تاریخ: ۱۳ دی ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۱

بهترین و بدترین فلز گرانبها را بشناسید

سال ۲۰۲۲ برای فلزات گرانبها سالی پر از نوسان بود؛ طلا و نقره به محدوده‌ی مثبت قدم گذاشتند. اما بهترین و بدترین فلزات به ترتیب پلاتین و پالادیوم بودند.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز، سایت «اف‌ایکس استریت» با مروری بر رویدادهای سال ۲۰۲۲ پیرامون فلزات گرانبها در مورد چشم‌انداز آتی فلزات در سال جدید اینگونه اظهارنظر کرد: 
بازارهای فلزات گرانبها سال ۲۰۲۲ متلاطم را با نوسان بالا به پایان رساندند. سه ماهه چهارم قوی، قیمت طلا و نقره را به محدوده‌ی مثبت سوق داد.
فلز زرد در سال ۲۰۲۲ شروعی داغ داشت و حتی در ماه مارس به ۲۰۵۰ دلار در هر اونس هم رسید. اما در سه ماهه‌ی دوم و سوم دچار عقب‌نشینی شدید شد. افزایش نرخ دلار آمریکا در بحبوحه‌ی افزایش تهاجمی نرخ فدرال رزرو، معامله‌گران آتی را به سمت کناره‌گیری از قراردادهای فلزات گرانبها سوق داد.
در هفته‌های اخیر، دلار اسکناس پرچالش فدرال رزرو نسبت به ارزهای خارجی روند کاهشی خود را آغاز کرده است و منجر به تحریک بازار طلا شده تا بتواند به طور نسبی هیجان را افزایش دهد.
به نظر می‌رسد بهترین فلز گرانبها در سال ۲۰۲۲، پلاتین باشد. علیرغم سال‌ها عملکرد ضعیف که باعث شده پلاتین با تخفیف تاریخی در برابر طلا معامله شود، ممکن است چشم‌انداز این فلز شکست‌خورده در نهایت تغییر کند. پلاتین در حال افزایش سالانه بیش از ۱۰ درصد است. در پایان سال، فلز صنعتی احتمالاً بهترین فصل در ۱۵ سال اخیر را خواهد داشت.

و اما در آن سوی سناریو، بدترین عملکرد سال در فضای فلزات، پالادیوم است. علیرغم افزایش در سه ماهه اول به رکورد ۳۰۰۰ دلار در هر اونس، این فلز فرار اکنون حدود ۵ درصد در سال کاهش یافته است.
با نگاهی به سال ۲۰۲۳، دلایل خوبی برای خوشبین‌بودن گاوهای نر فلزات گرانبها وجود دارد. به نظر می‌رسد که شاخص دلار آمریکا در بالاترین سطح خود قرار گرفته است. البته مومنتوم نزولی ممکن است تا سال آینده جریان یابد.
در همین حال، فدرال رزرو کمپین افزایش نرخ بهره خود را کاهش داده است. رکود اقتصادی در سال ۲۰۲۳ احتمالاً بانک‌های مرکزی را وادار می‌کند تا محرک‌های بیشتری را برای تلاش به منظور مهار تورم مجدد اقتصاد و نجات بازارهای مالی ایجاد کنند.
طلا اغلب در دوران رکود عملکرد خوبی دارد. مطمئناً می‌توان انتظار داشت که بهتر از سهام و اکثر کالاها که از نظر اقتصادی حساس هستند حفظ شود.
البته، فشارهای تورمی مداوم باید در طول زمان بهای تمام دارایی‌های سخت را بر حسب دلار افزایش دهد. طبیعی است که تحت رژیم‌های پولی متداول کنونی، ارزش پول نقد کاهش یابد. اما فقط یک سوال وجود دارد که چقدر؟ حتی اگر نرخ تورم رسمی از بالاترین عدد دو رقمی خود در سال جاری کاهش یابد، این بدان معنا نیست که فدرال رزرو به نوعی در بازگرداندن ثبات قیمت‌ها موفق بوده است.

آخرین چیزی که بانک‌های مرکزی می‌خواهند بر آن ریاست کنند، ارزی با ارزش واقعاً پایدار است که تورم صفر درصد را به طور دقیق به تصویر بکشد و جایی برای مانور یا دستکاری برای آنها وجود ندارد. آنها می‌خواهند اطمینان حاصل کنند که تورم حداقل ۲ درصد به طور رسمی اجرا می‌شود تا سطح بدهی بتواند به طور پیوسته افزایش یابد.
خطر این است که تورم دنیای واقعی همچنان از هدف فدرال رزرو فراتر رود. سرمایه‌گذاران، مؤسسات و دولت‌ها می‌توانند با اتخاذ سیاست‌های صحیح پولی، از خود در برابر عدم قطعیت تورمی محافظت کنند. 
در سال ۲۰۲۲، قانونگذاران در ۱۱ ایالت در سراسر ایالات متحده، ۲۴ قانون پول معتبر را معرفی کردند.
اصلاحات صحیح پولی در سطح فدرال به شدت مورد نیاز است، اما در حال حاضر تلاش برای اعمال هر گونه اصلاحات مالی یا پولی یک نبرد سیاسی دشوار محسوب می شود. 
سرمایه‌گذاران باید دارایی‌های خود را بر این اساس تخصیص دهند، زیرا آنها هستند که طراحی بازی برای سال ۲۰۲۳ را به دست می‌گیرند.

برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید