یکشنبه, ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ /
16415
۱۰ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۰:۳۱
14 بازدید
۰

برنامه جدید تامین اجتماعی برای کارگران ساختمانی

به گفته مدیرعامل سازمان تأمین‌اجتماعی، با تصویب آیین‌نامه جدید بیمه کارگران ساختمانی به زودی امکان بیمه‌شدن کارگران ساختمانی جدید و تکمیل پوشش بیمه‌ای این قشر فراهم می‌شود.

به گزارش اکوایران؛ میرهاشم موسوی، مدیرعامل سازمان تأمین‌اجتماعی از تصویب و ابلاغ مصوبه قانونی اصلاح ماده ۵ قانون بیمه کارگران ساختمانی و تأمین منابع مطمئن و پایدار برای توسعه پوشش بیمه‌ای کارگران ساختمانی خبر داده و گفته که با تصویب آیین‌نامه قانون اصلاح ماده ۵ قانون بیمه کارگران ساختمانی، به زودی امکان بیمه‌شدن کارگران ساختمانی جدید و تکمیل پوشش بیمه‌ای این قشر فراهم می‌شود.

موسوی اظهار کرده که با توجه به کسری منابع برای توسعه پوشش‌ بیمه کارگران ساختمانی به موجب قانون پیشین امکان پوشش همه کارگران ساختمانی وجود نداشت، سازمان تأمین‌اجتماعی طی سال‌های اخیر همواره و از طریق مجاری قانونی پیگیر اصلاح قانون بیمه کارگران ساختمانی بوده و با همکاری ارزشمند نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی و حمایت همه‌جانبه دولت مردمی سیزدهم، قانون جدید پس از تصویب در مجلس شورای اسلامی و تایید شورای محترم نگهبان توسط ریاست محترم جمهوری ابلاغ شد.

به گفته مدیرعامل سازمان تأمین‌اجتماعی، متن پیشنهادی آئین‌نامه اجرایی قانون اصلاح ماده ۵ قانون بیمه کارگران ساختمانی در سازمان تأمین‌اجتماعی درحال تهیه است و به زودی متن پیشنهادی سازمان تأمین‌اجتماعی به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ارائه می‌شود. طبق بند “ط” قانون اصلاح ماده ۵ قانون بیمه کارگران ساختمانی، آئین‌نامه اجرایی این قانون باید تا حداکثر سه ماه آینده توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با همکاری وزارتخانه‌های کشور و راه و شهرسازی تهیه شده و به تصویب هیأت‌وزیران برسد.

براساس اظهارات موسوی، اکنون بیش از ۷۵۰ هزار کارگر ساختمانی تحت پوشش بیمه سازمان تأمین‌اجتماعی قرار دارند و امیدواریم با تصویب آئین‌نامه اجرایی، در آینده نزدیک امکان گسترش پوشش بیمه کارگران ساختمانی و استفاده تمام کارگران ساختمانی از خدمات بیمه تأمین‌اجتماعی فراهم شود.

به گفته مدیرعامل سازمان تأمین‌اجتماعی، پس از تدوین آئین‌نامه و بخشنامه مربوطه، کلیه متقاضیان یادشده به تدریج تحت پوشش حمایتی قانون مذکور قرار خواهند گرفت. درخصوص آن دسته از افرادی که در گذشته ارتباط بیمه‌پردازی آنان به‌عنوان کارگران ساختمانی خاتمه یافته و به گزارش بازرسی‌های تحقیقی واحدهای اجرائی تابعه این سازمان معترض می‌باشند، می‌توانند با ارائه مدارک و مستندات متقن مبنی بر اشتغال در کارهای ساختمانی به شعب ذیربط تأمین‌اجتماعی مراجعه کنند تا پس از بررسی و احراز اشتغال آنان در مشاغل ساختمانی، مجددا نسبت به تداوم بیمه‌پردازی و بهره‌مندی آنان از مزایای قانون یادشده اقدام شود.

براساس اعلام روابط‌عمومی سازمان تامین‌اجتماعی، موسوی خبر داده که با توجه به تصویب قانون اصلاح ماده (۵) قانون بیمه‌های اجتماعی کارگران ساختمانی در تاریخ ۵ بهمن ۱۴۰۱ توسط مجلس محترم شورای اسلامی، سازمان تأمین‌اجتماعی مکلف است با دریافت هفت درصد حق بیمه سهم بیمه‌شده از مأخذ کسر حق بیمه از کارگران دارای پروانه مهارت فنی شاغل مستقیم در امر ایجاد یا توسعه، احداث و یا افزایش زیربنای ساختمان، تجدید بنا، تعمیرات اساسی یا تخریب آنها و دریافت سهم کارفرمایی مربوط از محل مساحت (متراژ) ساخت‌وساز، این کارگران را بیمه کند که این امر براساس مفاد بند (ط) قانون مذکور، مستلزم تدوین آئین‌نامه اجرائی با مشارکت وزارتخانه‌های محترم کشور، راه و شهرسازی و تعاون، کار و رفاه اجتماعی پیرامون نحوه شناسائی کارگران شاغل در کارگاه‌های ساختمانی کشور و تعیین ضوابط مربوطه است.

برچسب های :
11 ماه پيش [ 4133 بازدید ]
1 سال پيش [ 257 بازدید ]
3 ماه پيش [ 210 بازدید ]
2 ماه پيش [ 177 بازدید ]
1 ماه پيش [ 138 بازدید ]
5 ماه پيش [ 130 بازدید ]
19 روز پيش [ 128 بازدید ]
5 ماه پيش [ 122 بازدید ]
27 روز پيش [ 112 بازدید ]
1 سال پيش [ 94 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 12 ساعت پيش [ 2 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 13 ساعت پيش [ 6 بازدید ]
13 ساعت پيش [ 6 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 13 ساعت پيش [ 8 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 13 ساعت پيش [ 7 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 13 ساعت پيش [ 8 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 13 ساعت پيش [ 6 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 13 ساعت پيش [ 7 بازدید ]
19 ساعت پيش [ 8 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 20 ساعت پيش [ 3 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 21 ساعت پيش [ 4 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 21 ساعت پيش [ 3 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 22 ساعت پيش [ 7 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 22 ساعت پيش [ 9 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 22 ساعت پيش [ 6 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 22 ساعت پيش [ 8 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 23 ساعت پيش [ 7 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 23 ساعت پيش [ 7 بازدید ]
2 روز پيش [ 6 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 2 روز پيش [ 2 بازدید ]
12 ماه پيش [ 33 بازدید ]
8 ماه پيش [ 25 بازدید ]
3 ماه پيش [ 10 بازدید ]
7 ماه پيش [ 20 بازدید ]
3 ماه پيش [ 30 بازدید ]
5 ماه پيش [ 21 بازدید ]
1 سال پيش [ 8 بازدید ]
6 ماه پيش [ 13 بازدید ]
4 ماه پيش [ 19 بازدید ]
4 ماه پيش [ 17 بازدید ]
6 ماه پيش [ 18 بازدید ]
3 ماه پيش [ 12 بازدید ]
1 سال پيش [ 6 بازدید ]
10 ماه پيش [ 7 بازدید ]
1 سال پيش [ 4 بازدید ]
5 ماه پيش [ 37 بازدید ]
1 سال پيش [ 41 بازدید ]
10 ماه پيش [ 10 بازدید ]
8 ماه پيش [ 11 بازدید ]
10 ماه پيش [ 14 بازدید ]

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید