تاریخ: ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۹:۲۳

افت ۸۴ میلیاردی تسهیلات بانکی در آغاز ۱۴۰۲

اکوایران: در فروردین ماه امسال، حجم تسهیلات دهی بانکی نسبت به سال قبل خود حدود ۸۴ میلیارد تومان کمتر شده است. این در حالی است که وضعیت سپرده ها در این ماه همچنان روند صعودی خود را حفظ کرده است.

به گزارش اکوایران، روند حجم تسهیلات دهی بانک ها در ایران مسیر نزولی را در فروردین ماه امسال داشته است. در آماری که بانک مرکزی به صورت ماهانه از این شاخص در هر ماه سال منتشر می کند مشاهده می شود، حجم تسهیلات دهی بانک ها در اولین ماه سال جاری از اسفند سال قبل خود کمتر شده است.

رشد منفی تسهیلات در فروردین ۱۴۰۲ 

در نخستین ماه سال جاری حجم تسهیلات دهی بانک ها در فروردین برابر با ۵ هزار و ۵۸۳ هزار میلیارد تومان بوده و از ماه قبل خود حدودا منفی ۲ هزارم درصد کمتر شده است. این کاهش به صورت مقداری برابر با ۸۴ میلیارد تومان بوده است.

با این حال مقایسه آمار تسهیلات دهی بانک ها با فروردین ماه سال گذشته نشان می دهد دراین مدت هزار و ۴۲۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان به تسهیلات جاری و غیر جاری کشور افزوده شده که به لحاظ ارزشی معادل با ۳۴.۲ درصد بوده است.

این در حالی است که در بعد ماهانه سپرده های بانکی افزایش داشته است.

رشد سپرده ها در کشور

در اولین ماه بهاری سال جاری، حجم سپرده ها برابر با ۷ هزار و ۳۶۹ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان بوده که نسبت به ماه قبل خود حدودا ۱.۳ درصد بیشتر شده است. در بعد سالانه نیز مشاهده می شود در طی یک سال منتهی به فرودین ماه امسال، هزار و ۶۶۳ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان به سپرده ها افزوده شده که معادل با ۳۳ درصد بوده است. ازاین میزان در سال جاری، ۷۲۱ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان سهم سپرده قانونی بوده که حدودا ۹.۸ درصد کل سپرده ها بوده است.

نسبت ۸۴ درصدی سهم تسهیلات از سپرده ها در فروردین ۱۴۰۲

در این مقطع، سهم تسهیلات از سپرده ها برابر با ۸۴ درصد بوده  که البته از پایان سال گذشته ۱ واحد درصد کمتر شده است. در آخر سال قبل این رقم برابر با ۸۵.۱ درصد بود.

این در حالی است که البته در آخر سال قبل، این نسبت برابر با ۸۳.۵ درصد بوده و در ماه جاری ۰.۵ واحد در صد بالاتر آمده است.

در نهایت تابلوی آماری بانک مرکزی در خصو تسیلات دهی بانک ها در اولین ماه سال ۱۴۰۲ نشان می دهد در این مدت از حجم تسهیلات دهی بانک ها کم شده اما همچنان بر ارزش سپرده ها در کشور اضافه شده است.

برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید