تاریخ: ۳۱ فروردین ۱۴۰۲ - ۲۰:۳۰

استقراض ۱۶۰ همتی بانک ها در یک هفته؛ ثبت یک رکورد بی سابقه

در هفته منتهی به ۲۳ فروردین ماه بانک مرکزی در مجموع دو بازار ۱۶۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی به بانک ها قرض داد. ثبت این شاخص یکی از مهم ترین علائم وضعیت شدید نقدینگی در بانک ها در هفته اخیر بوده است.

به گزارش اکو ایران، در بازار های بین بانکی هفته سوم فروردین سال جاری رکورد تزریق پول شکست . بانک مرکزی در دو بازار مهم پول در هر هفته به مدیریت نقدینگی بانک ها می پردازد. در یکی از این بازار ها بانک ها استقراض میان مدت از بانک مرکزی داشته ودر دیگری استقراض به صورت کوتاه مدت است. از همین رو بازار دوم را بازار شبانه می گویند. 

در بازار باز اما قرض دهی به بانک ها با نرخ سود متغیر در هر هفته و با تشخیص بانک مرکزی در هر هفته اعمال می شود. این در حالی است که در بازار شبانه، اعتبارات قاعده مند بانک مرکزی با نرخ سود سقف کوریدور تزریق می شود.

 

رکوردزنی تزریق بانک مرکزی در هفته سوم فروردین ماه

در هفته سوم اولین ماه سال ۱۴۰۲ بانک مرکزی در بازار باز ۸۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی تزریق کرده و مسیر ثابت هفته های قبل خود را ادامه داد. این در حالی است که در بازار شبانه تزریق هفتگی پول رکورد بی سابقه زده است. در این بازار تزریق پول برابر با ۸۰ هزار و ۴۱۰ میلیارد تومان بوده که در میان سال های اخیر سابقه نداشته است. 

در نهایت مجموع تزریق پول در بازار باز و بازار بین بانکی معادل با ۱۶۰ هزار و ۴۱۰ میلیارد تومان بوده که در سال های گذشته بی سابقه بوده است. این موضوع حکایت از وضعیت شدید کسری نقدینگی در بانک ها دارد. این در حالی است که نرخ سود موزون مداخله بانک مرکزی نسبت به هفته های قبل کمی پایین تر آمده است.

نرخ سود موزون مداخله بانک ها کم شد

بانک مرکزی در هفته اخیر تزریق خود در بازار باز را با نرخ سود ۲۳ درصد انجام داد. این در حالی است که این تزریق در بازار شبانه معادل با ۲۴ درصد و در سقف کوریدور بوده است. یا این اطلاعات می توان نرخ سود موزون مداخله بانک مرکزی در بانک ها را محاسبه کرد. طبق این قاعده این شاخص در هفته منتهی به ۲۳ فروردین ماه برابر با ۲۳.۸ درصد بوده و از چهار هفته گذشته پایین تر آمد. با این حال سطح نرخ سود موزون در این بازار بالاترین میزان را در دو سال اخیر داشته است.

 

برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید