تاریخ: ۳۰ آبان ۱۴۰۱ - ۹:۱۷
1

اجاره کارت ملی از سر گرفته شد

در بازار تهران قیمت دلار در محدوده ۳۴ هزار و ۹۰۰ تا ۳۵ هزار و ۳۰۰ تومان در نوسان بود. در نهایت هم قیمت یکشنبه مثل شنبه بسته شد اما در بازار هرات نرخ نسبت به شنبه ۲۰۰ تومان بالاتر بود. معامله‌گران اعتقاد داشتند نرخ هرات با تهران همخوان نیست. از نگاه آن‌ها دلیل آن هم کاهش عمق بازار تهران بواسطه برخوردهای انتظامی و قضایی بوده است.هرچقدر در بازار آزاد، روند کم‌رمق و کم حجم بود، در بازارهای رسمی شور و حرارت بالایی داشت. قیمت دلار متشکل در روز یکشنبه ۳.۹ درصد بالا رفت. با این افزایش، دلار متشکل وارد کانال ۳۱ شد. در مقابل قیمت یورو در این بازار ۲.۲۷ درصد ارزان شد. درحالیکه یوروی متشکل از دلار ارزانتر بود، در بازار توافقی این روند برعکس است. یورو توافقی ۳۴ هزار و ۸۰۰ تومان و دلار توافقی در ۳۳ هزار و ۲۰۰ در معامله بود. که اینجا شاهد اختلاف ۱۶۰۰ تومانی به نفع یورو هستیم، درحالیکه در بازار متشکل یورو ۱۸۰۰ تومان ارزانتر از دلار بود.

این تنها بخش ناهمخوان در بازار ارز نیست. فاصله قیمت دلار توافقی با بازار آزاد هم به ۱۵۰۰ تومان رسیده است. این شکاف ۱۵۰۰ تومانی موجب شده است اجاره کارت ملی با وجود مسایل مالیاتی، مجددا رونق بگیرد. هر کارت ملی بین ۵۰۰ تا ۹۰۰ هزار تومان در بازار یکشنبه اجاره داده می‌شود.

در بازار ارز یکشنبه یک اتفاق جالب افتاده بود. ناهمخوانی بازارها موجب شده است عده‌ای از معامله‌گران در تهران دلار بخرند، در ترکیه به لیر تبدیل کنند و در این چرخه روی هر دلار حدود ۲۰۰۰ تومان سود ببرند. معامله‌گران می‌گویند دلار ۳۵ تومانی در تهران و تبدیل آن به لیر در ترکیه به واسطه به هم خوردن نسبت‌ها است. به گفته آن‌ها فروش دلار در ترکیه بر پایه ریال بیش از ۳۷ هزار تومان است.

مشاهدات میدانی نشان می‌دهد سکه‌فروشان در بازار زیاد شده‌اند . این افزایش شمار سکه‌فروش‌ها خیلی عجیب است. برخی معامله‌گران کهنه‌کار تصور می‌کنند سکه‌فروشان جدید پوششی هستند و کارگزاران سکه‌فروشی‌های قدیم، بواسطه بحث‌های مالیاتی از طریق رصد گردش حساب. از نگاه آن‌ها سکه‌فروشان پوششی، گردش حساب سکه‌فروش‌های کهنه‌کار را پایین می‌آورند..

آخرین نکته بازار هم قیمت بالاتر سکه رفاه از بازار بود. سکه رفاه در معاملات یکشنبه ۱۶ میلیون ۵۰۰ هزار قیمت خورده است درحالیکه سکه در بازار ۱۶ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان در معامله بود.

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید