تاریخ: ۲۶ آذر ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۱

تاثیر تصمیم اخیر فدرال رزرو بر بازار کریپتو

کمیته‌ بازار آزاد فدرال در روز گذشته تصمیم به افزایش ۰.۵ درصدی نرخ بهره گرفت. قیمت ارزهای دیجیتال ابتدا افزایش یافت، ولی اکنون آن‌ها دچار اصلاح قیمت شدند.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز به نقل از کوین‌پدیا، بازار کریپتو در سال جاری روزهای بسیار دشواری را پشت سر گذاشته است. تاثیرات همه‌گیری کرونا، افزایش تنش‌های جهانی، و افزایش شدید تورم در ایالات متحده و سایر کشورهای جهان بازارهای سهام و کریپتو را تحت فشار قرار داده‌اند. از سویی دیگر، بحران نقدینگی در طول سال ۲۰۲۲ باعث فروپاشی و سقوط بسیاری از شرکت‌های فعال در حوزه‌ی کریپتو شده است. شرکت‌هایی نظیر ترافرم لبز، سلسیوس، تری اروز کپیتال و غیره همگی بر اثر سوءمدیریت و بعضا سودجویی مدیران‌شان اعلام ورشکستگی کردند. بزرگ‌ترین فاجعه‌ی کریپتو نیز در نوامبر سال جاری اتفاق افتاد و یکی از بزرگ‌ترین صرافی‌های بازار کریپتو، اف‌تی‌ایکس، به رهبری سم‌بنکمن فراید دچار ورشکستگی شد و میلیاردها دلار به این بازار ضرر زد. پیش‌تر در مطلب ۲۰۲۲، سالی سراسر سرد و تاریک برای کریپتو به بیان این مسائل پرداخته‌ایم.
افزایش تاریخی نرخ تورم در سال جاری، بانک‌های مرکزی را وادار به اتخاذ سیاست‌های سختگیرانه کرده است. فدرال رزرو در طول سال ۲۰۲۲ در چند مرحله تاکنون اقدام به افزایش نرخ بهره کرده است. در هر مرحله، پیش از نشست کمیته‌ی بازار آزاد فدرال، تحلیلگران و سرمایه‌گذاران بازار کریپتو پیش‌بینی‌های خود را از تاثیرات افزایش شدید نرخ بهره اعلام می‌کنند. این مسئله هر بار باعث افزایش نگرانی‌ها و بی‌اعتمادی سرمایه‌گذاران به بازار کریپتو شده است. با هر افزایش ۰.۷۵ درصدی نرخ بهره، قیمت بیت کوین (BTC) و سایر ارزهای دیجیتال تاکنون دچار ریزش شده‌اند. ولی طبق مطلبی تحت عنوان خبرهای خوش فدرال رزرو برای بیت‌کوین! به این موضوع اشاره کردیم که قرار است فدرال رزرو اندکی از سختگیری‌های خود در خصوص سیاست‌های پولی بکاهد. رابرت کیوساکی، نویسنده‌ی مشهور کتاب پرفروش «پدر پولدار پدر بی‌پول» نیز به تازگی گفته است: تغییر موضع فدرال رزرو دارندگان بیت‌کوین را پولدار می‌کند!
سرانجام، در روز گذشته – چهارشنبه ۱۴ دسامبر/ ۲۳ آذر – کمیته‌ی بازار آزاد فدرال (FOMC) تشکیل جلسه داد. در پایان این جلسه، فدرال رزرو (FED) اعلام کرد که نرخ بهره را فقط ۰.۵ درصد افزایش خواهد داد. این همان خبر خوبی بود که سرمایه‌گذاران و معامله‌گران بازار کریپتو مدت‌ها منتظر شنیدن آن بوده‌اند.
اعلام این خبر باعث افزایش قیمت‌ها شد؛ و بیت کوین با ۳.۳۹ درصد افزایش به ۱۸,۳۷۳ دلار رسید. با وجود این، گاوها (معامله‌گرانی که به دنبال افزایش قیمت‌ها هستند) نتوانستند قیمت بیت کوین را در بالای سطح ۱۸,۰۰۰ دلار نگه دارند و قیمت پادشاه ارزهای دیجیتال بار دیگر به زیر این سطح سقوط کرد.
سایر ارزهای دیجیتال نیز رفتار مشابهی از خود نشان داده‌اند. سرمایه‌ی کل بازار ارزهای دیجیتال پس از اعلام خبر افزایش ۰.۵ درصدی نرخ بهره به ۸۴۸ میلیارد دلار افزایش یافت ولی سپس، به سطح ۸۲۴ میلیارد دلار سقوط کرد.
هم‌اکنون، در لحظه‌ی نگارش این مطلب – در حوالی ساعت ۹:۰۰ صبح روز پنج‌شنبه ۲۴ آذر – بیت کوین با ۰.۲۹ درصد کاهش نسبت به روز گذشته با قیمت ۱۷,۷۱۹ دلار معامله می‌شود. با وجود این، عملکرد هفتگی بیت کوین بهبود یافته است. قیمت بیت کوین هم‌اکنون ۵.۳۱ درصد نسبت به هفت روز گذشته افزایش یافته است. ارزش کل بازار بیت کوین نیز در حال حاضر ۳۴۰,۸۴۳,۴۰۴,۷۶۴ دلار است.

برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید