تاریخ: ۲۸ دی ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۲

افق درخشان طلا در سال ۲۰۲۳

براساس دیدگاه شورای جهانی طلا، عملکرد طلا در سال ۲۰۲۲ بسیار خوب بوده است؛ تحلیلگران بر این باورند که این فلز درخشان در سال ۲۰۲۳ درخشش بیشتری خواهد داشت.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز، سایت خبری-تحلیلی «اف‌ایکس استریت» در یادداشتی با مرور و ارزیابی رویدادهای سال ۲۰۲۲، درباره‌ی چشم‌انداز طلا در سال پیش رو اینگونه اظهارنظر می‌کند: 
عملکرد پایدار طلا در سال ۲۰۲۲ از سوی شورای جهانی طلا به عنوان یک نقطه‌ی قوت شناخته شده است. شاید بتوان علت این امر را ریزش بازار سهام دانست؛ به هر حال، S&P 500 در سال گذشته نزدیک به ۲۰ درصد سقوط کرد!
بنا به خلاصه‌ای از آخرین تفسیر WGC با عنوان «طلا در سال ۲۰۲۲ سود مطالبه می‌کند»: «سال ۲۰۲۲ برای بازار طلا خوب بود و سال ۲۰۲۳ می‌تواند بهتر هم باشد». البته این واقعیت که سال گذشته برای فلز زرد مثبت بود، ممکن است کمی غیرمنطقی به نظر برسد.
همانطور که نمودار زیر نشان می‌دهد، قیمت طلا در بیشتر سال ۲۰۲۲ در یک روند نزولی قرار داشت. از اوایل ماه مارس تا اوایل نوامبر، فلز زرد از ۲۰۳۹ دلار به ۱۶۲۹ دلار کاهش یافت که می‌تواند بیانگر افت ۲۰.۱ درصدی باشد.

اما در ادامه‌ی راه، قیمت طلا در ماه نوامبر این روند نزولی را معکوس کرد و تا پایان ماه به ۱۷۵۴ دلار رسید. در دسامبر، رالی ادامه یافت و افزایش لحظه‌ی آخری، طلا را به ۱۸۱۴ دلار رساند و به فلز زرد امن اجازه داد تا سال را بدون ضرر به پایان برساند.
اما چگونه چنین عملکرد تقریباً ثابتی نسبت به آخرین روز دسامبر ۲۰۲۱ (۰.۰۰۴۳۷۵٪) می‌تواند به عنوان یک عملکرد خوب در نظر گرفته شود؟ دورنمای دلار آمریکا و نرخ بهره در سال ۲۰۲۲ بیانگر آن است که با وجود افزایش بیش از ۸ درصدی دلار در این سال، نرخ‌های بهره‌ی واقعی به طرز بی‌سابقه‌ای با افزایش ۲۵۰ واحد پایه مواجه شد. همانطور که WGC خاطرنشان می‌کند، «با نگاهی به گذشته، بزرگترین افزایش سالانه‌ی قبلی در بازدهی ۱۵۰ واحد در ثانیه همراه با دلار ثابت بود. در آن سال – ۲۰۱۳ – شاهد کاهش تقریبأ ۳۰ درصدی قیمت طلا بودیم. این میزان مقاومت فلز زرد، قابل تحسین است، چرا که صفر در مقایسه با ۳۰- درصد یک برد بزرگ تلقی می‌شود!
مقاومت طلا چه چیزی را به ما نشان می‌دهد؟
به بیان WGC، سال ۲۰۲۲ «نمونه‌ی کتابی عملکرد پایدار و نامرتبط طلا در بحبوحه‌ی آشفتگی بازار» بود. چرا که بر کسی پوشیده نیست که بازار سهام ایالات متحده، که با S&P 500 اندازه‌گیری می‌شود، سال گذشته ۱۹.۴ درصد سقوط کرد؛ و این نشان می‌دهد که طلا حقیقتأ می‌تواند یک پناهگاه امن در طول طوفان بازار و یک تنوع‌دهنده‌ی ارزشمند برای هر پرتفویی باشد.

علاوه بر این، نوسانات طلا نزدیک به میانگین بلندمدت خود باقی مانده است، موضوعی که در مورد سهام، نمی‌توانیم با صراحت عنوان کنیم. از این رو، اظهارات WGC قابل قبول و پذیرش بی‌چون و چراست که «ویژگی منحصر به فرد طلا، ایجاد تنوع ثابت قابل اعتماد در طول آشفتگی بازار» است.
پیامدهای طلا و چشم‌انداز آن در سال ۲۰۲۳
همه‌ی این‌ها برای بازار طلا (و نقره) در سال ۲۰۲۳ چه معنایی دارد؟ خوب، گزارش قبلی WGC شاهد چشم‌انداز پایدار اما مثبت برای قیمت طلا بود. آخرین نشریه تأیید می‌کند که سناریوی بازار، اجرای یک رکود خفیف، البته با یک سیر نزولی به مراتب شدیدتر را به نمایش می‌گذارد. این بدان معناست که سال ۲۰۲۳ باید برای قیمت طلا مثبت باشد. اما سوال این است که چقدر؟ انتظارها حاکی از آن است که قیمت طلا در ماه‌های آینده به سطحی بالاتر از ۲۰۰۰ دلار افزایش یابد، البته این حرکت نمی‌تواند بدون نوسان و تلاطم باشد، چرا که فدرال رزرو به زودی به چرخه‌ی انقباض خود پایان خواهد داد.

برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید