تاریخ: ۰۹ دی ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۱

تامین کسری بودجه از محل فروش اوراق نصف شد

در هفت ماه نخست امسال درآمد دولت از فروش اوراق بدهی دولتی تقریبا نصف سال قبل بوده و ۵۴.۲ درصد کاهش پیدا کرده است. این درآمدزایی بخشی از تامین کسری بودجه دولت محسوب شده که در سال جاری تاکنون کاهشی بوده است.

به گزارش اکوایران، روند خرید اوراق بدهی دولتی در سال جاری نزولی شده است. آماری که بانک مرکزی از عملکرد فروش اوراق بدهی دولتی در پایان مهر ماه امسال منتشر کرده گویای این موضوع بوده است.

افت ۹۲ درصدی فروش اوراق در مهر ماه

به طور کلی اوراق بدهی دولتی درچهار دسته مهم تقسیم بندی می شود. اسنادخزانه اسلامی، سلف موازی استاندارد، مرابحه و منفعت. که البته دو سال است اوراق منفعت خرید و فروش نمی شود.

فروش این اوراق به نوعی مسیری برای درآمدزایی دولت محسوب می شود که البته آمارهای مهر ماه نشان از افتی قابل ملاحظه در این شاخص داشته اند.

در همین رابطه در مهر ماه امسال ۲ هزار و ۷۸۰ میلیارد تومان اوراق بدهی ازسوی دولت فروخته شده که تمام آن از نوع مرابحه بوده است.

این در حالی است که در موقعیت مشابه خود در سال گذشته رقم خرید اوراق مرابحه از دولت برابر با ۳۵ هزار و ۶۴۱ میلیارد تومان بوده و اکنون در سال جاری ۹۲.۲ درصد افت پیدا کرده است.

افت ۵۴ درصدی فروش اوراق بدهی دولتی در هفت ماه

به طور کاملتر، مجموع اوراق فروخته شده در هر چهار بخش تا پایان مهر سال جاری معادل با ۶۹ هزار و ۵۶۰ میلیارد تومان بوده است. این در حالی است که این رقم در موقعیت مشابه خود در سال گذشته برابر با ۱۵۲ هزار میلیارد تومان به ثبت رسیده بود. بررسی های آماری نشان می دهد در این مدت تقریبا فروش اوراق در مجموع هفت ماه ۵۴.۲ درصد افت پیدا  کرده که البته این کاهش بیشتر در اوراق خزانه اسلامی و سلف موازی استاندارد بوده است. در این دو دسته فروش اوراق دولتی به ترتیب ۸۵.۹ درصد و ۱۰۰ درصد کاهش داشته و درمقابل در مرابحه عام رشدی ۶۰.۵ درصدی در این مقطع حاصل شده است.

برخی در آمدزایی دولت از مسیر فروش اوراق بدهی را امری مهم در تامین کسری بودجه می شمارند که در هفت ماهه سال ۱۴۰۱ تقریبا به نصف رسیده است.

 

 

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید