تاریخ: ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۵

اسامی متخلفین بورسی منتشر می شود

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در برنامه تهران ۲۰ از انتشار اسامی متخلفان بورسی خبر داد.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در برنامه تهران ۲۰ از انتشار اسامی متخلفان بورسی خبر داد.

به گزارش فارس ، مهدی طغیانی، نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو‌ی تلفنی با برنامه تهران ۲۰ درباره عملکرد یک سال اخیر سازمان بورس گفت: بازار سرمایه تاثیر بی‌بدیلی در اقتصاد ملی، تامین منابع اصلی، تولید و اشتغال کشور دارد. 

طغیانی با بیان اینکه بعد از قله بورس سال ۹۹ سقوطی داشتیم که باعث بی‌اعتمادی شد، افزود: البته ما فرصت خوب سال ۹۹ که اقبال مردم به بازار زیاد شد را از دست دادیم و اگر از این فرصت بهتر استفاده می‌کردیم بازار عمیق می‌شد و معقولانه‌تر اتفاقات آن سال را رقم می‌زد. 

این نماینده مجلس با بیان اینکه دولت جدید میراث دولت قبل را از جهت بی‌اعتمادی باید رفع می‌کرد، گفت: دولت جدید باید با سیاست‌هایی مانند پیش‌بینی کردن سیاست‌ها وضع را بهتر می‌کرد و تا حدودی موفق بود. همواره در کشور ما سیاست‌ها در مجلس، دولت و دیگر مجامع به شکل غیر منسجم گرفته می‌شود ولی اثراتش روی بازار تجمیعی است.

وی با ذکر اینکه در شرایط اقتصادی کنونی حمایت از بازار سخت و دشوار است، گفت: حرکت دولت معقول بوده و مدیران بازار سرمایه تلاششان را کرده‌اند، اما خب معمولا در کشور تصمیم‌گیری‌ها غیرمنسجم است. اخیرا مشکل تصمیم گیری بین چند نهاد بورسی درباره عرضه خودرو در بورس را داشتیم. این اختلافات روی بازار سرمایه اثر می‌گذارد ‌و نمی‌شود مدیران بازار را صرفا مسئول دانست. در تمام دوره‌ها مشکلاتی داشتیم.

طغیانی خاطرنشان کرد: واقعیت این است که وضعیت آنطور که توقع می‌رفت نشد. استدلال مدیران این بود که بازار به دلیل بی‌اعتمادی طرفیت تقویت بازار اولیه را ندارد. چند واگذاری هم در این دوره متوقف شد. البته واگذاری اخیر پتروشیمی خلیج فارس نشان داد که این پدیده بالعکس است، ولی فضای عمومی این بود که بازار ظرفیت ندارد. البته اگر بخواهیم از بازار سرمایه استفاده کنیم مسئله همین رونق صندوق‌ها و پرورش شرکت‌های دانش بنیان است که هنوز مقداری در این حوزه کند هستیم.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی پیرامون ورود بازار سرمایه در حوزه‌هایی مثل عرضه خودرو و سکه یادآور شد: اجمالا ورود بازار سرمایه به این حوزه‌ها موفق است. بورس کالا در خودرو موفق بود. در مجلس بحث بر سر اینکه خودرو در بورس عرضه بشود، وجود داشت و به بورس کالا با تردید نگاه می‌شد. وضعیت بازار خودرو امروز ایجاب می‌کرد که در بورس کالا وارد بشود افرادی که نیاز دارند در شرایط برابر خودرو خریداری کنند.

وی درباره مسائلی که کارآفرینان در دیدار اخیرشان با رهبری داشتند، گفت: بحث‌های بودجه‌ای فعلی در کمیسیون تلفیق در دست بررسی است. دغدغه‌های کارآفرینان پیگیری و در مجلس به آن پرداخته می‌شود. بنابراین اینها مطالبات به جای مردم و رهبری است و امیدوارم به سرعت دغدغه‌هایی که در اختیار مجلس است را برطرف کنیم.

در ادامه محسن علیزاده، عضو ناظر مجلس شورای اسلامی در شورای عالی بورس درباره عملکرد بورس در یک سال اخیر به تهران ۲۰ گفت: اگر بخواهیم به طور کلی آنچه در بازار بورس گذشته را ارزیابی کنیم از نگاه من به عنوان عضو ناظر مجلس در بورس عملکرد قابل قبول است، چون شاهد تلاش‌ها و پیگیری‌های مکرر آنها در هیات مدیره بورس بودم. در شورای عالی بورس تلاش بر این بوده که آنچه برای بهبود بازار سرمایه لازم است را انجام دهند.

علیزاده افزود: هر زمان که موضوعی ضروری مانند اختلاف نطرات اخیر در حوزه عرضه خودرو در بورس پیش می‌آید، با قید فوریت جلسه برگزار شده و نتیجه ابلاغ می‌شود.

نماینده مردم در مجلس گفت: ولی اگر از نگاه بیرون ارزیابی کنیم، مردم شاید عملکرد بورس را قابل قبول ندانند، چون انتظارشان این بوده که بازار سرمایه فقط به آنها سود بدهد و ضرر ندهد. من گواهی می‌دهم که عوامل بیرونی نیز در بازار سرمایه اثر می‌گذارند. 

وی خاطرنشان کرد: دوشنبه مصوبه جدید شورای پول و اعتبار ابلاغ شد که اثراتش را در بازار سرمایه می‌گذارد. همچنین افزایش نرخ بهره بانکی نیز در این حوزه تاثیر گذار است. درواقع اظهار نظری نادرست یا استیضاح وزیر اقتصاد بلافاصله در بازار سرمایه اثر می‌گذارد. این نشان می‌دهد که اثر موضوعات خارج از بازار سرمایه خیلی است و حل آن از دست اعضای هیات مدیره بورس خارج است.

مجید عشقی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار نیز درباره عرضه خودرو در بورس کالا و دلهره‌ای که در این بازار از جهت گران‌تر شدن خودرو شده، گفت: عرضه خودرو در بورس کالا در مراحل اولیه خود قرار دارد. وقتی بخش اعظمی از کالای مدنظر عرضه نشده نمی‌توانیم بگوییم که عرضه در بورس باعث گرانی شده است.

عشقی افزود: وقتی کالایی وارد بورس می‌شود به تدریج عرضه‌ها افزایش پیدا می‌کنند و تعادل در بازار ایجاد می‌شود. عرضه خودرو در بورس تیرماه تصویب شد ولی در دو ماه گذشته شتاب گرفت و قطعا مثل بقیه کالاها اگر عرضه‌ها ادامه پیدا کند باعث تعادل قیمتی بازار می‌شود. تا الان فقط نزدیک ‌۵۰ هزار خودرو در بورس کالا عرضه شده است، در حالی که امسال نزدیک یک میلیون خودرو تولید شده است. 

رئیس سازمان بورس افزود: اگر می‌خواهیم مسیر را طی کنیم باید بخش عمده تولیدات را در بورس عرضه کنیم. مثل چند مرتبه‌ای که بسته‌های چند هزاری در بورس عرضه شد. در این شرایط خریدار تکلیفش را می‌داند و قیمت‌های مناسب کشف می‌شود. با رایزنی‌هایی که می‌کنیم خودروسازها آمادگی کامل را برای عرضه در بورس دارند. 

وی با بیان اینکه وقتی که خودر در بورس عرضه می‌شود قیمت پایه دارد، گفت: قیمت کارخانه متناسب با تورم افزایش پیدا نکرده و برخی فکر می‌کنند اگر قیمت کارخانه را پایین نگه‌داریم، قیمت بازار کم‌ می‌شود.‌ این منجر به این شده قیمت کارخانه خودرویی ۵ هزار دلار باشد ولی قیمت بیرون چند برابر است. همین باعث حجم میلیونی مردم به قرعه‌کشی‌ها برای خرید ۱۰ هزار دستگاه خودرو است.

عشقی گفت: ما به عنوان سازمان بورس وکیل هیچ شرکتی در عرضه خودرو نیستیم. در ابتدا ورود خودرو به بورس را نمی‌پذیرفتیم، ولی وقتی که دیدیم صنعت در حال نابودی است قبول کردیم. قطعا مشکل خودرو قیمت گذاری دستوری نیست.

بحث اصلاح ساختار مالی، مدیریت شرکت‌ها، سرمایه گذاری، سنوات گذشته، مشکلات کارگری و تکنولوژی و… باعث رشد مشکلات شده است.

این مقام ارشد بورسی درباره شرایط فروش سهام و اوراق بهادار گفت: یکی از مسئولیت‌های اصلی سازمان بورس ایجاد یک فضای شفاف و منسجم است. از سال گذشته که در بورس هستم روی شفافیت ناشران بورسی متمرکز شدیم. انتشار مزنه معاملات و شفافیت در آمار تخلفات بازار سرمایه نیز از دیگر محورهای رویکردی ماست.

وی عنوان کرد: قانونی در این خصوص در بند چ احکام داریم که می‌گوید تخلفات بازار سرمایه باید افشا بشود. بعد سال‌ها که این قانون انجام نمی‌شد دستورالعمل آن تهیه شد و اشخاصی که بعد از تاریخ تصویب تخلفی را انجام بدهند نوع تخلف با اسم در سایت سازمان بورس ثبت می‌شود. در بازار سرمایه ۸ هزار همت دارایی وجود دارد و این حساسیت مسئله را نشان می‌دهد.

عشقی با بیان اینکه زیرساخت‌های معاملات بازار را از طریق منسجم بودن آن دنبال کردیم، گفت: کسانی که معاملات انجام می‌دهند، فعالیتشان رصد آنلاین می‌شود. بحث کارایی به سمتی رفته که دامنه نوسانات را اصلاح کنیم. خوشبختانه در این حوزه نتایج خوبی داشتیم. البته از اقدامات جدی ما در دوره جدید انحصار زدایی از مجوزهای مالی است. مجوزهای سبد گردانی انباشته شده بود و این را از طریق سامانه مجوزها تسهیل کردیم.در کنار دادن مجوزهای جدید، با نهادهای مالی که تخلف می‌کنند هم بنای تشدید برخوردها را داریم. اگر تخلفی بکنند حتی تا مرحله لغو مجوز هم پیش می‌رویم. کار دشواری است ولی آن را پیش می‌بریم.

رئیس سازمان بورس با اشاره به دیگر اقدامات این نهاد در یک سال اخیر گفت: انواع صندوق‌های سرمایه گذاری را راه‌اندازی کرده‌ایم. به خاطر اینکه ذائقه مختلف را جواب بدهیم انواع صندوق‌ها مثل اهرمی و غیر حضوری را ایجاد کردیم. صندوق تضمین اصل سرمایه، صندوقی است که در آن اصل پول افراد ضرر نمی‌کند و هرچه سود کنند به خودشان تعلق می‌گیرند. صندوق املاک و مستغلات نیز برای بانک‌ها و مجموعه‌های بزرگ راه‌اندازی شد. به این شکل که مردمی که پول خرد دارند می‌توانند واحدهای سرمایه گذاری صندوق را خریداری کنند. هرچقدر که این ملک عایدی داشته باشد بین دارندگان ملک تقسیم می‌شود. 

وی در پایان افزود: طرح صندوق در صندوق را راه‌اندازی کردیم که صندوقی متشکل از صندوق‌های مختلف است. همچنین بحث اصلاح اساس‌نامه صندوق‌های داده یکم را ایجاد کردیم. 

برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید