تاریخ: ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۹:۲۲

تحلیل و پیش‌بینی بیت‌کوین؛ ۱۴ اردیبهشت

با اعلام افزایش ۰.۲۵ درصدی نرخ بهره توسط فدرال رزرو، قیمت ارزهای دیجیتال افزایش یافت. آیا به این ترتیب، دوره‌ی نزولی بازار کریپتو به پایان رسیده است؟

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز به نقل از کریپتونیوز، تا پیش از اعلام نتیجه‌ی نهایی نشست کمیته‌ی بازار آزاد فدرال، معامله‌گران و سرمایه‌گذاران کریپتو با احتیاط و نگرانی چشم انتظار تاثیر تصمیم فدرال رزرو بر آینده‌ی قیمت ارزهای دیجیتال به خصوص بیت کوین (BTC) بودند.
در ماه‌های اخیر، قیمت بیت کوین دچار نوسان‌های شدید شده و مسیر نزولی را در پیش گرفته بود. اکنون، با اعلام افزایش ۰.۲۵ درصدی نرخ بهره توسط فدرال رزرو شاهد افزایش قیمت ارزهای دیجیتال هستیم. ولی معامله‌گران و سرمایه‌گذاران همچنان از خود این سوال را می‌پرسند که آیا این دوره‌ی نزولی فعلی ادامه خواهد داشت یا به زودی شاهد از سرگیری حرکت صعودی قیمت‌ها خواهیم بود.
بانک مرکزی ایالات متحده (فدرال رزرو) برای مقابله با تورم در این کشور، نرخ بهره را به بالاترین سطح خود در ۱۶ سال گذشته افزایش داده است.
روز گذشته، فدرال رزرو نرخ بهره را برای یازدهمین بار در ۱۴ ماه اخیر افزایش داد. البته، میزان افزایش نرخ بهره، طبق انتظار تحلیلگران، ۰.۲۵ درصد بود. افزایش ۰.۲۵ درصدی نرخ بهره نشان‌دهنده‌ی ملایم‌تر شدن موضع سختگیرانه‌ی فدرال رزرو است. به این ترتیب، نرخ کلی بهره اکنون از ۵ درصد به ۵.۲۵ درصد افزایش یافته است.
افزایش نرخ بهره طی یازده ماه گذشته سرعت رشد صنایع و بازارهایی مانند بازار مسکن را کند کرده و باعث ورشکستگی چند بانک شده است.
جروم پاول، رئیس فدرال رزرو، به تازگی گفته است که شاید در حال حاضر نیازی به افزایش بیش‌تر نرخ بهره نباشد. با وجود این، وی احتمال اتخاذ سیاست‌های جدید را رد نکرده و گفته است: «تصمیم‌های فدرال رزرو بر مبنای شرایط و مقتضیات هر دوره اتخاذ می‌شود.»
فدرال رزرو در سال گذشته برای مقابله با رشد شدید تورم، افزایش نرخ بهره را آغاز کرد. بانک‌های مرکزی سایر کشورها از جمله بانک‌های بریتانیا و اروپا نیز برای مقابله با تورم اقدام مشابهی را انجام دادند.
هنگامی که نرخ بهره افزایش می‌یابد، هزینه‌ی دریافت وام برای کارهایی مانند خرید خانه یا توسعه‌ی کسب و کار را افزایش می‌یابد. این مسئله می‌تواند تقاضا را کاهش داده و به این ترتیب، قیمت‌ها را پایین بیاورد.
همان‌طور که گفته شد، اعلام خبر افزایش ۲۵ واحدی نرخ بهره و ملایم‌ شدن موضع فدرال رزرو باعث افزایش قیمت ارزهای دیجیتال شد. بر اساس داده‌های وب‌سایت کوین مارکت کپ، هم‌اکنون در لحظه‌ی نگارش این مطلب – در حوالی ساعت ۱۰:۰۰ صبح روز پنج‌شنبه ۴ می / ۱۴ اردیبهشت – بیت کوین با ۲.۴۹ درصد افزایش نسبت به روز گذشته،‌ با قیمت ۲۹,۱۲۵ دلار معامله می‌شود. ظرف بیست و چهار ساعت گذشته، قیمت بیت کوین در محدوده‌ی کف ۲۸,۱۷۸ دلار تا سقف ۲۹,۲۵۹ دلار در نوسان بوده است. همچنین، حجم معاملات بیست و چهار ساعته‌ی بازار بیت کوین نیز هم‌اکنون با ۲۰.۴۱ درصد افزایش به رقم ۱۹,۴۹۹,۷۰۸,۲۳۶ دلار رسیده است.  

در حال حاضر بیت کوین در نزدیکی مرز ۲۹,۲۹۵ دلار با مقاومت قابل توجهی مواجه است. ولی اگر گاوها (معامله‌گرانی که به دنبال افزایش قیمت هستند) بتوانند بیت کوین را به بالای این سطح مقاومت برسانند، قیمت پادشاه ارزهای دیجیتال احتمالا تا ۲۹,۹۷۵ دلار افزایش خواهد یافت. در صورت تداوم این روند صعودی، احتمالا شاهد شکسته شدن دوباره‌ی سطح مقاومت کلیدی و روانی ۳۰,۰۰۰ دلار خواهیم بود.
در نمودار چهار ساعته، قیمت بیت کوین به زیر میانگین متحرک نمایی ۵۰ روزه سقوط کرده است. این سطح پیش‌تر به عنوان یک منطقه‌ی حمایتی در اطراف سطح ۲۸,۸۰۰ دلار عمل می‌کرد.

الگویی که کندل‌های قیمت بیت کوین تشکیل داده است، نشان‌دهنده‌ی وجود احساسات نزولی قوی در بازار است. همچنین، اندیکاتورهای شاخص قدرت نسبی و مکدی از یک حرکت نزولی احتمالی در روز جاری خبر می‌دهند.
با توجه به خط روندی که در نمودار ۴ ساعته ایجاد شده، قیمت بیت کوین ممکن است با سطح حمایت ‌۲۷,۶۰۰ دلاری رو‌به‌رو شود، چنان‌چه سطح حمایت ۲۷,۶۰۰ دلاری شکسته شود، قیمت بیت کوین ممکن است تا سطح حمایت ۲۷,۲۰۰ دلاری نیز کاهش یابد.

برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید