تاریخ: ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۹:۲۲

انتخابات ترکیه، سرنوشت‌ساز برای کریپتو

تقابل اردوغان و کلیچداراوغلو در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه، تقابل میان یک دشمن بیت کوین و یک طرفدار کریپتو است.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز به نقل از کریپتوپوتیتو، انتخابات ریاست جمهوری ترکیه که قرار است فردا ۱۴ می / ۲۴ اردیبهشت برگزار شود، نقش اساسی و تعیین‌کننده‌ای در وضعیت مالی آینده این کشور خواهد داشت. همچنین، نتیجه‌ی این انتخابات می‌تواند صنعت ارزهای دیجیتال را در این کشور تحت تاثیر قرار دهد؛ زیرا دو نامزد اصلی این انتخابات یعنی رجب اردوغان، رهبر سیاسی فعلی، و کمال کلیچداراوغلو، رقیب اصلی وی، دیدگاه‌های کاملا متفاوتی نسبت به کریپتو دارند.
رجب طیب اردوغان در سال ۲۰۲۱ عملا علیه بیت کوین (BTC) اعلان جنگ کرده و از تلاش‌های بانک مرکزی این کشور برای راه‌اندازی لیر دیجیتال حمایت کرد. در مقابل، کلیچداراوغلو به عنوان طرفدار ارزهای دیجیتال و وب۳ تلاش می‌کند رقیب قدرتمند خود را از میان بردارد.
نرخ تورم در ترکیه‌ی تحت رهبری اردوغان به شکل افسارگسیخته‌ای افزایش یافته، و واحد پول رسمی آن – لیر ترکیه (TRY) – نیز به تازگی در برابر ارزهای مهم جهان به پایین‌ترین سطوح خود رسیده است. از سویی دیگر، کلیچداراوغلو با دیدگاه‌ها و شعارهای سیاسی کاملا متفاوتی نسبت اردوغان وارد این کارزار شده است. وی قول داده است آزادی و دموکراسی را برای ترکیه به ارمغان بیاورد. به اعتقاد وی، این همان چیزی است که جوانان می‌خواهند.
بر اساس نتایج آخرین نظرسنجی، کلیچداراوغلو ممکن است در انتخابات فردا حدود ۴۹ درصد آرا را کسب کند، در حالی که شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی شانس اردوغان را ۴۳ درصد دانسته‌اند. البته، یک نامزد برای پیروزی در انتخابات به بیش از ۵۰ درصد رای نیاز دارد- و این به معنی آن است که شاید انتخابات به دور دوم بکشد.

یکی از تفاوت‌های عمده میان اردوغان و کلیچداراوغلو موضع آن‌ها در خصوص ارزهای دیجیتال است. رجب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در سپتامبر ۲۰۲۱ اعلام کرد که این دولت در حال جنگ با ارزهای دیجیتال بوده و «مطلقا قصد پذیرش» آن‌ها را ندارد.
از سویی دیگر، پیروزی احتمالی کلیچداراوغلو می‌تواند به طور قابل توجهی صنعت کریپتو را در این کشور تقویت کند، زیرا وی قول داده است که بستر رشد این صنعت را فراهم کند. همچنین، وی یکی از علاقه‌مندان به فناوری وب۳ است.
به علاوه، کلیچداراوغلو از تصمیم بانک مرکزی مبنی بر ممنوعیت استفاده از ارزهای دیجیتال به عنوان یک روش پرداخت در داخل مرزهای ترکیه انتقاد کرد.
اکنون، می‌توان پیش‌بینی کرد که همه‌ی علاقه‌مندان به ارزهای دیجیتال ترکیه در میان رای‌دهندگان کلیچداراوغلو باشند – هرچند ممکن است وی تمام این وعده‌ها را برای پیروزی در انتخابات داده باشد.

برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید