شنبه, ۲۳ تیر ۱۴۰۳ / قبل از ظهر / | 2024-07-13
تبلیغات
کد خبر: 11483 |
تاریخ انتشار : ۱۴ تیر ۱۴۰۳ - ۱۳:۳۲ |
731 بازدید
می پسندم
ارسال به دوستان

چرا داده‌های بازار کار ایالات متحده و افزایش انتظارات برای کاهش نرخ بهره فدرال رزرو (Fed) در (سپتامبر) نتوانست منجر به افزایش قیمت بیت‌کوین (BTC) شود؟

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز و به نقل از «FXempire»، روز چهارشنبه (۱۳ تیر)، قیمت بیت‌کوین (BTC)، ۳.۰۴ درصد کاهش یافت و این واقعه پس از کاهش ۱.۲۵ درصدی در روز سه‌شنبه (۱۲ تیر) حادث شد و قیمت پادشاه ارزهای دیجیتال در انتهای معاملات به ۶۰۲۱۶ دلار رسید. درهمین راستا، به احتمال زیاد، پویایی عرضه و تقاضا از اوایل ماه (ژوئن) بر روند قیمت BTC تأثیر منفی گذاشته است.
تأثیر صرافی ورشکسته مت‌گاکس (Mt. Gox)
از یک طرف، خبر برنامه‌ریزی پلتفرم معاملاتی Mt. Gox برای بازپرداخت حدود ۹ میلیارد دلار در قالب توکن بومی بیت‌کوین به طلبکاران می‌تواند یکی از عوامل کاهش قیمت این رمزارز باشد. درهمین حال، Mt. Gox پس از توقف برداشت BTC در تاریخ (۷ فوریه ۲۰۱۴) سقوط کرد. اندکی پس از آن، بزرگ‌ترین صرافی بیت‌کوین جهان (در آن زمان) تمام معاملات را به‌حالت تعلیق درآورد و در تاریخ (۲۸ فوریه ۲۰۱۴) برای محافظت از ورشکستگی در ژاپن، اوراق مربوطه را ثبت نمود. اکنون پس از گذشت بیش از ۹ سال، این پلتفرم رمزارزی ورشکسته قصد دارد حدود ۱۴۱ هزار BTC را به طلب‌کاران خود بازگرداند. همچنین، در زمان سقوط، تعداد مذکور بیت‌کوین معادل حدود ۷۰ میلیون دلار بود. با این حال، براساس ارزش فعلی بیت‌کوین، ۱۴۱ هزار BTC معادل تقریباً ۸.۵ میلیارد دلار خواهد بود.
افزون بر این، بازارها انتظار دارند تا طلبکاران، بیشتر این تعداد از رمزارز موردبحث را به فروش برسانند که این امر باعث عقب‌نشینی اخیر قیمت توکن بومی بیت‌کوین شده است. برای درک بهتر، بازار صندوق‌های قابل‌معامله در بورس (ETF) اسپات بیت‌کوین در ایالات متحده از زمان راه‌اندازی در (۱۱ ژانویه)، شاهد ورود سرمایه خالص کل ۱۴.۶۲ میلیارد دلار بوده است. از سوی دیگر، نگرانی‌های صرافی مَت‌گاکس بر شاخص‌های اقتصادی خوش‌آیند بازار ایالات متحده از روز چهارشنبه، سایه انداخته است. با این وجود، آیا کاهش نرخ بهره فدرال رزرو (Fed) در (سپتامبر) می‌تواند BTC را به بالاترین سطح تاریخی (ATH) خود برساند؟
شاخص‌های اقتصادی ایالات متحده و گمانه‌زنی‌های نرخ بهره فدرال رزرو
در روز چهارشنبه، افزایش مداوم در تعداد متقاضیان بیکاری و آمار ضعیف‌تر از حد انتظار ADP، بر انتظارات سرمایه‌گذاران در‌مورد کاهش نرخ بهره فدرال رزرو در (سپتامبر) تأثیر گذاشت. همچنین، تعداد متقاضیان مداوم بیکاری در هفته منتهی به (۲۲ ژوئن) از ۱۸۳۲ هزار نفر به ۱۸۵۸ هزار نفر افزایش یافت. قابل توجه است که تعداد متقاضیان مداوم بیکاری از (آوریل ۲۰۲۴) روند صعودی داشته و به بالاترین سطح از (نوامبر ۲۰۲۱) رسیده که نشان‌دهنده ضعیف‌شدن بازار کار ایالات متحده است.

مضاف بر این، ADP افزایش ۱۵۰ هزار نفری اشتغال در (ژوئن) را نسبت به ۱۵۷ هزار نفر در ماه (مِی) گزارش کرد. اقتصاددانان نیز انتظار افزایش ۱۶۰ هزار نفری را داشتند که به‌طور قابل‌توجهی، این، کمترین میزان افزایش از (ژانویه ۲۰۲۴) بود. درهمین راستا، سرمایه‌گذاران در واکنش به داده‌های بازار کار، انتظارات خود را برای کاهش نرخ بهره فدرال رزرو در (سپتامبر) افزایش دادند. همچنین، براساس ابزار نظارتی فدرال CME، احتمال ثابت‌ماندن نرخ بهره توسط فدرال رزرو در ماه (سپتامبر)، روز چهارشنبه از ۳۱.۲ درصد به ۲۶.۵ درصد کاهش یافت.
بنابراین، گرایش جدید به‌سمت کاهش نرخ بهره فدرال رزرو در (سپتامبر) برای مقابله با ترس از سرازیرشدن سیل عظیم بیت‌کوین‌های Mt. Gox به صرافی‌ها کافی نبود و کاهش نرخ بهره فدرال رزرو در (سپتامبر) احتمالاً منجر به یک کاهش نرخ بهره دیگر در سال (۲۰۲۴) خواهد شد که به‌طور قابل‌توجهی کمتر از تعداد کاهش نرخ بهره پیش‌بینی‌شده در اوایل سال است.
به‌علاوه، بازار ETFهای اسپات بیت‌کوین در ایالات متحده نیز واکنش محدودی به شاخص‌های اقتصادی این کشور که برای ارزهای دیجیتال خوش‌آیند بودند، نشان داد و درمقابل، این بازار با خروج خالص سرمایه برای دو روز متوالی روبه‌رو بوده است. در روز سه‌شنبه، بازار صندوق‌های قابل‌معامله در بورس اسپات BTC در ایالات متحده، خروج خالص کل ۱۳.۷ میلیون دلار را تجربه کرد. قابل توجه است که این خروج وجه، به پنج روز متوالیِ ورودِ خالص سرمایه به بازار مذکور پایان داد.
طبق داده‌های فارساید اینوسترز (Farside Investors)، صندوق سرمایه‌گذاری بیت‌کوین گِری اِسکیل (GBTC) پس از خروج خالص ۳۲.۴ میلیون دلاری در روز سه‌شنبه، شاهد خروج خالص ۲۷ میلیون دلاری بود. صندوق BTC فیدلیتی وایز اورجین (FBTC) نیز پس از ورود خالص ۵.۴ میلیون دلاری سرمایه در روز سه‌شنبه، ورود خالص ۶.۵ میلیون دلاری را گزارش کرد. همچنین، با حذف داده‌های خروج و ورود برای صندوق تراست بیت‌کوین آی‌شیرز (IBIT)، بازار ETF اسپات بیت‌کوین در ایالات متحده شاهد خروج خالص کل ۲۰.۵ میلیون دلاری بود.
با این تفاسیر و عدم انتشار هیچ شاخص اقتصادی ایالات متحده در روز پنج‌شنبه (۱۴ تیر) و تعطیلی بازارهای ایالات متحده به‌دلیل تعطیلات روز (۴ جولای)، گمانه‌زنی‌ها در‌مورد صرافی رمزارز مَت‌گاکس و نگرش بازار نسبت به مسیر نرخ بهره فدرال رزرو، احتمالاً در کانون توجه قرار خواهند گرفت. به‌علاوه که روندهای اخیر خروج و ورود در بازار ETF بیت‌کوین در ایالات متحده نیز باید مورد توجه قرار گیرند.
تحلیل تکنیکال BTC
توکن بومی بیت‌کوین همچنان در زیر میانگین متحرک‌نمایی (EMA) با دوره ۵۰ روزه باقی ماند، اما بالاتر از EMA با دوره ۲۰۰ قرار گرفت. درهمین حال، میانگین‌های متحرک‌نمایی، سیگنال‌های نزولی کوتاه‌مدت را به‌همراه سیگنال‌های صعودی بلند‌مدت ارسال می‌کنند. حرکت BTC بالاتر از سطح مقاومت ۶۴ هزار دلار نیز می‌تواند به خریداران برای رسیدن به میانگین متحرک‌نمایی ۵۰ روزه قدرت دهد. افزون بر این، عبور از میانگین متحرک‌نمایی ۵۰ روزه می‌تواند به جهتِ حرکت به‌طرف سطح مقاومت ۶۹ هزار دلاری اشاره کند. بنابراین، نگرش بازار به مسیر نرخ بهره فدرال رزرو و پویایی عرضه و تقاضا باید موردتوجه قرار گیرد.
از سوی دیگر، بریک‌داون به زیر سطح حمایت ۶۰۳۶۵ دلار می‌تواند به فروشندگان برای رسیدن به EMA با دوره ۲۰۰ روزه قدرت دهد. همچنین، با خوانش شاخص قدرت نسبی (RSI) با دوره ۱۴ روزه در ۳۶.۷۸، توکن بومی بیت‌کوین می‌تواند قبل از ورود به محدوده اشباع فروش، زیر میانگین متحرک‌نمایی ۲۰۰ روزه، شکسته شود.

تحلیل اتریوم (ETH)
اتریوم در حالی‌که بالاتر از میانگین متحرک‌نمایی ۲۰۰ روزه باقی ماند، همچنان در زیر EMA با دوره ۵۰ روزه قرار گرفت. به‌علاوه که میانگین‌های متحرک‌نمایی، سیگنال‌های نزولی کوتاه‌مدت اما در بلند‌مدت، سیگنال صعودی را تأیید کردند. همچنین، عبور از میانگین متحرک‌نمایی ۵۰ روزه و سطح مقاومت ۳۴۸۰ دلار می‌تواند به معنای حرکت قیمت این ارز دیجیتال به سمت ۳۶۰۰ دلار باشد. فشار فروش در سطح مقاومت ۳۴۸۰ دلار نیز می‌تواند افزایش یابد. از طرف دیگر، EMA با دوره ۵۰ روزه با سطح مقاومت، هم‌جهت است و صحبت‌های مربوط به ETF اتریوم در ایالات متحده باید موردتوجه واقع شود.
درمقابل، ETH به زیر سطح حمایت ۳۲۴۴ دلار می‌تواند به فروشندگان برای رسیدن به میانگین متحرک‌نمایی ۲۰۰ روزه و سطح حمایت ۳۰۳۳ دلار قدرت دهد. قرائت RSI روزانه ۱۴ دوره‌ای که رقم ۳۸.۹۳ را نشان می‌دهد، بیان‌گر این نکته است که توکن بومی اتریوم قبل از ورود به محدوده اشباع فروش، می‌تواند به زیر سطح حمایت ۳۲۴۴ دلار سقوط کند.

سلب مسئولیت: تلاش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز بر ارائه محتوای مفید و صرفاً در راستای افزایش آگاهی مخاطب است و توصیه مالی محسوب نمی‌گردد.

لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط بانک و بیمه | بیما در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • نظرات و تجربیات شما

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    نظرتان را بیان کنید