تاریخ: ۱۴ دی ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۴

ادامه‌ حرکت طلا؛ صعود بیشتر؟!

با وجود نگرانی‌ها در مورد رکود اقتصادی جهانی، شیوع کووید و تورم که بر احساسات باز اثر می‌گذارد، طلا به بالاترین سطح شش ماه اخیر رسید.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز، سایت «اف‌ایکس استریت» در یادداشتی با رویکرد بررسی نوسانات قیمت فلزات گرانبها اینگونه نوشت: 
قیمت طلا به بالاترین حد خود در شش ماه اخیر دست پیدا کرد؛ در حالی که در سه‌شنبه جاری تا این لحظه، رشد خود را بالاتر از سطح مقاومت کلیدی ۱۸۲۵ دلاری، حفظ کرده است. علیرغم جهش دلار آمریکا در سراسر جهان، قیمت طلا در ابتدای سال ۲۰۲۳، شاهد ادامه‌ی روند صعودی اخیر است.
در این بین عواملی همچون نگرانی‌ها در مورد رکود اقتصادی بالقوه جهانی، ظهور مجدد کووید در چین و تورم بالاتر بر احساسات بازار تأثیر می‌گذارد و تقاضا برای طلای سنتی را به عنوان پناهگاه امن افزایش می‌دهد. انتظارات مبنی بر اینکه فدرال رزرو ایالات متحده با ادامه‌ی چرخه‌ی انقباض خود در سال جاری به مبارزه‌ی خود با تورم خروشان ادامه دهد، احساسات سرمایه‌گذاران را به طور گسترده تضعیف می‌کند.

از سوی دیگر برخی جریان‌های مخاطره‌آمیز نیز به دلار آمریکا کمک می‌کنند تا کفی پیدا کند و این امر تبدیل به عاملی برای محدودکردن قیمت صعودی فلز درخشان می‌شود. علاوه بر این، بازده اوراق قرضه خزانه‌داری ایالات متحده هفته‌ی آخر سال ۲۰۲۲ را با خوش‌بینی به پایان رساند و تلاش‌های صعودی را در طلای بدون بازده محدود کرد.
اکنون به منظور ایجاد انگیزه‌ی تجاری جدید، توجه به اولین داده‌های اقتصادی مرتبط ایالات متحده که قرار است در سال جاری منتشر شود، یعنی PMI تولید جهانی S&P ماه دسامبر معطوف شده است. بازارها همچنین برای دریافت سیگنال‌های بیشتر در مورد احساسات ریسک، از نزدیک منتظر بازشدن وال استریت خواهند بود.
تحلیل تکنیکال قیمت طلا با توجه به نمودار روزانه
از منظر تکنیکال در بازه‌ی کوتاه‌مدت، قیمت طلا در سه‌شنبه جاری بار دیگر در حال آزمایش تعهدات نزولی بالاتر از مقاومت خط روند افقی بحرانی (مثلث) در سطح ۱۸۲۵ دلار است.
گاوهای نر طلا نیاز به بسته‌شدن روزانه بالای مقاومت خط روند افقی (مثلث) دارند تا شکست مثلث صعودی را تأیید کند. آنگاه، خریداران به دنبال صعود تازه به سمت سطح روانی ۱۸۵۰ دلار خواهند بود. البته پیش از آن رقم گرد ۱۸۴۰ دلاری می‌تواند وارد عمل شود.
شاخص قدرت نسبی ۱۴ روزه (۱۴-RSI) بالاتر از خط وسط است و از روند صعودی مداوم حمایت می‌کند، در حالی که از سوی دیگر، تقاطع‌های صعودی همچنان به حمایت از گاوهای طلا ادامه می‌دهند.
شایان ذکر است که پشتیبانی فوری در پایین‌ترین قیمت روز جمعه یعنی ۱۸۱۴ دلار مشاهده می‌شود. حمایت حیاتی بعدی در خط روند صعودی (خط حمایت مثلث) ۱۸۰۸ دلار در انتظار است. رد رقم دوم می‌تواند آستانه‌ی ۱۸۰۰ دلار را در معرض خطر قرار دهد، جایی که میانگین متحرک روزانه ۲۱ صعودی (۲۱-DMA) پیرامون آن قرار دارد.

برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید