تاریخ: ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۹:۲۲

بازار طلا در فشار فروش

با انتشار داده‌های اشتغال که حکایت از افزایش رشد حقوق و دستمزد غیرکشاورزی ایالات متحده دارد، بازار طلا شاهد معاملاتی ناشی از فشار فروش شد.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز به نقل از «کیتکونیوز» بازار طلا شاهد برخی معاملات فشار فروش قوی در نزدیکی پایین‌ترین سطح خود است، و منشأ اثر این موضوع، می‌تواند بازار کار ایالات متحده باشد که همچنان رشد قدرتمندی در آن مشهود است.
اداره‌ی آمار کار روز جمعه اعلام کرد که حقوق و دستمزد غیرکشاورزی ایالات متحده در ماه گذشته ۲۵۳۰۰۰ افزایش یافته است. این رقم ماهانه بسیار بالاتر از برآورد اجماع بازار ۱۸۱۰۰۰ بود.
در عین حال، نرخ بیکاری در ایالات متحده به ۳.۴ درصد کاهش یافت، در حالی که فراخوان‌های اجماع بازار حکایت از رقم ۳.۶٪ داشت. شایان ذکر است که نرخ بیکاری با ثابت‌ماندن نرخ مشارکت در ۶۲.۶ درصد کاهش یافت.
ضعف در بازار کار ایالات متحده یکی از شروطی است که فدرال رزرو متعهد شده که قبل از پایان‌دادن به چرخه‌ی انقباضی خود آن را برآورده کند. پس از اینکه این فلز گرانبها به رکورد بالای ۲۰۸۰ دلار در هر اونس رسید، آمار اشتغال بهتر از حد انتظار بر نوسانات طلا تاثیرگذار بود. قیمت آتی طلا در ژوئن آخرین بار با ۱% کاهش در روز در سطح ۲۰۳۴.۵۰ دلار در هر اونس معامله شد.
آدام باتن، استراتژیست ارشد ارز در فارکس‌لایو.کام خاطرنشان کرد که این سیزدهمین ماه متوالی است که حقوق و دستمزد غیرکشاورزی آمار تعجب‌برانگیزی را در بر دارد. وی این مسأله را عاملی جنگ‌طلبانه خواند که فدرال رزرو را در تنگنای واقعی قرار می‌دهد. وی تصریح کرد که فدرال رزرو قصد توقف افزایش نرخ را دارد و ممکن است به زودی حتی نیاز به کاهش را نیز احساس کند، اما بازار کار همکاری لازم را ارائه نمی‌دهد.

یکی دیگر از مواردی که تأثیر منفی بر طلا دارد، افزایش تورم دستمزدها بود. در این گزارش آمده است که میانگین درآمد ساعتی در ماه آوریل ۱۶ سنت یا ۰.۵ درصد افزایش یافته است که در مقایسه با رشد ۰.۳ درصدی در ماه مارس، افزایش را منعکس می‌کند. البته اقتصاددانان افزایش ۰.۳ درصدی را انتظار داشتند.
در این گزارش آمده است: «در ۱۲ ماه گذشته، میانگین درآمد ساعتی ۴.۴ درصد افزایش یافته است.
آخرین داده‌های اشتغال در حال ایجاد تغییر در انتظارات نرخ بهره است. بازارها نیز کاهش احتمالی نرخ را در ماه جولای پیش‌بینی می‌کنند. در این گزارش آمده است که آمار اشتغال در ماه مارس با کاهش ۷۱۰۰۰ شغلی به ۱۶۵۰۰۰ شغل رسیده است. در عین حال، داده‌های فوریه نیز به کاهش تا ۲۴۸۰۰۰ شغل در مقایسه با برآورد قبلی ۳۲۶۰۰۰ اشاره دارد.
اندرو هانتر، معاون اقتصاددان ارشد ایالات متحده در کپیتال اکونومیکس با تأکید بر اینکه انتظار دارد دستمزدها کاهش یابد، خاطرنشان کرد تجدید نظر نزولی می‌تواند فدرال رزرو را در مسیر پایان‌دادن به صعود تهاجمی خود در ماه آینده نگه دارد.
وی افزود: «با تمام این‌ها، با توجه به کاهش شدید مشاغل خالی و میزان ترک کار به مراتب بیشتر از اوج قبل از همه‌گیری، ما هنوز فکر می‌کنیم که کاهش رشد دستمزد گسترده‌تر به زمان نیاز دارد.»

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید