تاریخ: ۱۵ آذر ۱۴۰۱ - ۲۰:۱۵

بانکداران: منتظر بیت کوین ۵هزار دلاری باشید

یکی از کارشناسان ارشد بانک استاندارد چارترد (Standard Chartered) سقوط ۷۰درصد قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۳ را پیش‌بینی کرده است. او انتظار دارد هم‌زمان با ریزش بهای بیت کوین، طلا عملکرد خوبی از خود به نمایش بگذارد.به گزارش سی‌ان‌بی‌سی، اریک رابرتسن (Eric Robertsen)، مدیر بخش تحقیقات استاندارد چارترد، یکی از بزرگترین بانک‌های انگلستان، اخیراً در یادداشتی با عنوان «شگفتی‌های بازار مالی در سال ۲۰۲۳» درباره برخی از سناریوهای احتمالی برای بیت کوین و بازار ارزهای دیجیتال صحبت کرده است که می‌توانند فعالان بازار را غافل‌گیر کنند.

او گفته است این احتمال وجود دارد که قیمت بیت کوین در سال میلادی آینده با سقوطی ۷۰درصدی از سطوح فعلی، به ۵٬۰۰۰ دلار برسد.

رابرتسن در این یادداشت نوشته است: [در سال ۲۰۲۳] شرکت‌های بیشتری در حوزه ارزهای دیجیتال با کمبود نقدینگی مواجه می‌شوند و در نتیجه ورشکستگی آنها، اطمینان سرمایه‌گذاران به دارایی‌های دیجیتال نیز کاهش پیدا خواهد کرد.

بیت کوین از ابتدای سال ۲۰۲۲ بیش از ۶۰درصد از ارزش خود را از دست داده است. این ریزش چشم‌گیر قیمت تحت‌تأثیر نابودی برخی پروژه‌ها و شرکت‌های بزرگ فعال در صنعت ارزهای دیجیتال بود که آخرین مورد آن ورشکستگی صرافی متمرکز «FTX» است و تبعات آن همچنان بر بازار اثر می‌گذارد.

کاهش بهای بیت کوین در سال جاری با افزایش قیمت طلا در بازارهای جهانی هم‌زمان شد. رابرتسن نیز پیش‌بینی کرده است قیمت طلا در سال ۲۰۲۳ با رشدی ۳۰درصدی به ۲٬۲۵۰ دلار به ازای هر انس برسد و هم‌زمان با آن، به خاطر عمیق‌ترشدن سقوط ارزهای دیجیتال، شرکت‌های بیشتری در این حوزه با بحران‌های مالی مواجه شده و سرمایه‌گذاران‌شان دارایی‌های خود را برداشت کنند.

علاوه بر کارشناس بانک استاندارد چارترد، مارک موبیوس (Mark Mobius)، بنیان‌گذار موبیوس کپیتال و سرمایه‌گذار کهنه‌کار بازارهای مالی نیز پیش‌بینی کرده است قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۳ به ۱۰٬۰۰۰ دلار سقوط کند. البته همچنان افراد خوش‌بینی مثل تیم دراپر (Tim Draper) نیز هستند که انتظار دارند بیت کوین سال آینده با قیمت ۲۵۰٬۰۰۰ دلار خریدوفروش شود.

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید