تاریخ: ۲۱ دی ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۵

بازار بیت‌کوین، هم‌اکنون باثبات‌تر از طلا و نزدک

میزان نوسان‌ قیمت بیت‌کوین از نوسان‌های طلا، نزدک، دلار، و S&P 500 کم‌تر شده است. این اتفاق، ۵ بار سابقه داشته، ولی هیچ‌کدام به این اندازه طولانی نبودند.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز به نقل از کریپتو‌اسلیت، قیمت بیت کوین (BTC) سرانجام در ۱۹ دی توانست از مرز ۱۷,۰۰۰ دلار عبور کند. ولی قیمت پادشاه ارزهای دیجیتال در ۱۰ روز نخست سال ۲۰۲۳ نسبتا نوسان اندکی را تجربه کرده است. البته، این مسئله در بازار نزولی مسئله‌ای طبیعی و رایج است.
ثبات قیمت بیت کوین در چند ماه اخیر را می‌توان در آرامش بازار مشتقه‌ به خوبی مشاهده کرد. این ثبات قیمت عمدتا ناشی از کاهش حجم معاملات بازار است. بر اساس گزارش موسسه‌ی آرکین ریسرچ، این مسئله نشان‌دهنده‌ی کاهش فعالیت معامله‌گری و سفته‌بازی در بازار پادشاه ارزهای دیجیتال است.
بر اساس این گزارش، در حال حاضر نوسان‌های ۳۰ روزه‌ی بیت کوین تا سطوح ژوئن ۲۰۲۰ کاهش یافته‌اند. با توجه به این‌که تغییرات قیمت بیت کوین بسیار آهسته و پیوسته صورت می‌گیرند، سطح نوسان‌های ۳۰ روزه‌ی آن به پایین‌ترین سطوحی رسیده که تاکنون در سال‌های ۲۰۱۳، ۲۰۱۵، ۲۰۱۶، ۲۰۱۸، ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ مشاهده شده است.
به این ترتیب، میزان نوسان ۵ روزه‌ی قیمت بیت کوین (BTC) در حال حاضر از نوسان‌ قیمت طلا، شاخص دلار، نزدک و S&P 500 پایین‌تر است. از این رو، می‌توان گفت بازار بیت کوین هم‌اکنون باثبات‌تر از همه‌ی این بازارها است.
کاهش نوسان ۵ روزه‌ی قیمت بیت کوین در مقایسه با طلا و دلار تاکنون فقط ۵ مورد سابقه داشته است. در آن ۵ مورد، کاهش نوسان بیت کوین نسبت به سایر بازارها تنها ۱ تا ۲ روز ادامه داشته است.
با وجود این، این رویداد در حال حاضر برای مدت ۴ روز ادامه داشته و طبق داده‌های آرکین ریسرچ، رکورد جدیدی را ثبت کرده است. به این ترتیب، آرکین ریسرچ در این گزارش خاطرنشان کرد، کاهش نسبی نوسان‌های قیمت بیت کوین در حال حاضر مسئله‌ای غیرعادی به نظر می‌رسد.
در ۴ مورد از ۵ موردی که نوسان‌های بازار بیت کوین از سایر بازارها کم‌تر شده بودند – یعنی به غیر از موردی که در ۲۹ سپتامبر ۲۰۲۲ (۷ مهر) رخ داد –  پس از گذشت حدود ۳۰ روز، بازار بیت کوین دچار نوسان‌های بسیار شدیدی شد. بنابراین، اکنون احتمال زیادی وجود دارد که بیت کوین در ماه آینده شاهد نوسان‌های شدیدی باشد.
هم‌اکنون، در لحظه‌ی نگارش این مطلب – در حوالی ساعت ۱۰:۳۰ روز چهارشنبه ۲۱ دی – بیت کوین با ۱.۱۹ درصد افزایش نسبت به روز گذشته با قیمت ۱۷,۴۲۴ دلار معامله می‌شود. ارزش بیت کوین نسبت به یک هفته‌ی گذشته نیز ۳.۴۳ درصد افزایش یافته است. با وجود این، حجم معاملات بیست و چهار ساعته‌ی بیت کوین با ۱.۸۶ درصد کاهش به ۱۶,۰۶۹,۱۹۱,۳۸۸ دلار رسیده است.

برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید