تاریخ: ۱۷ آذر ۱۴۰۱ - ۱۰:۳۹

افزایش ۲۱۴۵ واحدی شاخص بورس تهران

بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با افزایش ۲۱۴۵ واحد به رقم یک میلیون و ۴۰۸ هزار و ۳۸۴ واحد رسید.

بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با افزایش ۲۱۴۵ واحد به رقم یک میلیون و ۴۰۸ هزار و ۳۸۴ واحد رسید.

همچنین شاخص کل با معیار هموزن با رشد ۱۰۴۰ واحدی به رقم ۴۰۹ هزار و ۶۸۴ واحد رسید.

ارزش بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز به بیش از ۵ میلیون و ۲۱۱ هزار میلیارد تومان رسید.

معامله گران امروز در معاملات بیش از ۶.۷ میلیارد اوراق مالی و سهام در قالب ۳۳۳ هزار فقره معامله و به ارزش ۳۶۹۱ میلیارد تومان دادوستد کردند.

امروز شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی نسبت به روز گذشته ۱۵ صدم درصد رشد کرد، اما این دو شاخص با معیار هموزن ۵ صدم درصد افزایش یافت، شاخص آزاد شناور ۱۷ صدم درصد رشد کرد، شاخص بازار اول بورس ۱۱ صدم درصد افزایش یافت و شاخص بازار دوم بورس ۲ دهم درصد رشد کرد.

امروز نمادهای پتروشیمی بوعلی، پالایش نفت اصفهان، شستا، و پالایش نفت بندرعباس، مخابرات ایران و پالایش نفت تهران به ترتیب بیشترین اثر افزایشی در شاخص بورس را داشتند و نماد گل‌گهر بیشترین اثر کاهشی در شاخص بورس را داشته است.

در فرابورس ایران هم شاخص کل امروز با ۸۲ واحد افزایش به رقم ۱۸ هزار و ۶۳۶ واحد رسید. ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران بیش از یک میلیون و ۱۴ هزار میلیارد تومان شد. بازار پایه فرابورس هم بیش از ۳۳۸ هزار میلیارد تومان ارزش‌گذاری شد. معامله گران امروز در فرابورس ایران بیش از ۵.۳ میلیارد سهام و اوراق مالی در قالب ۲۰۸ هزار فقره معامله و به ارزش ۱۴۰ هزار میلیارد تومان دادوستد کردند.

طبق روال روزهای دوشنبه به خاطر اجرای عملیات بازار باز عمده این ارزش معاملات مربوط به عملیات بازار باز و خرید و فروش اوراق مالی دولت بین شبکه بانک‌هاست وگرنه خرید و فروش سهام در بازار کمتر از این رقم بوده است.

امروز نمادهای آریاساسول، پتروشیمی زاگرس، پویا زرکان آق‌دره، پتروشیمی شیراز، صبا تامین، مسیر برق گیلان و فولاد ارفع به ترتیب بیشترین اثر افزایشی در شاخص بورس را داشته‌اند.

امروز در فرابورس ایران در قالب عملیات بازار باز بیش از ۱.۵ میلیارد اوراق بدهی دولت در قالب ۲۴۴ نوبت معامله و به ارزش ۱۳۶ هزار میلیارد تومان بین شبکه بانکی معامله شد که صرفا ارقام آن در فرابورس درج می‌شود. همچنین در بازار سهام در فرابورس بیش از ۲.۷ میلیارد ورقه بهادار در قالب ۱۷۸ هزار فقره معامله و به ارزش ۱۲۳۰ میلیارد تومان دادوستد شد.

در بازار اوراق مالی اسلامی فرابورس هم امروز بیش از ۱۶ میلیون ورقه اوراق مالی اسلامی در قالب ۱۳۶۱ فقره معامله و به ارزش ۱۳۷۴ میلیارد تومان دادوستد کرد و این نشان می‌دهد بازار اوراق مالی اسلامی هم به اندازه بازار سهام در فرابورس اهمیت پیدا کرده است.

امروز همچنین خبری مبنی بر واریز سهم نقدی خریدار بلوک ۱۲ درصدی سهام پتروشیمی خلیج فارس از جانب رئیس سازمان خصوصی‌سازی اعلام شد که بر اثر آن ۳۲.۶ هزار میلیارد تومان آورده نقدی خریدار به حساب دولت واریز شد. با این حساب ۵۰ درصد از درآمد حاصل از واگذاری دارایی‌های مالی دولت که در قانون بودجه پیش‌بینی شده بود، محقق شد. در حالی که سال گذشته در کل سال حدود ۱۹ درصد از درآمد پیش‌بینی‌شده از واگذاری‌ها محقق شده بود.

امسال همچنین دولت قرار است ۹۰ هزار میلیارد تومان از بدهی خود به سازمان تامین اجتماعی را در قالب واگذاری سهام و به صورت رد دیون واگذار کند که البته اخباری مبنی بر واگذاری باقیمانده سهام دولت در پتروشیمی شازند اراک به گوش می‌رسد که هنوز به مرحله عمل نرسیده است.

برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید