تاریخ: ۰۶ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۹:۲۵

بدهی بانک ها به بانک مرکزی؛ سوخت اصلی موتور تورم

اکوایران: پایه پولی را در اقتصاد شاخص مهم تورم ساز می دانند. رشد این شاخص در نیمه زمستان سال قبل به قله هفده ماهه رسید. براساس داده های بانک مرکزی، سهم عمده این رشد از ناحیه بدهی بانک ها به بانک مرکزی بوده که با رشد ۸۴ درصدی رکورد بی سابقه در شش سال اخیر را رقم زده است.

به گزارش اکو ایران، روند پایه پولی در ایران مسیر صعودی خود را ادامه داده است. طبق آمارهایی که فرزین رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرده، حجم پایه پولی در ایران  سرعت فزاینده خود را حفظ کرده و به ۸۰۸ هزار میلیارد تومان در بهمن ۱۴۰۱ رسیده است. 

سهم بانک ها از این رشد بالاترین سطح را در میان دیگر بخش ها داشته و طبق آمارهای فرزین ۳۲.۷ درصد از کل رشد پایه پولی را در یازده ماه نخست سال گذشته داشته است.  این موضوع نشاندهنده ثبت بالاترین رشد در میان سایر بخش ها بوده است.

رکوردزنی رشد نقطه ای پایه پولی

در نیمه زمستان سال گذشته پایه پولی نسبت به موقعیت مشابه خود در سال قبل حدودا ۳۹.۳ درصد رشد داشته است این رشد به لحاظ مقداری حدودا ۲۲۸ هزار میلیارد تومان بوده که سطح بالایی به شمار می آید. داده های ثبت شده از این شاخص نشان می دهد رشد نقطه ای در این متغیر رکورد هفده ماهه را ثبت کرده است. یعنی از شهریور ماه ۱۴۰۰ تاکنون این رشد بالاترین بوده است.

از نگاه تحلیل گران اقتصادی پایه پولی عموما شاخصی تورم ساز محسوب شده و معادل با چاپ پول در کشور قلمداد می شود. زمانی که از طرق مختلف این متغیر شیب صعودی پیدا می کند هشدار های تورمی نیز به صدا در می آیند. به طور کلی چهار بخش اصلی سازنده پایه پولی در اقتصاد به شمار می آیند. بدهی بانک ها به بانک مرکزی، بدهی بخش دولتی به بانک مرکزی، خالص دارایی های خارجی بانک مرکزی، و خالص سایر اقلام بانک مرکزی.

صحبت های اخیر رئیس کل بانک مرکزی نشان می‌دهد در میانه زمستان سال گذشته بدهی بانک ها به بانک مرکزی بالاترین سطح را در میان متغیر های پولی داشته است.

رکوردزنی رشد بدهی بانک ها به بانک مرکزی

براساس داده هایی که فرزین اخیرا اظهار کرده، سهم بدهی بانک ها به بانک مرکزی از رشد ثبت شده در یازده ماه نخست سال گذشته برابر با ۳۲.۷ درصد بوده است. بر اساس این آمار محاسبه می شود حجم بدهی بانک ها به بانک مرکزی در نیمه زمستان سال گذشته برابر با رقم بی سابقه ۳۴۳ همت بوده است. مقایسه این رقم با موقعیت مشابه خود در سال گذشته نشان می دهد در یک سال منتهی به بهمن ۱۴۰۱، بانک ها حدودا ۱۵۷ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان به بدهی بانک ها افزوده شده است.

این رقم به لحاظ درصدی معادل با ۸۴ درصد بوده که در بازه شش ساله بی سابقه بوده است. افزایش بدهی بانک ها را رئیس کل بانک مرکزی عموما از محل رشد اضافه برداشت ها و ناترازی بانک ها می داند. موضوعی که دلیل عمده اش بالابودن کسری نقدینگی در نهادهای مالی بوده است.

برخی کارشناسان، معتقدند به منظور مهار تورم در کشور باید اضافه برداشت ها مدیریت شده و وضعیت کسری نقدینگی در بانک ها بهبود پیدا کند. کسری ای که به باور این عده از مسیر تسهیلات تکلیفی دولت بر دوش بانک ها نمود بیشتری پیدا کرده است.

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید