تاریخ: ۱۷ آذر ۱۴۰۱ - ۱۰:۳۸

افزایش ۳۴۸ واحدی شاخص بورس تهران

بورس اوراق بهادار تهران در حالی امروز شنبه اولین روز کاری هفته را به پایان رساند که شاخص کل با افزایش ۳۴۸ واحد به رقم یک میلیون و …

بورس اوراق بهادار تهران در حالی امروز شنبه اولین روز کاری هفته را به پایان رساند که شاخص کل با افزایش ۳۴۸ واحد به رقم یک میلیون و ۴۱۷ هزار و ۷۱۹ واحد رسید، اما شاخص کل با معیار هموزن با کاهش ۹۶ واحدی به رقم ۴۱۳ هزار و ۱۹ واحد رسید.

ارزش روز شرکتهای حاضر در بازار در بورس تهران به بیش از ۵ میلیون و ۲۴۶ هزار میلیارد تومان رسید.

تعداد معاملات به ۳۰۷ هزار معامله و به ارزش ۲۹۸۱ میلیارد تومان رسید.

امروز شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی ۰.۲ درصد رشد کردند، اما این دو شاخص با معیار هم وزن ۰.۲ درصد کاهش یافتند.

شاخص آزاد شناور بدون تغییر نسبت به روز قبل و شاخص بازار اول بورس با ۰.۲۹ درصد افزایش همراه شد، اما شاخص بازار دوم بورس ۰.۲ درصد افت کرد.

امروز نمادهای گل‌گهر، فولاد مبارکه و ملی‌مس بیشترین اثر افزایشی در شاخص بورس را داشتند و نمادهای کشتیرانی جمهوری اسلامی، پالایش نفت اصفهان، پالایش نفت تهران و پتروشیمی خلیج‌فارس بیشترین اثر کاهشی در شاخص بورس را داشته‌اند.

در فرابورس ایران هم شاخص کل امروز با ۱۸ واحد کاهش به رقم ۱۸ هزار و ۶۷۲ واحد رسید.

ارزش بازار اول و دوم در فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و ۱۷ هزار میلیارد تومان رسید. ارزش بازار پایه فرابورس هم افزون از ۳۴۲ هزار میلیارد تومان برآورد شد.

امروز تعداد معاملات فرابورس به بیش از ۱۹۳ هزار فقره و به ارزش ۱۵ هزار و ۹۰۴ میلیارد تومان رسید.

امروز نمادهای پلیمر آریاساسول و پتروشیمی مارون و توسعه و تجلی معادن بیشترین اثر افزایشی در شاخص فرابورس را  داشتند و نمادهای بیمه پاسارگاد، پتروشیمی لاوان، پتروشیمی زاگرس و داروسازی دانا بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را داشته‌اند.

به گزارش فارس، فعالان بازار سرمایه منتظر تصمیمات مهم اقتصادی دولت در لایحه بودجه سال آینده هستند تا بر اساس تصمیمات دولت مبنی بر شاخص‌های مهم اقتصادی بتوانند استراتژی‌های خود را طراحی کنند و این مسأله به خاطر این است که با وجود ۲۰ سال خصوصی‌سازی، به گفته کارشناسان اقتصاد، هنوز سهم دولت از اقتصاد ملی به حدود ۸۰ درصد می‌رسد، بنابراین تصمیماتی که دولت در لایحه بودجه و سایر قوانین اقتصادی می‌گیرد، اثر مستقیم بر سود و زیان بنگاه‌های اقتصادی می‌گذارد.

یکی از مأموریت‌های بازار سرمایه گسترش مالکیت عمومی بین آحاد مردم است که در این زمینه از سال ۹۹ که هم سهام عدالت آزاد شد و هم مردم به حضور در بازار سرمایه تشویق شدند، تعداد بیش از ۵۰ میلیون ایرانی وارد بازار سرمایه شدند و در حال حاضر جمعیت حاضر در بازار سرمایه به ۵۷ میلیون نفر معادل ۷۵ درصد جمعیت کشور رسیده است و هنر دولت نگه داشتن سرمایه‌های خرد مردم در این بازار و طراحی ابزارهایی برای مشارکت دادن و استفاده از این سرمایه‌ها در توسعه شرکت‌ها و تولید کشور است.

برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید