تاریخ: ۰۲ آذر ۱۴۰۱ - ۲۰:۵۱

برهم زدن توازن پول با خیز عجیب پایه پولی

در آغاز پاییز ۱۴۰۱ دو اتفاق مهم و غیر هم جهت در اقتصاد کشور رخ داده است. سرعت رشد نقدینگی پایین آمده و در مقابل رشد پایه پولی به رکورد امسال رسیده است. خیز بلند پایه پولی در این ماه را برخی از حیث تورمی برای اقتصاد کشور مضر می دانند.

به گزارش اکو ایران، دو شاخص مهم پولی ایران در اولین ماه پاییز، دو تغییر ناهمسو را رقم زده اند. داده های بانک مرکزی که نشانگر تغییرات دو متغیر تورم ساز کشور هستند، در مهر ماه امسال خبر از کاهش سرعت رشد نقدینگی و خیز بلند پایه پولی داشته است.
در اقتصاد همواره دو متغیر نقدینگی و پایه پولی از اهمیت بالایی برخوردار هستند. برخی تغییرات این دو شاخص را اثر گذار بر تورم دانسته و از این میان هستند عده ای که ریشه تورم در کشور را پولی می دانند. این عده معتقدند کنترل افزایش های بی رویه در متغیرهای پایه پولی و نقدینگی می تواند منجر به کنترل تورم شود و در غیر این صورت بر رشد تورم خواهد افزود.

در همین رابطه داده های بانک مرکزی در اولین ماه پاییز نشان می دهد نقدینگی کشور با ۱.۵ درصد رشد نسبت به ماه قبل به ۵ هزار و ۶۷۷ هزار میلیارد تومان رسیده است.

کاهش سرعت رشد نقدینگی در مهر ۱۴۰۱

تحولات اقتصادی کشور در اولین ماه پاییز امسال نشان دهنده آن بود که نقدینگی با ۸۲ هزار و ۴۰ میلیارد تومان افزایش داشته است. این رشد به لحاظ درصدی ۱.۵ درصد بوده که در قیاس با ماه های قبل کمترین سطح جهش ماهانه در یک سال و نیم گذشته به شمار می آید.

این کاهش سرعت رشد در بخش نقدینگی نیز مشاهده شده و رشد نقطه ای نقدینگی کشور به ۳۴.۲ درصد رسیده است. کمترین سطح افزایش نقدینگی در ۲ سال و ۴ ماه منتهی به مهر امسال.

این تغییرات به لحاظ مقداری برابر با هزار و ۴۵۰ هزار میلیارد تومان بوده است.

با این حال بانک مرکزی اعلام کرده بخشی از رشد نقدینگی در مهر ماه سال ۱۴۰۱ (معادل ۲.۳ واحد درصد از رشد هفت ماهه و ۲.۷ واحد درصد از رشد دوازده ماهه) مربوط به اضافه شدن اطلاعات خلاصه دفتر کل دارایی‌ها و بدهی‌های بانک مهراقتصاد به اطلاعات خلاصه دفتر کل دارایی‌ها و بدهی‌های بانک سپه (بواسطه ادغام) بوده و ماهیت پولی ندارد.

باوجود کاهش سرعت رشد نقدینگی در این ماه اما این شاخص در پایه پولی روندی افزایشی داشته است.

خیز رشد ماهانه پایه پولی در کشور

پایه پولی در کشور با ۲۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان افزایش نسبت به پایان تابستان به ۷۱۲ هزار و ۹۳۰ میلیارد تومان رسیده است. معادل با ۳.۲۱ درصد رشد ماهانه.

در مقایسه سالانه نیز مشاهده می شود پایه پولی رشدی ۳۵.۳ درصدی داشته و به لحاظ مقداری برابر با ۱۸۵ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان افزایش بوده است.

روند ناهمگون پایه پولی و نقدینگی در مهر ۱۴۰۱

بررسی‌های آماری نشان می‌دهد ضمن کاهش سرعت رشد نقدینگی در مهر ۱۴۰۱، اما وضعیت پایه پولی صعودی بوده است. برخی از کارشناسان رشد پایه پولی را از جهت تورم‌زایی موضوعی خطرناک برای اقتصاد کشور می دانند. بر اساس داده های بانک مرکزی رشد ماهانه و نقطه ای این شاخص در مهر ماه سال جاری رکورد قابل توجهی را ثبت کرده است.

با وجود آن که رشد ماهانه و نقطه ای نقدینگی در کف دو سال قرار داشته اما این افزایش ها در پایه پولی بیشترین سطح را در میان ماه های ۱۴۰۱ رقم زده است.

در نهایت ضریب فزاینده نقدینگی که حاصل تقسیم نقدینگی بر پایه پولی کشور است در مهر ماه برابر با ۷.۹ بوده است.

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید