سه شنبه, ۱۴ آذر ۱۴۰۲ /
17866
۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۹:۲۲
4 بازدید
۰

ایست ناگهانی طلا در مسیر صعودی

گرچه طلا به دنبال افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو جهشی صعودی را به نمایش گذاشته بود، اما با وجود برخی هشدارها مبنی بر رکود رشد اقتصادی، این روند محدود شد.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز به نقل از «اف‌ایکس استریت» طلا جهش صعودی میانه‌‌ی روزی خود را به منطقه‌ی ۲۰۷۸ تا ۲۰۷۹ دلار یا بالاترین رکورد جدید، کمرنگ می‌کند و عقب‌نشینی خود را در معاملات روز پنج‌شنبه‌ی آسیا به پایین‌ترین محدوده‌ی روزانه‌ی خود به تصویر می‌کشد. 
در نبود هیچ محرک تازه‌ای، عقب‌نشینی شدید طلا (XAU/USD) را می‌توان صرفاً به برخی سودآوری‌ها نسبت داد و احتمالاً فلز زرد پس از این هم، در میان وخامت شرایط اقتصادی محدود باقی خواهد ماند. جروم پاول، رئیس فدرال رزرو روز چهارشنبه هشدار داد که رشد اقتصادی در حال کاهش است و شرایط اعتباری احتمالاً به دلیل فشار فزاینده بر بانک‌ها تنگ‌تر خواهد شد. این امر در بحبوحه‌ی نشانه‌هایی از نگرانی و استرس در یکی دیگر از بانک‌های منطقه‌ای ایالات متحده رخ می‌دهد که به خودی خود باعث ترس از یک بحران بانکی تمام‌عیار در ایالات متحده شده و البته باید همچنان به نفع فلز گرانبهای امن باشد.
علاوه بر این، سوگیری متداول فروش دلار آمریکا (USD) نیز ممکن است از قیمت طلا حمایت کند. شاخص دلار آمریکا (DXY)، که ارز ایالات متحده را در برابر سبدی از ارزها دنبال می‌کند، برای سومین روز متوالی کاهش می‌یابد و به نزدیکی پایین‌ترین سطح هفتگی که پس از تصمیم فدرال رزرو در روز چهارشنبه لمس شد، افت می‌کند.

شایان ذکر است، همانطور که به طور گسترده پیش‌بینی می‌شد، بانک مرکزی ایالات متحده نرخ بهره را ۲۵ واحد در ثانیه افزایش داد و بدین ترتیب درها را برای توقف احتمالی در ژوئن باز کرد. پس از پایان جلسه، پاول اگرچه به صراحت مکث و توقف را تأیید نکرد، اما رسمأ نشان داد که فدرال رزرو به نرخ پایانی چرخه‌ی افزایش فعلی نزدیک است. با این وجود، افزایش بی‌رویه، همراه با نگرانی در مورد سقف بدهی ایالات متحده، بازده اوراق قرضه‌ی خزانه‌داری ایالات متحده را پایین نگه می‌دارد و ارزش پول را تضعیف می‌کند.
از طرفی، پس‌زمینه‌ی بنیادی حاکی از آن است که مسیر کمترین مقاومت برای قیمت طلا به سمت صعود است. اما از آنجا که تورم ایالات متحده همچنان بسیار بالاتر از نرخ هدف فدرال رزرو است، این می‌تواند منجر به تشدید سیاست‌های بانک مرکزی ایالات متحده شود، که به نوبه‌ی خود، با همراهی چشم‌انداز افزایش بیشتر نرخ بهره توسط بانک مرکزی اروپا (ECB) و بانک انگلستان (BoE)، می‌تواند به عنوان یک باد مخالف برای فلز زرد بدون بازده عمل کند.
معامله‌گران هم‌اکنون به جزئیات استخدام ماهانه‌ی ایالات متحده، که به طور عمومی به عنوان گزارش حقوق و دستمزد غیرکشاورزی (NFP) شناخته می‌شود، توجه دارند و البته ممکن است از شرط‌بندی تهاجمی خودداری کنند. گفتنی است که این گزارش، علاوه بر آنکه نقش کلیدی در تأثیرگذاری بر پویایی کوتاه‌مدت قیمت دلار خواهد داشت، انگیزه‌ی معناداری نیز برای کالاهای دلاری ایجاد خواهد کرد.
چشم‌انداز تکنیکال طلا

از منظر تکنیکال، در حال حاضر به نظر می‌رسد که هر لغزش بعدی به پایین‌ترین سطح آسیایی، در حدود ۲۰۳۸ دلار، حمایت مناسبی در نزدیکی سطح افقی ۲۰۲۰ دلار پیدا کند. پس از آن، نقطه‌ی شکست مقاومت ۲۰۱۰ الی ۲۰۱۲ دلاری و همچنین علامت روانی ۲۰۰۰ دلار قرار می‌گیرد. سطح اخیر باید به عنوان یک نقطه‌ی محوری کلیدی عمل کند که اگر قاطعانه شکسته شود، ممکن است فروش تکنیکال را کلید بزند و قیمت طلا را به سمت حمایت افقی قوی ۱۹۸۰ تا ۱۹۷۰ دلار بکشاند.
در ادامه‌ی راه، برخی از فروش‌های متعاقب، چشم‌انداز مثبت را خنثی می‌کنند و سوگیری کوتاه‌مدت را به نفع معامله‌گران نزولی تغییر می‌دهند و بدین ترتیب، قیمت طلا را برای تسریع سقوط به سمت منطقه‌ی ۱۹۴۸ الی ۱۹۵۰ دلار آسیب‌پذیر می‌کنند. این منطقه مصادف است با میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (۵۰-SMA) که پایین‌تر از آن طلا (XAU/USD) می‌تواند SMA-100 روزه را به چالش بکشد که در حال حاضر درست جلوتر از رقم گرد ۱۹۰۰ دلاری است.
در مقابل، منطقه‌ی ۲۰۷۰ تا ۲۰۸۰ دلار ممکن است به عنوان یک مانع قوی در برابر مرز ۲۱۰۰ دلار عمل کند. قدرت پایدار فراتر از رقم اخیر به عنوان یک محرک تازه برای معامله‌گران صعودی تلقی می‌شود و زمینه را برای گسترش روند صعودی کاملأ تثبیت‌شده در شش ماه گذشته فراهم می‌کند.

برچسب های :
8 ماه پيش [ 3150 بازدید ]
2 روز پيش [ 177 بازدید ]
2 ماه پيش [ 117 بازدید ]
2 ماه پيش [ 47 بازدید ]
2 ماه پيش [ 33 بازدید ]
1 ماه پيش [ 32 بازدید ]
11 ماه پيش [ 32 بازدید ]
1 ماه پيش [ 32 بازدید ]
9 ماه پيش [ 31 بازدید ]
1 ماه پيش [ 30 بازدید ]
12 ساعت پيش [ 7 بازدید ]
12 ساعت پيش [ 6 بازدید ]
12 ساعت پيش [ 6 بازدید ]
12 ساعت پيش [ 9 بازدید ]
13 ساعت پيش [ 6 بازدید ]
13 ساعت پيش [ 8 بازدید ]
13 ساعت پيش [ 6 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 14 ساعت پيش [ 7 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 14 ساعت پيش [ 6 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 15 ساعت پيش [ 7 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 15 ساعت پيش [ 6 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 15 ساعت پيش [ 7 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 15 ساعت پيش [ 6 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 15 ساعت پيش [ 10 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 16 ساعت پيش [ 1 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 16 ساعت پيش [ 3 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 16 ساعت پيش [ 2 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 16 ساعت پيش [ 2 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 16 ساعت پيش [ 2 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 18 ساعت پيش [ 7 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 4 ماه پيش [ 0 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 4 ماه پيش [ 5 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 2 ماه پيش [ 7 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 9 ماه پيش [ 6 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 8 روز پيش [ 1 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 3 ماه پيش [ 12 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 2 ماه پيش [ 9 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 6 ماه پيش [ 0 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 11 ماه پيش [ 4 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 9 ماه پيش [ 10 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 4 ماه پيش [ 0 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 23 روز پيش [ 0 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 2 ماه پيش [ 10 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 5 روز پيش [ 7 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 11 ماه پيش [ 4 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 4 ماه پيش [ 2 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 5 ماه پيش [ 5 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 10 ماه پيش [ 1 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 6 ماه پيش [ 0 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 11 ماه پيش [ 8 بازدید ]

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید