نقطه‌ای، هدف ۱۰ مارس و سطح ۲۰۰۹.۵۷ دلار خواهد بود.
به گفته‌ی دیکسیت، طلا برای دومین هفته‌ی متوالی بالاتر از سطح ۱۸۹۶ دلار بسته شده است که نشان‌دهنده‌ی اصلاح فیبوناچی ۶۱.۸ درصدی از سقف ۲۰۷۰ دلاری و کف ۱۶۱۴ دلاری است.
وی افزود: «قیمت‌ها از میانگین متحرک نمایی ۵ هفته‌ای حمایت می‌شوند که نشان‌دهنده‌ی تداوم صعودی است.»
در ادامه، حرکت پایدار بالای ۱۹۲۰ دلار، حضور مومنتوم قوی و شکست پایدار بالاتر از سقف قیمت اخیر ۱۹۳۷.۷۲ دلاری را به تصویر می‌کشد که برای پیشروی به سمت مقاومت اصلی بعدی و هدف ۱۹۷۲.۷۶ دلار ضروری است و سطح فیبوناچی ۷۸.۶ درصد را نیز نشان می‌دهد.
با این حال، دیکسیت معتقد است که افت به زیر ۱۹۲۰ دلار نشان‌دهنده‌ی یکپارچگی به سمت مناطق حمایتی به ترتیب ۱۹۱۵، ۱۹۰۵ و ۱۸۹۶ دلار است.
شکست پایدار به زیر ۱,۸۹۶ دلار، حرکت صعودی فعلی را متوقف خواهد کرد و ممکن است یک اصلاح کوتاه به سمت ۱۸۸۰ دلار مشاهده شود.

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید