شنبه, ۵ اسفند ۱۴۰۲ /
4299
۲۶ آبان ۱۴۰۱ - ۲۱:۵۹
17 بازدید
۰

با گشایش اعتبار اسنادی داخلی (ریالی) در بانک کشاورزی


بدون ریسک و با اطمینان معامله کنید

با گسترش روز افزون تعاملات و مبادلات تجاری در سطح جهان و توسعه قابل توجه مناطق آزاد تجاری در کشورها ، دایره شمول مقررات بین المللی در زمینه اعتبارات اسنادی و شرایط بازرگانی، از فعالیتهای تجاری بین کشورها به کلیه فعالیتهای بین المللی و مبادلات تجاری داخلی کشورها نیز توسعه یافته است.اعتبار اسنادی داخلی نوعی شیوه پرداخت از طریق سیستم بانکی کشور می باشد که  بانک گشایش‌کننده بنا به درخواست متقاضی (خریدار یا کارفرما) بصورت قطعی و برگشت ناپذیر متعهد می گردد در قبال تحویل کالا یا ارائه خدمت از سوی ذینفع (فروشنده یا پیمانکار) به متقاضی و ارائه اسناد آن به بانک تعیین شده، وجه آن کالا یا خدمات را در سررسید توافق شده به ذینفع پرداخت نماید، به شرط آن که ذینفع اعتبار شرایط مقرر در اعتبار اسنادی را رعایت نموده و اسناد مقررشده را طبق شرایط اعتبار در موعد مقرر به بانک ارائه نماید.

در حقیقت اگر بخواهیم تعریف اعتبار اسنادی داخلی به زبان ساده را بیان کنیم، باید بگوییم خریدار و فروشنده‌ای که در ایران اقامت دارند، در یک بانک داخلی حساب اعتبارات اسنادی را به ریال گشایش می‌کنند تا معامله مورد نظرشان تضمین شود. ذینفع در این اعتبارات، فروشنده است که اعتبارات اسنادی به نفع او گشایش می‌شود. متقاضی آن نیز شخص خریدار یا کارفرمایی است که بانک به نیابت از او متعهد می‌شود پرداخت مبلغ معامله را انجام دهد.

اعتبارات اسنادی داخلی سبب آسان شدن تبادل کالا و تضمین آن می‌شوند. همچنین پرداخت مبلغ معامله را تضمین می‌کنند. این اقدام سبب بهبود بازرگانی در کشور می‌شود و هزینه‌های خریدار و فروشنده را برای انجام قرارداد کاهش می‌دهد.

خریدار و فروشنده برای انجام معامله در پی آن هستند که مطمئن‌ترین راه را انتخاب کنند. با توجه به مزایای فراوان روش اعتبارات اسنادی داخلی، بسیاری از تولیدکنندگان و بازرگانان داخلی نیز برای انجام معاملات خود، از روش اعتبار اسنادی داخلی استفاده می‌کنند.

ارائه خدمت گشایش اعتبار اسنادی داخلی (ریالی) در بانک کشاورزی

بر همین اساس بانک کشاورزی با هدف جلب رضایت مشتریان و تکمیل سبد خدمات اعتباری، خدمت گشایش اعتبار اسنادی داخلی (ریالی) را با شرایط ویژه و تسهیل شده در کلیه شعب خود ارائه می دهد.
بر اساس این گزارش، گشایش اعتبار اسنادی داخلی – ریالی در انواع دیداری و مدت دار، به منظور تسهیل مبادلات تجاری داخلی میان تولیدکنندگان کالا و خدمات و خریداران، به ویژه تأمین نیاز شرکت‌های تولیدی برای خرید مواد اولیه مورد نیاز، توسط شعب بانک کشاورزی در سراسر کشور انجام می شود.

 بانک کشاورزی با ارایه خدمات گشایش اعتبار اسنادی داخلی، ضمن اعتمادسازی میان طرفین قرارداد، کلیه شرایط لازم برای انجام معامله بدون ریسک را برای خریداران و فروشندگان داخلی فراهم می‌کند. ‌خریداران با استفاده از این خدمات می‌توانند از مزایایی نظیر تأمین کالا یا مواد اولیه با حداقل نقدینگی، دریافت اعتبار با کارمزد کمتر از تسهیلات و پرداخت وجه به فروشنده بعد از اجرای کامل تعهدات توسط ایشان برخوردار شوند. همچنین فروشندگان نیز ضمن اعتماد به خریداران از دریافت کامل مبلغ قرارداد فروش اطمینان حاصل می‌کنند.

تسهیل مبادلات تجاری، انعطاف‌پذیری با نیاز مشتری، کارمزد گشایش به مراتب کمتر از سود تسهیلات، اطمینان از پرداخت وجه و توجه به کیفیت کالای مورد معامله از مزایای گشایش اعتباراسنادی داخلی است.

تجربه موفق در گشایش اعتبارات اسنادی

خاطر نشان می شود این بانک در سال ۱۳۹۹ از بین ۲۸ بانک مورد بررسی با سهم از بازار ۳۱.۹ درصدی از اعتبارات اسنادی، موفق به کسب رتبه اول گشایش اعتبارات اسنادی شده است که نشانی بر تجربه کاری توام با تعهد به مسئولیت اجتماعی است.

 بر اساس بررسی های صورت گرفته و اعلام  اداره آمار و تعهدات ارزی بانک مرکز ی، بانک کشاورزی در سال ۱۳۹۹ با سهم از بازار ۳۱.۹ درصدی از اعتبارات اسنادی، رتبه اول گشایش اعتبارات اسنادی در بین ۲۸ بانک کشور را کسب کرد و در کل واردات کالا و خدمات نیز با سهم از بازار ۸.۲۵ درصدی رتبه چهارم را به خود اختصاص داد.

مزایای روش پرداخت به طریق اعتبارات اسنادی

۱- فواید از نظر خریدار: در اعتبارات اسنادی پردا خت وجه کالا به فروشنده تنها در قبال تسلیم اسناد امکان پذیر است و این اسناد به شیوه‌ای طرح ریزی شده است که خریدار تا حدی مطمئن می‌گردد که کالا مطابق خواست و شرایط ولی تحویل متصدی حمل و نقل شده است تا زمانیکه این اسناد به صورت کامل و منطبق با شرایط اعتبار تنظیم و تسلیم بانک نگردد. بانک از پرداخت وجه اعتبار به فروشنده خودداری می‌نماید.

۲- فوایداز نظر فروشنده: از آنجایی که اعتبارات اسنادی فی نفسه و یا در صورت غیر قابل برگشت بودن، تعهد قطعی یک بانک در برابر فروشنده جهت پرداخت وجه اعتبار است و بانک مسئولیت پرداخت وجه کالا را به فروشنده در قبال ارائه اسناد دارد، فروشنده به اتکا این تعهد و طرفیت وی با بانک به روش اعتبار اسنادی اتکا خواهد داشت و مطمئن می‌گردد با تسلیم اسناد معین شده در اعتبار وجه به وی پرداخت می‌گردد، بویژه در اعتبارات اسنادی تأیید شده که بانک دیگری هم این پرداخت را تضمین می‌نماید، بهترین روش برای فروشنده جهت تسویه خواهد بود.

۳- فواید از نظر دولت‌ها: نظارت دقیق بر خروج ارز از کشور و سیاست گذاری در امور تجارت خارجی و مصرف ارز با ضمانت اجرا و ابزار بانک های عامل انجام می‌پذیرد. اجرای دستورالعمل‌های ارزی و بانکی با استفاده از تأسیس بانکی انجام می‌پذیرد و بدین طریق دولت های ذینفع با روش اعتبار اسنادی و تمرکز این امر در بانک ها بر نحوه اجرا و مصرف صحیح ارز نظارت کافی خواهند داشت.

گفتنی است ارائه خدمت گشایش اعتبار اسنادی داخلی (ریالی) در بانک کشاورزی، گامی رو به جلو در راستای ایجاد تسهیل در کسب و کار بنگاههای اقتصادی به ویژه تولیدکنندگان، در فرآیند تحصیل کالا و خـدمات مـورد نیـاز داخـل کشور در استفاده از ابزار اعتبار اسنادی داخلی ـ ریالی است.

11 ماه پيش [ 4003 بازدید ]
1 سال پيش [ 254 بازدید ]
3 ماه پيش [ 207 بازدید ]
1 ماه پيش [ 172 بازدید ]
23 روز پيش [ 131 بازدید ]
5 ماه پيش [ 126 بازدید ]
5 ماه پيش [ 115 بازدید ]
11 روز پيش [ 115 بازدید ]
19 روز پيش [ 102 بازدید ]
1 ماه پيش [ 86 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 25 دقيقه پيش [ 2 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 1 ساعت پيش [ 2 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 2 ساعت پيش [ 8 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 3 ساعت پيش [ 6 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 24 ساعت پيش [ 1 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 1 روز پيش [ 5 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 1 روز پيش [ 7 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 1 روز پيش [ 5 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 1 روز پيش [ 4 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 1 روز پيش [ 5 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 2 روز پيش [ 6 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 2 روز پيش [ 8 بازدید ]
2 روز پيش [ 8 بازدید ]
2 روز پيش [ 9 بازدید ]
2 روز پيش [ 10 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 2 روز پيش [ 3 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 2 روز پيش [ 9 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 2 روز پيش [ 11 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 2 روز پيش [ 11 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 2 روز پيش [ 12 بازدید ]
3 ماه پيش [ 16 بازدید ]
1 سال پيش [ 10 بازدید ]
9 ماه پيش [ 10 بازدید ]
1 سال پيش [ 16 بازدید ]
11 ماه پيش [ 33 بازدید ]
8 ماه پيش [ 11 بازدید ]
7 ماه پيش [ 7 بازدید ]
1 سال پيش [ 15 بازدید ]
10 ماه پيش [ 10 بازدید ]
9 ماه پيش [ 5 بازدید ]
1 سال پيش [ 19 بازدید ]
3 ماه پيش [ 19 بازدید ]
5 ماه پيش [ 16 بازدید ]
1 سال پيش [ 21 بازدید ]
1 سال پيش [ 12 بازدید ]
1 سال پيش [ 13 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 1 سال پيش [ 18 بازدید ]
3 ماه پيش [ 11 بازدید ]
4 ماه پيش [ 11 بازدید ]
10 ماه پيش [ 15 بازدید ]

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید