تاریخ: ۱۹ آذر ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۰

به پایان پول ارزان خوش آمدید

 هفته نامه اکونومیست در سرمقاله این هفته خود با عنوان “در جستجوی بازده”  نوید عصر جدیدی را به سرمایه‌گذاران می‌دهد.در سرمقاله شماره ۱۰ دسامبر ۲۰۲۲، آمده است که عصر پیش رو، عصری با بازده بالاتر، سرمایه کمیاب تر و سرمایه گذاران بی حوصله تر خواهد بود. این دوره، نیازمند تغییر در رویکرد سرمایه‌گذاران به بازارها است. آنها باید خود را با سه قانون جدید وفق دهند:
۱- بازده مورد انتظار بالاترخواهد بود. ۲- افق سرمایه گذاران کوتاه شده است. ۳- استراتژی های سرمایه گذاری تغییر خواهند کرد.

پایان پول ارزان

به پایان پول ارزان ( شرایطی که درآن نرخ بهره های پایین و اعتبارات فراوان وجود داشته باشد) خوش آمدید. قیمت سهام در گذشته بدتر از این هم بوده اما به ندرت در بسیاری از بازارهای دارایی به یکباره اوضاع چنین خونین بوده است. سرمایه گذاران خود را در دنیای جدیدی می یابند و به مجموعه قوانین جدیدی نیاز دارند.

درد، سخت و شدید بوده است. شاخصِ اس اند پی  ۵۰۰ سهامِ پیشرو آمریکا در کمترین حد خود در سال جاری، تقریباً یک چهارم کاهش یافت و بیش از ۱۰ تریلیون دلار ارزش بازار را از بین برد. اوراق قرضه دولتی هم وضعیت بهتری ندارند. اوراق خزانه‌داری به سمت بدترین سال خود از سال ۱۹۴۹ می‌روند. در همین حال، قیمت مسکن در همه جا از ونکوور تا سیدنی در حال کاهش است. بیت‌کوین سقوط کرده و طلا درخششی نداشته است. کامودیتی ها اما به تنهایی سال خوبی داشتند و این تا حدی به دلیل جنگ بود.

سرمایه گذاران به تورم پایین عادت کرده بودند. پس از بحران مالی جهانی ۲۰۰۷-۲۰۰۹، بانک های مرکزی در تلاش برای احیای اقتصاد، نرخ بهره را کاهش دادند. همانطور که نرخ ها کاهش یافته و پایین ماند، قیمت دارایی ها افزایش یافت و “بازار گاوی در همه چیز” برقرار شد. از پایین ترین سطح خود در سال ۲۰۰۹ تا اوج خود در سال ۲۰۲۱، اس اند پی ۵۰۰، هفت برابر شد. سرمایه‌گذاران ریسک پذیر، چک‌های بزرگ‌تری برای هر نوع استارت‌آپ نوشتند. بازارهای خصوصی در سراسر جهان – سهام خصوصی، دارایی، زیرساخت ها و وام‌های خصوصی – چهار برابر شد و به بیش از ۱۰ تریلیون دلار رسید.

تغییر چشمگیر امسال با افزایش نرخ بهره آغاز شد. سیاست های فدرال رزرو از دهه ۱۹۸۰ با سرعت بیشتری نسبت به هر زمان دیگری انقباضی شده و سایر بانک های مرکزی به عقب کشیده شده‌اند. علت اصلی آن تورم طغیان کننده است. در سرتاسر جهانِ ثروتمند، قیمت‌های مصرف کننده با سریع ترین سرعت سالانه خود در چهار دهه اخیر در حال افزایش است.

این دوره از پول گران‌تر، نیازمند تغییر در رویکرد سرمایه‌گذاران به بازارها است. آنها در تلاش هستند تا خود را با قوانین جدید وفق دهند. آنها باید روی سه مورد تمرکز کنند.

از کاهش قیمت سهام خوشحال باشید

یکی این است که بازده مورد انتظار بالاتر خواهد بود. با کاهش نرخ بهره در سال های صعودی ۲۰۱۰، درآمد آتی به سود سرمایه ای تبدیل شد. نکته منفی قیمت های بالاتر، بازده مورد انتظار کمتر بود. در مقابل، زیان سرمایه ای امسال دارای یک روزنه امید است: بازده واقعی آینده افزایش یافته است. درک این موضوع با در نظر گرفتن اوراق خزانه‌داری مصون از تورم (TIPS) که دارای بازده واقعی بدون ریسک هستند، ساده تر است. سال گذشته بازده TIPS ده ساله منفی ۱ درصد یا کمتر بود. اکنون حدود ۱.۲ درصد است. سرمایه گذارانی که این اوراق را از آن دوره نگه داشته اند،به دلیل کاهش قیمت اوراق، دچار زیان سرمایه ای شده اند اما بازده بیشتر TIPS به معنای بازده واقعی بالاتر در آینده است.

بدیهی است که هیچ قانونی حکم نمی کند که قیمت دارایی که بسیار کاهش یافته، نمی تواند بیشتر از این کاهش یابد. بازارها در انتظار سیگنال‌های فدرال رزرو درباره سرعت افزایش نرخ بهره هستند. رکود اقتصادی در آمریکا سود را از بین می برد و باعث فرار از ریسک می شود و قیمت سهام را پایین می آورد.

با این حال، همان‌طور که وارن بافت زمانی استدلال کرد، سرمایه گذاران آینده نگر باید از کاهش قیمت سهام خوشحال شوند. فقط کسانی که به زودی قصد فروش دارند، باید از قیمت های بالا خوشحال باشند. سرمایه گذاران نگران یا فاقد نقدینگی در پایین ترین سطح می فروشند، اما پشیمان خواهند شد. کسانی که مهارت، اعصاب و سرمایه دارند از بازده مورد انتظار بالاتر استفاده کرده و پیشرفت خواهند کرد.

بی تابی سرمایه‌گذاران

قانون دوم این است که افق سرمایه‌گذاران کوتاه شده است. کاهش ارزش فعلی جریان های درآمدی آتی، نرخ های بهره بالاتر آنها را بی‌تاب می کند. این امر ضربه ای به قیمت سهام شرکت های فناوری وارد کرده است که نوید سودهای فراوان در آینده ای دور را می دهند. قیمت سهام پنج شرکت بزرگ فناوری موجود در اس اند پی ۵۰۰، که یک پنجم ارزش بازار آن را تشکیل می دهند، در سال جاری ۴۰ درصد کاهش یافته است.

همانطور که ترازو از شرکت های جدید و به سمت شرکت های قدیمی متمایل می شود، مدل های تجاری به ظاهر فرسوده، مانند بانکداری اروپایی، جان تازه ای پیدا می کنند. همه شرکت‌های نوپا از تامین مالی محروم نمی‌شوند، اما چک‌ها کوچک‌تر می‌شوند و دسته چک ها کمتر به فروش می‌رسند. سرمایه گذاران برای شرکت هایی با هزینه های اولیه سنگین و سودهای دور صبر کمتری خواهند داشت. تسلا موفقیت بزرگی بوده است، اما خودروسازان قدیمی ناگهان به یک برتری دست یافته اند. آن‌ها می‌توانند از جریان‌های نقدی سرمایه‌گذاری‌های گذشته استفاده کنند.

تغییر استراتژی سرمایه گذاری

قانون سوم این است که استراتژی های سرمایه گذاری تغییر خواهد کرد. یکی از رویکردهای رایج از دهه ۲۰۱۰، سرمایه گذاری منفعل(سرمایه گذاری منفعل شامل خرید و فروش کمتری است و سرمایه گذاران منفعل به نوسانات کوتاه مدت توجهی ندارند و دید بلندمدتی دارند.)  در بازارهای عمومی را با سرمایه گذاری فعال (سرمایه گذاران به طور فعال به مدیریت پورتفوی خود می پردازند واز نوسانات کوتاه مدت بازار استفاده می کنند.) در بازارهای خصوصی ترکیب کرد.

این باعث شد که مقدار زیادی پول به سمت اعتبار خصوصی جریان یابد که در اوج خود بیش از یک تریلیون دلار ارزش داشت. تقریباً یک پنجم از پرتفوی صندوق های بازنشستگی دولتی آمریکا در دارایی های خصوصی بود. معاملات سهام خصوصی حدود ۲۰٪ از کل ادغام ها و تملک ها را بر اساس ارزش تشکیل می دادند.

یک طرف استراتژی آسیب پذیر به نظر می رسد، اما نه بخشی که بسیاری از خودی های صنعت اکنون تمایل به رد آن دارند. از نظر منتقدان، از آنجایی که شرکت‌های فناوری از نظر شاخص‌هایی که بر اساس ارزش بازار وزن می‌شوند، نگران کننده به نظر می‌رسند، سرمایه‌گذاری بر اساس شاخص یک شکست است. اما در واقع سرمایه گذاری بر اساس شاخص از بین نخواهد رفت. این یک راه ارزان برای تعداد زیادی از سرمایه گذاران برای دستیابی به بازده متوسط بازار است.

جایی که باید نگران بود

این سرمایه گذاری‌های خصوصی با کارمزد بالا هستند که مستحق بررسی هستند. عملکرد دارایی های خصوصی بسیار مورد تحسین قرار گرفته است. بر اساس یک تخمین، صندوق‌های سرمایه‌گذاری خصوصی در سطح جهانی ارزش شرکت‌هایی را که مالک آن‌ها هستند ۳.۲ درصد افزایش دادند، حتی در حالی که اس اند پی ۵۰۰، ۲۲.۳ درصد کاهش یافت.

این تا حد زیادی یک سراب است. از آنجایی که دارایی‌های صندوق‌های خصوصی معامله نمی‌شوند، مدیران در مورد ارزشی که برای آن‌ها قائل می‌شوند، اختیار گسترده‌ای دارند. آنها در کاهش این موارد بسیار کُند عمل می کنند، شاید به این دلیل که هزینه های آنها بر اساس ارزش پرتفوهاست. با این حال، کاهش ارزش شرکت های فهرست شده در نهایت حتی در کسب و کارهای خصوصی نیز احساس خواهد شد. با گذشت زمان، سرمایه‌گذاران دارایی‌های خصوصی که فکر می‌کردند از سقوط در بازارهای عمومی جلوگیری کرده‌ و در امان مانده اند نیز با ضرر مواجه خواهند شد.

گروهی از سرمایه گذاران باید با رژیم جدید نرخ بهره بالاتر و سرمایه کمیاب تر کنار بیایند. این کار آسانی نخواهد بود، اما آنها باید دید بلندمدتی داشته باشند. در واقع این دوره که قبلا هم وجود داشته نرمال است و دوران پول ارزان بود که عجیب بود.

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید