تاریخ: ۳۰ آذر ۱۴۰۱ - ۱۸:۱۲

ایستادگی تمام قد طلا بر سکوی ۲۰۲۳

گرچه طلا از ابتدای سال جاری ۰.۳ درصد کاهش داشته است، اما تحلیلگران بر این باورند که در رکود سال آتی به خوبی عمل خواهد کرد.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز به نقل از کیتکو نیوز، بررسی بازارهای مالی به وضوح بیانگر آن است که پس از یک چرخه‌ی انقباض تاریخی توسط فدرال رزرو، رکود اقتصادی یا کندی قابل توجه اقتصادی، بسیار محتمل به نظر می‌رسد. اما آیا این برای طلا خوب است؟
در بیشتر سال ۲۰۲۲، در کنار دلار قوی آمریکا فدرال رزروی با رویکرد تهاجمی، بر طلا تاثیر گذاشته و سقف قیمتی را برای هر افزایش احتمالی ایجاد کرده است.
دانیل هاینس، استراتژیست ارشد کالاهای گروه بانکی استرالیا و نیوزلند (ANZ) با تأکید بر تأثیر افزایش همزمان نرخ‌ها بر طلا در سال ۲۰۲۲، اظهار داشت: «قدرت دلار بر بخش فلزات گرانبها تاثیر گذاشت و طلا در میان کاهش تقاضای سرمایه‌گذاران کاهش یافت.»
از ابتدای سال تا به امروز، طلای نقطه‌ای تقریبا ثابت است و ۰.۳ درصد کاهش یافته است. این موضوع به دنبال افزایش قیمت در ماه دسامبر روی داد که قیمت‌ها را از پایین‌ترین سطح ۱۷۵۰ دلار در هر اونس در ابتدای ماه، به بالاترین قیمت روز سه شنبه یعنی ۱۸۳۰ دلار در هر اونس رساند.
افزایش قیمت طلا در پایان سال زمانی فرا می‌رسد که اقتصاد جهانی در نقطه‌ی عطف قرار دارد.

هاینس در مورد چشم‌انداز طلا در سال ۲۰۲۳ ابراز داشت: «سیاست‌های پولی سخت‌تر در میان تورم بالا احتمالاً رشد اقتصادی را در سال ۲۰۲۳ کاهش می‌دهد. این پس‌زمینه معمولاً برای طلا مثبت است».
در جلسه دسامبر، فدرال رزرو نرخ بهره را ۵۰ واحد افزایش داد که مجموع افزایش در سال را به ۴۲۵ واحد پایه رساند.
پیش‌بینی‌های جدید برای سال آینده نشان می‌دهد که نرخ‌ها می‌تواند تا ۵.۱٪ افزایش یابد و طبق اظهار پاول، نرخ‌ها برای مدتی بالا خواهند ماند.
ANZ انتظار دارد که نرخ وجوه فدرال رزرو آمریکا به اوج خود و به ۵ درصد برسد و به دنبال آن افزایش نرخ‌ها متوقف شود. هاینس افزود که این موضوع باید احساسات بازار را به نفع طلا تغییر دهد و علاوه بر آن، دلار آمریکا نقش مهمی در کمک به رشد طلا خواهد داشت.
هاینس ادامه‌ی سناریوی قیمت طلا را اینگونه توضیح داد: «این رویدادها در حالی است که ما به پایان سلطه‌ی دلار آمریکا نزدیک می‌شویم و کاهش ارزش ارز، پشتیبانی از تقاضای سرمایه‌گذاران را بیشتر می‌کند. با پیشنهاد فدرال رزرو، نرخ‌ها تا سال ۲۰۲۳ بالا باقی می‌مانند و خطر رشد اقتصادی ضعیف در سال آینده وجود دارد. قیمت طلا پیش از رکود تحت فشار قرار می‌گیرد، اما پس از آن، طی این رکود از سایر بازارها (مانند سهام) بهتر عمل خواهد کرد.»

برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید