تاریخ: ۱۴ آذر ۱۴۰۱ - ۸:۴۷

بورس در انتظار صورت مالی‌های ۶ ماهه / بازار تغییر مسیر می‌دهد؟

صورت مالی شش ماهه شرکت‌های بورسی در حال انتشار است. این صورت مالی‌ها چه تاثیری می‌توانند روی بازار سرمایه داشته باشند؟

به گزارش تجارت‌نیوز، زمان انتشار گزارش‌های شش ماهه رو به پایان است و باید به همین زودی‌ها شرکت‌های فعال در بورس گزارش شش ماهه خود را در سامانه کدال منتشر کنند. این گزارش‌ها می‌تواند تاثیر بسزایی در روند معاملات بازار سرمایه داشته باشد و بازار را برای یک روند جدید آماده کند.

هر ساله با انتشار گزارش‌های شش ماهه، بورس کمی مثبت می‌شود و به نوعی تکان می‌خورد و رشد می‌کند. امسال نیز بسیاری از کارشناسان همین انتظار را از بازار دارند. چرا که شاخص در شش ماهه اخیر روی روند نزولی بوده و به آستانه کانال یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحدی رسید.

اما تحلیلگران بازار سرمایه عقیده دارند که با انتشار گزارش‌های شش ماهه روند شاخص نیز تغییر می‌کند. به گفته این افراد کف بازار بسته شده و روند رو به بالا آغاز خواهد شد. این موضوع یک سیگنال مثبت برای فعالان بازار سرمایه به حساب می‌‌آید و بسیاری از افراد به واسطه همین سیگنال مثبت نقدینگی و پول جدید وارد معاملات می‌کنند و این یعنی رشد شاخص کل بورس.

بهبود شرایط E/P بورس

البته انتشار گزارش‌های شش ماهه مزیت دیگری نیز دارد آن هم بهبود P/E کل بازار سرمایه و افزایش ارزندگی سهام شود. این موضوع یک فرصت مناسب برای افزایش سرمایه‌گذاری‌ها در بازار سرمایه است.

البته نباید فراموش کرد که نسبت p/e بسیاری از نمادها در منطقه ارزندگی هستند. اما به نظر می‌رسد با وجود ارزندگی به دلیل زیان دو ساله سرمایه‌گذاران و سهامداران بورس تا زمان مشخص نشدن وضعیت و رفع ابهامات سرمایه سنگینی وارد بازار سهام نشود.

محمدرضا بیک‌زاده، کارشناس بازار سرمایه نیز چندی پیش گفت که با توجه به گزارش‌های ۶ ماهه و وضعیت مناسب بسیاری از صنایع به نظر می‌رسد بورس تهران در کوتاه مدت واکنش مثبتی داشته باشد. به چشم انداز مثبت بازار و اصلاح روند نزولی تا پایان سال نمی‌توان امیدواری چندانی داشت، چراکه سوابق تاریخی نسبت ارزندگی سطوح پایینتر را نیز ثبت کرده و این احتمال وجود دارد که نه به دلیل کاهش قیمت بلکه به دلیل افزایش eps شرکت‌ها p/e مقادیر کمتری را تجربه کند.

با وجود این وضعیت انتظار می‌رود که بورس تهران نسبت به انتشار گزارش‌های شش ماهه واکنش مثبت نشان دهد. البته همیشه استثناهایی نیز وجود دارد و ممکن است برخی از صنایع بازار با توجه به عدم تعیین و تکلیف برجام و قیمت کامودیتی‌ها روند نزولی و اصلاحی به خود بگیرند.

برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید