تاریخ: ۰۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۲

افزایش هزینه Onchain با صعود ارزش اتریوم

با افزایش ارزش اتریوم، هزینه‌های گاز اتریوم افزایش می‌یابد و همچنین ارسال اتریوم پر هزینه تر می شود .

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز و به نقل از بیت کوین نیوز در حالی که اتریوم، دومین دارایی ارز دیجیتال از نظر ارزش بازار، ۲۷ درصد در برابر دلار آمریکا در دو هفته گذشته افزایش یافته است، میانگین و متوسط هزینه گاز شبکه بیش از ۵۰ درصد افزایش یافته است. در اولین روز سال ۲۰۲۳، میانگین هزینه برای صرف اتر حدود ۲.۹۳ دلار برای هر انتقال بود، اما امروزه میانگین هزینه ۵۴ درصد بیشتر و ۴.۵۲ دلار در هر انتقال است.
افزایش ارزش اتریوم منجر به افزایش هزینه تراکنش های Onchain می شودارسال اتریوم (ETH) پرهزینه تر می شود زیرا ارزش دارایی کریپتو در ۱۴ روز گذشته به شدت افزایش یافته است. 
با افزایش ارزش اتریوم به دلار آمریکا، هزینه جابجایی اتر و هزاران توکن ERC20 نیز افزایش یافته است. داده های bitinfocharts نشان می دهد که در ۱ ژانویه ۲۰۲۳، میانگین هزینه گاز اتر ۲.۹۳ دلار برای هر انتقال بود. ۱۸ روز بعد، میانگین کارمزد ارسال اتریوم ۵۴ درصد بیشتر و ۴.۵۲ دلار برای هر تراکنش است.با افزایش ارزش اتریوم، هزینه‌های گاز اتریوم افزایش می‌یابد: میانگین هزینه‌های Onchain بیش از ۵۰ درصد افزایش می‌یابد.
نمودار کارمزد اتریوم با اندازه متوسط Bitinfocharts.com الگوی مشابهی را برجسته می کند. ۱۸ روز پیش در اولین روز سال ۲۰۲۳، نمودار میانگین هزینه اتر bitinfocharts.com نشان داد که هزینه ارسال اتریوم برای هر انتقال حدود ۱.۰۶ دلار است.

همان نمودار نشان داد که هزینه با استفاده از نرخ ارز فعلی اتر به ۰.۰۰۱۳ ETH در هر انتقال یا تقریباً ۱.۹۶ دلار افزایش یافته است. این بدان معناست که کارمزد اتریوم در اندازه متوسط از اول ژانویه ۸۴ درصد افزایش یافته است. علاوه بر این، در حالی که اندازه‌گیری گاز معمولاً با نرخ بسیار پایین‌تری تخمین زده می‌شود، «ردیاب گاز» etherscan.io نیز از ابتدای سال افزایش نشان می‌دهد.
در آن روز، ردیاب هزینه پورتال وب نشان می دهد که هزینه گاز اتر با اولویت بالا حدود ۰.۳۰ دلار در هر انتقال یا ۲۰ gwei بود. ۱۸ روز بعد، کارمزد با اولویت بالا هنوز ۲۰ gwei یا ۱.۱۴ دلار به ازای هر تراکنش ETH است که حدود ۲۸۰٪ افزایش یافته است. در ۱ ژانویه، هزینه تراکنش با Opensea حدود ۱.۱۲ دلار برای هر تراکنش بود و امروز به ۳.۹۹ دلار رسیده است.
یک مبادله در یک پلتفرم صرافی غیرمتمرکز (dex) 2.87 دلار بود و اکنون تا ۱۰.۲۸ دلار برای انجام معامله در دکس مانند Uniswap است. ارسال یک توکن ERC20 مانند USDT و USDC برای یک فرستنده حدود ۰.۸۴ دلار برای هر تراکنش هزینه دارد و امروزه ارسال یک ERC20 حدود ۳.۰۲ دلار است.
علاوه بر این، هزینه تراکنش های لایه دو (L2) نیز افزایش یافته است. در ۱۵ ژانویه ۲۰۲۳، Bitcoin.com News در مورد افزایش معاملات Arbitrum و Optimism گزارش داد. طبق داده‌های Dune Analytics، در آن روز، انتقال شبکه Arbitrum حدود ۰.۱۰۱ دلار در هر انتقال بود و کارمزد امروزی حدود ۰.۱۸۸ دلار در هر انتقال است.
به طور مشابه، هزینه تراکنش های شبکه Optimism  ۰.۱۴۱۰ دلار در هر انتقال بود و در ۱۸ ژانویه، هزینه جابجایی سکه ها در زنجیره L2 Optimism 0.3039 دلار به ازای هر تراکنش است. افزایش هزینه‌های گاز اتر بالاتر در چند وقت اخیر، رکورد ماه‌های طولانی کارمزد پایین در شبکه اتریوم را شکسته است.

برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید