تاریخ: ۰۵ آذر ۱۴۰۱ - ۲۲:۱۷

ادامه‌ی راه طلا؛ صعود یا دفاع؟

با وقوع برخی رویدادها از جمله ریسک مثبت پیرامون دلار، محدودیت‌های کوویدی چین و انتشار داده‌های کلیدی، طلا پس از صعود سه روزه، در حالت تدافعی قرار گرفت.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز، سایت «اف‌ایکس استریت» در یادداشتی با بررسی رویدادهای هفتگی پیرامون فلزات گرانبها نوشت: 
قیمت طلا از بالاترین سطح هفتگی که در اوایل جمعه ثبت شد، عقب نشینی کرد و تا پایان معاملات اواسط روز اروپا در حالت تدافعی باقی ماند. به نظر می‌رسد که در حال حاضر، طلا (XAU/USD) یک برد سه روزه را پشت سر گذاشته و دقیقاً بالاتر از سطح ۱۷۵۰ دلار قرار دارد. با این حال، این روند نزولی، دنباله‌ای ندارد و قبل از اینکه تأیید روند صعودی دو روزه از منطقه‌ی ۱۷۲۵ دلاری یا پایین‌ترین قیمت دو هفته‌ای که چهارشنبه به ثبت رسید، از تک و تا بیفتد، احتیاط را ایجاب می‌کند.
افزایش اندک دلار آمریکا و ریسک مثبت بر قیمت طلا تاثیر می‌گذارد
دلار آمریکا در بحبوحه‌ی افزایش اندک بازده اوراق قرضه خزانه‌داری ایالات متحده، برخی از خریدها را جذب می‌کند که به نوبه‌ی خود، به عنوان یک عامل کلیدی و یک باد مخالف برای قیمت طلای دلاری در نظر گرفته می‌شود. جدای از این، به نظر می‌رسد که لحن کلی مثبت در اطراف بازارهای سهام، تقاضا برای طلای امن را کاهش می‌دهد. با این اوصاف، تقویت انتظارات برای تشدید سیاست میانه‌رویی از سوی فدرال رزرو، مانع از هر گونه افزایش معنی‌دار دلار می‌شود و البته گامی در مسیر کاهش نزولی فلز زرد غیر بازده برمی‌دارد.
سیگنال‌های مخالف توسط فدرال رزرو به عنوان یک باد موافق برای قیمت طلا عمل می‌کند
در واقع، صورتجلسه کمیته بازار آزاد فدرال ماه نوامبر (FOMC) که در روز چهارشنبه منتشر شد، حاکی از رضایت مقامات از اوضاع تورمی بود که این امر می‌تواند تا حدی مانع افزایش نرخ شود. اما از سوی دیگر، سیگنال مخالف روایت اوج تورم را تایید کرد و منجر به شرط‌بندی برای افزایش نسبتاً کوچکتر نرخ ۵۰ واحدی در ثانیه در نشست بعدی سیاست FOMC در دسامبر شد. این امر به نوبه‌ی خود، بازده اوراق قرضه ۱۰ ساله دولت ایالات متحده را به پایین‌ترین سطح خود از اوایل اکتبر رساند که می‌تواند منجر به محدودشدن دلار آمریکا شود.
مشکلات ناشی از کووید ۱۹ چین به محدود‌کردن ضرر قیمت طلا کمک می‌کند
علاوه بر این، بدترشدن وضعیت کووید-۱۹ در چین و اعمال قرنطینه‌های جدید نیز ممکن است از پناهگاه امن طلا (XAU/USD) حمایت کند. در غیاب هر گونه انتشار اقتصادی مهم در بازار، معامله‌گران ممکن است چندان بر سر قیمت طلا در میان حجم معاملات نسبتاً کمتر در آخرین روز هفته حساب باز نکنند. با این وجود، این فلز گرانبها همچنان در مسیر رسیدن به سودهای هفتگی متوسط ​​قرار دارد، زیرا تمرکز بر روی انتشارات کلان مهم ایالات متحده در هفته‌ی آینده معطوف شده است.

معامله‌گران اکنون برای انگیزه‌های تازه به دنبال داده‌های کلان کلیدی هفته‌ی آینده ایالات متحده هستند
جدای از این، معامله‌گران از گزارش تولید ناخالص داخلی اولیه سه ماهه سوم در روز چهارشنبه و شاخص اصلی قیمت PCE – شاخص تورم ترجیحی فدرال رزرو – در روز پنج‌شنبه، سرنخ خواهند گرفت. این موضوعات، همراه با سخنرانی جروم پاول، رئیس فدرال رزرو، نقشی کلیدی در تأثیرگذاری بر پویایی کوتاه‌مدت قیمت دلار آمریکا خواهد داشت و انگیزه‌ی جهت‌گیری جدیدی برای قیمت طلا ایجاد خواهد کرد.
چشم‌انداز تکنیکال قیمت طلا
از منظر تکنیکال، اکنون به نظر می‌رسد هر لغزش متعاقبی به زیر سطح ۱۷۵۰ دلار، حمایت مناسبی در نزدیکی منطقه‌ی ۱۷۳۵ الی ۱۷۳۶ دلار پیدا کند. حمایت مربوطه‌ی بعدی برای قیمت طلا در نزدیکی منطقه‌ی ۱۷۲۵ دلار تعیین شده است که پایین‌ترین سطح دو هفته‌ای تلقی می‌شود که در روز چهارشنبه ثبت شد. یک شکست متقاعدکننده به زیر رقم دوم ممکن است باعث برخی فروش‌های تکنیکال شود و قیمت‌های نقطه‌ای را بیشتر به سمت مرز ۱۷۰۰ دلار بکشاند.

از طرف دیگر، منطقه‌ی ۱۷۶۰ الی ۱۷۶۲ دلاری اکنون به عنوان یک مانع فوری ظاهر شده است. برخی از خریدهای متعاقب به عنوان یک محرک جدید برای گاوها و افزایش قیمت طلا به مرز ۱۷۷۲ دلاری در نظر گرفته می‌شود. این حرکت ممکن است در مسیر رسیدن به منطقه ۱۷۸۶ دلاری یا بالاترین سطح از اواسط آگوست – که اوایل این ماه را لمس کرد- به سمت منطقه‌ی ۱۷۷۸ دلاری امتداد یابد.

برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید