پنجشنبه, ۳ اسفند ۱۴۰۲ /
14139
۰۳ دی ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۶
10 بازدید
۰

بررسی بازار کریپتو در سال ۲۰۲۲

سال ۲۰۲۲ رو به پایان است و طی ۱۲ ماه گذشته، اقتصاد کریپتو تقریباً ۱.۴۸۶ تریلیون دلار از ارزش خود را در برابر دلار آمریکا از دست داده است. در ۲۰ دسامبر ۲۰۲۱، بیت کوین با قیمت ۴۶,۴۰۶ دلار معامله می‌شد و از اول سال تا به امروز بیش از ۶۳ درصد از ارزش خود […]

سال ۲۰۲۲ رو به پایان است و طی ۱۲ ماه گذشته، اقتصاد کریپتو تقریباً ۱.۴۸۶ تریلیون دلار از ارزش خود را در برابر دلار آمریکا از دست داده است. در ۲۰ دسامبر ۲۰۲۱، بیت کوین با قیمت ۴۶,۴۰۶ دلار معامله می‌شد و از اول سال تا به امروز بیش از ۶۳ درصد از ارزش خود را از دست داده است، در حالی که دومین دارایی ارز دیجیتال پیشرو اتریوم در سال گذشته ۶۹ درصد در برابر دلار کاهش یافته است.
 
ده کریپتوی برتر سال ۲۰۲۲ میلیاردها دلار از دست دادند
تقریباً ۳۶۹ روز پیش در ۲۰ دسامبر ۲۰۲۱، ارزش اقتصاد کریپتو بسیار بیشتر از امروز بود. آمارهای ۱۲ ماهه نشان می‌دهد که از آن روز ۱.۴۸۶ تریلیون دلار از اقتصاد کریپتو پاک شده است، زیرا از ۲.۳۳۴ تریلیون دلار به ارزش ۸۴۸ میلیارد دلاری ۲۰ دسامبر ۲۰۲۲ کاهش یافته است.
 

در آن زمان، ارزش اسمی بیت کوین (BTC) با دلار آمریکا حدود ۴۶ هزار دلار به ازای هر سکه و اتریوم (ETH) در سال گذشته ۳,۸۴۷ دلار در هر واحد قیمت داشت. حجم تجارت جهانی ۲۴ ساعته نیز بسیار بیشتر بود، زیرا ۱۱۸ میلیارد دلار معاملات در ۲۰ دسامبر ۲۰۲۱ ثبت شد.

 

امروز، حجم تجارت جهانی به نصف کاهش یافته است، زیرا تقریباً ۴۸ میلیارد دلار سوآپ در ۲۰ دسامبر ۲۰۲۲ ثبت شده است. سال گذشته در این زمان، ده بازار ارز دیجیتال برتر کاملاً متفاوت به نظر می‌رسید.

 

تعدادی از توکن‌ها از ده تای برتر جابجا شده اند، در حالی که سکه‌‌های جدید اضافه شده اند. ده بازار بزرگ ارزهای دیجیتال در سال گذشته شامل بیت کوین (BTC)، اتریوم (ETH)، bnb (BNB)، تتر (USDT)، سولانا (SOL)، کوین دلار آمریکا (USDC)، xrp (XRP)، کاردانو (ADA)، ترا (LUNA) و آوالانچ (AVAX) بود.

 

۱۲ ماه بعد، SOL از ده رتبه اول حذف شد، LUNA نابود شد و به زیر یک سنت آمریکا به ازای هر سکه رسید و AVAX نیز از رده‌بندی ده کوین برتر حذف شد. در ۲۰ دسامبر ۲۰۲۱، تنها دو استیبل کوین در ده رتبه اول وجود داشت و امروز برای اولین بار در تاریخ سه استیبل کوین در ده ارز برتر گنجانده شده است.

 

ده دارایی برتر استیبل کوین در آن زمان USDT و USDC بودند و در ژوئن ۲۰۲۲، BUSD موفق شد وارد ده جایگاه برتر شود. ورودی‌های جدید به ده ارز برتر در حال حاضر شامل dogecoin (DOGE) و پالیگان (MATIC) می‌شود.

 

در سال گذشته در این زمان، تتر (USDT) ارزش بازار بسیار بیشتری با ۷۷.۳۹ میلیارد دلار داشت، در حالی که امروز ۶۶.۲۲ میلیارد دلار است. ارزش بازار USDC طی ۱۲ ماه گذشته از ۴۲.۲۱ میلیارد دلار تا ارزش بازار ۲۰ دسامبر ۲۰۲۲ به ۴۴.۴۳ میلیارد دلار افزایش یافته است.

