تاریخ: ۲۶ آبان ۱۴۰۱ - ۹:۵۵

افزایش قابل‌توجه هش ریت بیت‌کوین

هش ریت بیت‌کوین هم‌چنان در حال رسیدن به سقف‌های جدیدی است. به عقیده‌ی کارشناسان، سه دلیل عمده برای افزایش هش ریت بیت کوین وجود دارد.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز به نقل از کوین تلگراف، هش ریت بیت کوین (BTC) در طول ماه اکتبر، ۱۰.۸٪ افزایش یافت؛ به این ترتیب، هش ریت بیت کوین رکورد روزانه‌ی جدیدی را ثبت کرده، و به نظر می‌رسد که هم‌چنان در حال رسیدن به سقف‌های جدیدتری باشد. افزایش هش ریت می‌تواند امنیت شبکه‌ی بیت‌کوین را افزایش دهد. به عقیده‌ی کارشناسان در حال حاضر، چند عامل باعث شده‌اند هش ریت بیت کوین به شکل چشمگیری در حال افزایش باشد. 

افزایش قابل‌توجه هش ریت بیت‌کوین

کاهش قیمت کارت‌های گرافیک

هش ریت با توان محاسباتی تجهیزات ماینینگ (استخراج) بیت کوین برای ایجاد یک بلوک، رابطه‌ی مستقیم دارد. یعنی هر چه قدرت دستگاه‌های ماینینگ بیش‌تر باشد، هش ریت نیز بیش‌تر می‌شود. به عبارت دیگر، برای افزایش هش ریت به تجهیزات ماینینگ قدرتمندتری نیاز است که بتواند در فرایند استخراج یک بلوک و کسب پاداش به ماینرها کمک کند.

در سال ۲۰۲۱، عرضه‌ی کارت‌های گرافیک به دلیل کمبود تراشه در بازارهای جهانی به شدت کاهش یافت. همه‌گیری کرونا و افزایش تقاضا برای خرید تجهیزات کامپیوتری باعث کمبود تراشه در بازارها شده بودند. ولی با بهبود تولید و عرضه‌ی تراشه، قیمت پردازنده‌های گرافیکی یا همان کارت‌های گرافیک (GPU) – یکی از اجزای اصلی و مورد نیاز برای ماینینگ – به میزان قابل توجهی کاهش یافت. کاهش قیمت کارت‌های گرافیک نه تنها باعث شد ماینرها بتوانند تجهیزات خود را قوی‌تر و به‌روزتر کنند، بلکه باعث شدن آن‌ها بتوانند هزینه‌های خود را نیز کاهش دهند. بنابراین، کاهش قیمت کارت‌های کرافیگ یکی از دلایل اصلی افزایش هش ریت بیت کوین بوده است.

افزایش قابل‌توجه هش ریت بیت‌کوین

افزایش شمار کشورهای حامی کریپتو

از زمانی که کشور چین ماینینگ و معاملات کریپتو را ممنوع کرد، برخی دیگر از کشورها تصمیم گرفتند سیاست‌های خود را در خصوص کریپتو تغییر داده و به میزبان خوبی برای ماینرهای بیت کوین تبدیل شوند.

کشورهایی از جمله قزاقستان، کانادا و آلمان جزء نخستین گزینه‌ها برای میزبانی از ماینرهای بیت کوین بودند. به این ترتیب، وابستگی ماینرها به کشور چین کاهش یافت، و در نتیجه، فرایند استخراج بیت کوین غیرمتمرکزتر شد.

افزایش قابل‌توجه هش ریت بیت‌کوین

البته، داده‌ها نشان می‌دهند، تنها ۳ ماه پس از اعمال ممنوعیت استخراج بیت کوین در کشور چین، ماینرها عملیات استخراج خود را در این کشور از سر گرفتند؛ همین مسله به افزایش هش ریت بیت‌کوین کمک کرد.

پروژه‌ی ادغام اتریوم 

اتریوم (ETH) سرانجام پروژه‌ی ادغام را انجام داد. در نتیجه، این شبکه از سیستم اثبات کار (PoW) به سیستم اجماع اثبات سهام (PoS) منتقل شد. به این ترتیب، شبکه‌ی اتریوم دیگر نیازی به استخراج و تجهیزات آن ندارد.

این تغییر ناگهانی و بزرگ، طبیعتا، ماینرهای اتریوم را مجبور کرد تجهیزات خود را به ماینزهای بیت کوین بفروشند یا آن‌ها را تغییر کاربری دهند. این مسئله نیز به افزایش هش ریت بیت کوین دامن زد.

برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید