تاریخ: ۲۰ دی ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۱
4

افزایش فشار بانک مرکزی بر بانک‌ها؛ این شعب تعطیل می‌شوند

اکوایران: بانک مرکزی در اطلاعیه‌ای اعلام کرده که برخی شعب بانکی متخلف به دلیل رعایت نکردن نرخ سود سپرده‌ها تعطیل شدند و بازرسی‌ها در این زمینه ادامه دارد. از دو روز قبل نیز برکناری رؤسای شعب متخلف توسط بانک مرکزی آغاز شده است.

به گزارش اکوایران، در حالی که از روزهای گذشته بانک مرکزی به بانک‌هایی که سود سپرده بالاتر از نرخ مصوب پرداخت می‌کنند، هشدار داده و خبر داده بود که رؤسای این شعب برکنار می‌شوند، امروز نیز بانک مرکزی از تعطیلی شعب متخلف خبر داده است.

این فشارها در حالی رخ می‌دهد که نرخ سود سپرده بانکی توسط بانک مرکزی و مدیران عامل بانک‌ها تعیین می‌شود و بازرسان بانک‌ها بر رعایت نرخ سود سپرده‌ها نظارت دارند. تخلف مورد ادعا، مربوط به این است که شورای پول و اعتبار هنوز مصوبه و ابلاغیه‌ای در زمینه تغییر نرخ سود بانکی نداشته است، با این حال، این برخوردها در شرایطی رخ می‌دهد که خود بانک مرکزی بارها حمایت خود از افزایش نرخ سود بانکی را اعلام کرده است.

بر اساس اعلام روابط عمومی بانک مرکزی، طی بازرسی‌های میدانی این بانک و با مسجل شدن تخلف برخی از شعب بانکی در خصوص عدم رعایت نرخ سود سپرده‌ها، اقدامات لازم در مورد تعطیلی آنها انجام شده است.

بازرسی‌های میدانی بانک مرکزی از شعب بانکی در زمینه رعایت ضوابط این بانک در مورد نرخ سود سپرده‌های بانکی از دو روز قبل آغاز شده و اقدامات تنبیهی لازم در مورد بانک‌ها و شعبه‌های متخلف از جمله عزل رؤسای شعب متخلف به اجرا درآمد.

بازرسی‌های میدانی بانکی مرکزی از شعبه‌های شبکه بانکی در تهران و استان های مختلف در قبال لزوم رعایت نرخ سود سپرده های بانکی، در روزهای آینده نیز ادامه دارد.

طبق مصوبه بانک مرکزی سود سپرده‌های سالانه تا سقف ۲۰ درصد مجاز است و بیش از آن تخلف محسوب می‌شود.

بانک مرکزی روز ۱۳ دی در بخشنامه‌ای خطاب به شبکه بانکی با تاکید بر لزوم پایبندی بانک‌ها در خصوص نرخ مصوب سپرده‌های بانکی از اعمال اقدمات تنبیهی برای بانک‌ها و مؤسسات اعتباری متخلف خبر داد و تاکید کرد ضمن ابلاغ اخطار و تذکر به بانک‌ها و مؤسسات اعتباری ناقض نرخ‌های سود موصوف و برخورد با آن‌ها از طریق هیأت انتظامی بانک‌ها اقدامات زیر در خصوص بانک‌ها و مؤسسات اعتباری متخلف در دستور کار این بانک قرار می‌گیرد:

– تعطیلی یا غیر فعال کردن شناسه اختصاصی شعب متخلف؛

– مدنظر قرار دادن تخلفات مذکور به عنوان تخلفات حائز اهمیت در تصمیم‌گیری‌ برای صدور تأییدیه صلاحیت مدیران بانک‌ها و مؤسسات اعتباری؛

– بازنگری در حدود رشد مجاز مقرر در ضوابط ناظر بر کنترل مقداری ترازنامه؛

– بازنگری در تعداد شعبه و باجه؛

– مدنظر قرار دادن تخلفات موصوف در بررسی‌های مربوط به صدور مجوزهای موردنیاز بانک‌و مؤسسه اعتباری از جمله مجوزهای برگزاری مجامع، افزایش سرمایه، ارائه خدمات ارزی و …

– عزل رؤسای شعبی که در رعایت ضوابط نرخ‌های سود مرتکب تخلف شده‌اند از سوی بانک و مؤسسه اعتباری

همچنین شورای هماهنگی بانک‌ها و کانون بانک‌های خصوصی در اطلاعیه‌ای مشترک بر لزوم رعایت نرخ سود قانونی از روز شنبه ۱۷ دی ماه تاکید کردند.

بر اساس اعلام شورای هماهنگی بانک‌ها و کانون بانک‌های خصوصی و موسسات اعتباری، از روز شنبه مورخ ۱۷ دی ۱۴۰۱ بازرسان بانک‌ها و بانک مرکزی بر رعایت مفاد این اطلاعیه نظارت جدی به عمل خواهند آورد.

برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید