بازارهای بانکی در هفته منتهی به ۱۴ آذر ماه برگزار شده و دراین میان بازار باز همان روند ثبات خود را ادامه داد. در این هفته ها عملیات بانک مرکزی در بازار باز سال جاری به مرحله ۳۶ رسیده که ۲۰ بانک در عملیات این هفته مشارکت داشته اند.

ماهیت فعالیت بانک مرکزی در بازار باز کنش گرانه است. به این معنا که این نهاد می تواند به اختیار خود در بازار تزریق انجام داده و نرخ سود را با توجه به سیاست های کلان خود تعیین کند. این در حالی است که در بازار باز این بانک، رفتاری منفعلانه داشته و متناسب به نیاز سایر بانک ها اقدام به تزریق پول می کند. در همین رابطه بررسی ها خبر از کاهش این تزریق در بانک ها داشته است. 

به گزارش اکوایران به نقل از اقتصادنیوز، روند عملیات بازار باز در هفته های اخیر مسیری ثابت را سپری کرده است. در این بازار بانک مرکزی با خرید اوراق از بانک ها اقدام به تزریق نقدینگی در نظام بانکی کشور می کند. این تزریق دامنه هفت روزه داشته و نهادهای مالی مقروض نیز باید با نرخ سود معلوم این وام را عودت دهند. نرخی که برای چهاردهمین هفته متوالی ثابت مانده است.

افت تزریق پول بانک مرکزی در بازار بین بانکی نیمه آذر

تزریق ثابت پول در بازار باز

طبق داده های بانک مرکزی در هفته منتهی به ۱۴ آذرماه، تزریق نقدینگی در بانک ها برابر با ۶۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بوده است.

این سومین هفته ای است که تزریق نقدینگی در این بازار در این مرز ثابت مانده و بدون تغییر مانده است.

به طور کلی از ابتدای مرداد ماه تاکنون تزریق بانک مرکزی در عملیات بازار باز در مرز ۷۰ هزار میلیارد تومان بوده و نوسان کمی داشته است. اتفاقی که از ناحیه بانک مرکزی به منظور تعیین نرخ بهره بین بانکی و ثبات آن رخ می دهد.

در کنار ثبات تزریق پول در این بازار، نرخ سود بازار باز هم در منطقه ۲۱ درصد قرار داشته و برای چهاردهمین هفته متوالی در این سطح قرار گرفته است.

افت قابل ملاحظه در تزریق بازار شبانه

در هفته قبل ۱۲ بانک در بازار شبانه اقدام به بده بستان در بازار شبانه کرده بودند. در این هفته اما طبق داده های بانک مرکزی این تعداد به ۵ بانک کاهش پیداکرده و سطح دریافت اعتبارات قاعده مند از مرز ۳۰ همت به ۹ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان تنزل پیدا کرده و ۶۹.۵ درصد کاهش پیدا کرده است. این اعتبارات از سوی بانک مرکزی در این بازار تزریق می شود که نرخ سود آن در سقف قرار داشته و برابر با ۲۲ درصد بوده است. 

افت تزریق پول بانک مرکزی در بازار بین بانکی نیمه آذر