 

۳۶۵ روز پیش، ارزش بازار BUSD 14.54 میلیارد دلار بود و امروز به ۱۸.۰۶ میلیارد دلار می‌رسد. علاوه بر LUNA، دو سکه که زمانی ده رقیب برتر بودند، سولانا (SOL) و آوالانچ (AVAX)، در طول ۱۲ ماه گذشته متحمل ضررهای قابل توجهی شده اند.

 

از اول سال تا به امروز، SOL به میزان ۹۳.۲٪ در برابر دلار کاهش یافته است و AVAX در سال گذشته ۸۹٪ از دست داده است. SOL از پنجمین ارزش بزرگ بازار به جایگاه ۱۶ سقوط کرده است. آواکس در سال گذشته رتبه دهم را در اختیار داشت و در حال حاضر، آواکس در رده ۱۸ قرار دارد.

 

در حالی که دوج کوین (DOGE) امروز یکی از رقبای برتر ده ارز برتر است، اما زمانی که در رده‌بندی ده کوین برتر قرار نداشت، ارزش بازار بسیار بیشتری داشت. ارزش بازار Dogecoin از ۲۱.۷۸ میلیارد دلار به ۱۰.۲۲ میلیارد دلار امروزی کاهش یافته است.

 

Polygon نیز که اکنون به دهمین سکه برتر تبدیل شده است، در ۲۰ دسامبر ۲۰۲۱ ارزش بازار ۱۴.۷ میلیارد دلاری داشت، اما امروز ارزش بازارش به ۷.۱۶ میلیارد دلار کاهش یافته است. تنها ارز دیجیتالی که به ده مورد برتر اضافه شد و توانست ارزش بازار خود را افزایش دهد، استیبل کوین BUSD بود.

 

۱۲ ماه پیش، زمانی که ارزش بازار اقتصاد کریپتو ۲.۳۳۴ تریلیون دلار بود، BTC دارای رتبه برتری در حدود ۳۸.۴٪ بود و امروز به ۳۸.۳٪ رسیده است. در حالی که تسلط BTC واقعاً از بین نرفت، از سوی دیگر، تسلط ETH از ۲۰.۲٪ به ۱۷.۳٪ رسید.

برچسب هااخبار BUSD اخبار USDC اخبار تتر اخبار دوج کوین اخبار ریپل اخبار سولانا اخبار کاردانو اخبار لونا اخبار متیک برگزیده ها

برچسب های :
11 ماه پيش [ 3986 بازدید ]
1 سال پيش [ 254 بازدید ]
3 ماه پيش [ 207 بازدید ]
1 ماه پيش [ 171 بازدید ]
21 روز پيش [ 130 بازدید ]
5 ماه پيش [ 126 بازدید ]
5 ماه پيش [ 115 بازدید ]
9 روز پيش [ 115 بازدید ]
17 روز پيش [ 99 بازدید ]
1 ماه پيش [ 86 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 4 ساعت پيش [ 7 بازدید ]
5 ساعت پيش [ 7 بازدید ]
5 ساعت پيش [ 6 بازدید ]
5 ساعت پيش [ 5 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 5 ساعت پيش [ 2 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 6 ساعت پيش [ 6 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 6 ساعت پيش [ 6 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 6 ساعت پيش [ 5 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 6 ساعت پيش [ 5 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 6 ساعت پيش [ 2 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 7 ساعت پيش [ 3 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 8 ساعت پيش [ 8 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 8 ساعت پيش [ 7 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 8 ساعت پيش [ 8 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 8 ساعت پيش [ 5 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 8 ساعت پيش [ 6 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 8 ساعت پيش [ 5 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 8 ساعت پيش [ 6 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 8 ساعت پيش [ 5 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 8 ساعت پيش [ 4 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 11 ماه پيش [ 8 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 27 روز پيش [ 8 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 1 سال پيش [ 10 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 7 ماه پيش [ 16 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 7 ماه پيش [ 9 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 16 روز پيش [ 9 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 12 ماه پيش [ 9 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 1 سال پيش [ 11 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 8 روز پيش [ 15 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 1 سال پيش [ 9 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 11 ماه پيش [ 9 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 10 ماه پيش [ 12 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 9 ماه پيش [ 19 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 3 ماه پيش [ 6 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 3 ماه پيش [ 16 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 10 ماه پيش [ 8 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 1 سال پيش [ 8 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 1 سال پيش [ 13 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 10 ماه پيش [ 6 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 12 ماه پيش [ 7 بازدید ]

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید