تاریخ: ۰۶ دی ۱۴۰۱ - ۱۰:۵۸

ادامه مسیر طلا در آغاز ۲۰۲۳

به دنبال کاهش نسبی دلار آمریکا، قیمت طلا در معاملات روز جمعه، کاهش ۱ درصدی روز قبل را ادامه داد و در سطح زیر ۱۸۰۰ دلار معامله شد.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز، سایت «اف‌ایکس استریت» در یادداشتی با مروری بر نوسانات فلزات گرانبها در هفته‌ی گذشته اینگونه نوشت: 
قیمت طلا در جریان معاملات آسیایی روز جمعه در باند باریکی زیر ۱۸۰۰ دلار نوسان داشت و توانست افت بیش از ۱ درصدی روز قبل را تثبیت کند. گرچه احیای شرط‌بندی‌ها برای تشدید سیاست تهاجمی‌تر توسط فدرال رزرو به عنوان یک باد مخالف عمل می‌کند، اما به نظر می‌رسد کاهش اندک دلار آمریکا عاملی کلیدی برای حمایت از کالای دلاری است. در شرایطی که هفته‌ی گذشته فدرال رزرو اظهارات تندروانه‌تری داشت، داده‌های کلان خوش‌بینانه‌ی ایالات متحده که روز پنج‌شنبه منتشر شد، این انتظارات را تقویت کرد که بانک مرکزی ایالات متحده باید موضع جنگ‌طلبانه‌ی خود را برای مهار تورم حفظ کند.

در واقع، رشد تولید ناخالص داخلی ایالات متحده برای سه ماهه‌ی سوم بیشتر مورد بازنگری قرار گرفت تا نشان دهد که رشد اقتصاد ۳.۲ درصد، سریع‌تر از ۲.۹ درصد برآوردشده‌ی قبلی است. علاوه بر این، تعداد آمریکایی‌هایی که درخواست‌های جدید برای دریافت مزایای بیکاری را ارائه کردند، در هفته‌ی منتهی به ۱۷ دسامبر، کمتر از حد انتظار افزایش یافت که نشان‌دهنده‌ی بازار کار پرتلاطم و اقتصاد انعطاف‌پذیر ایالات متحده است. این امر مجدداً بر سیاست‌های تندروانه‌ی فدرال رزرو تاکید می‌کند و بازده اوراق قرضه خزانه‌داری ایالات متحده را بالاتر می‌برد که از چشم‌انداز ظهور کاهش خرید دلار حمایت می‌کند و منجر به حفظ قیمت طلای بدون بازده می‌شود.
در عین حال، به نظر می‌رسد معامله‌گران تمایلی به شرط‌بندی‌های تهاجمی ندارند و ترجیح می‌دهند قبل از تمرکز روی داده‌های هزینه‌ی مصرف شخصی ایالات متحده (PCE) در حاشیه منتظر بمانند.
از سوی دیگر، شاخص اصلی قیمت PCE، شاخص تورم ترجیحی فدرال رزرو، نشانه‌های تازه‌ای از تورم ارائه می‌دهد و بر مسیر افزایش نرخ تاثیر می‌گذارد. این امر به نوبه‌ی خود نقش کلیدی در افزایش تقاضای دلار در کوتاه‌مدت ایفاء می‌کند و در تعیین مرحله‌ی بعدی حرکت جهت‌دار قیمت طلا سرنوشت‌ساز خواهد بود. علاوه بر آن، طلا (XAU/USD) احتمالاً حرکت قیمت(پرایس اکشن) محدود به محدوده را امتداد می‌دهد و این امر احتیاط را برای معامله‌گران تهاجمی، اجتناب‌ناپذیر می‌کند.
چشم‌انداز تکنیکال طلا با نگاهی به نمودار قیمت 
از دیدگاه تکنیکال، سقوط شدید یک شبه درست قبل از میانگین متحرک ساده ۲۰۰ روزه متوقف می‌شود. حمایت مذکور در حال حاضر نزدیک به منطقه‌ی ۱۷۸۳ الی ۱۷۸۴ دلاری است و باید به عنوان یک نقطه‌ی محوری عمل کند. پس از آن، حمایت نزدیک به سطح ۱۷۷۴ دلار بیشتر از منطقه‌ی ۱۷۶۶ الی ۱۷۶۷ دلاری است. یک شکست متقاعدکننده به زیر سطوح حمایتی فوق‌الذکر هرگونه سوگیری مثبت کوتاه‌مدت را نفی می‌کند و فروش تهاجمی تکنیکال را به دنبال خواهد داشت. پس از آن قیمت طلا ممکن است آسیب‌پذیر شود و سقوط به سمت حمایت مربوطه بعدی در نزدیکی منطقه‌ی افقی ۱۷۳۸ الی ۱۷۴۰ دلار را تسریع بخشد.
از طرف دیگر، حرکت به بالای مرز ۱۸۰۰ دلار اکنون ممکن است در نزدیکی منطقه‌ی ۱۸۱۰ تا ۱۸۱۲ دلار با مقاومت شدید روبرو شود. برخی از خریدهای بعدی این پتانسیل را دارند که قیمت طلا را به سطح ۱۸۲۴ دلار یا بالاترین قیمت چند ماهه که اوایل دسامبر امسال لمس کرد، برگردانند. قدرت پایدار فراتر از آن به عنوان یک محرک تازه برای معامله‌گران صعودی تلقی می‌شود و راه را برای حرکت به سمت مانع مرتبط بعدی در نزدیکی منطقه‌ی ۱۸۵۸ الی ۱۸۶۰ دلار هموار می‌کند.

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید