تاریخ: ۲۹ دی ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۵

تداوم زمستان سرد کریپتو یا شروع بهار التکوین‌ها؟

با وجود این‌که افزایش تسلط التکوین‌ها بر بازار به طور بالقوه خبر خوب تلقی می‌شود، ولی احتمال بازگشت بازار را به زمستان سرد و تاریک ۲۰۲۲ نیز افزایش می‌دهد.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز به نقل از کوین‌پدیا، التکوین‌ها به همراه پادشاه بازار ارزهای دیجیتال، یعنی بیت کوین (BTC) سال ۲۰۲۳ را طوفانی و غافلگیرکننده آغاز کرده‌اند. گویا آن‌ها مشکلات کمرشکن خود را در طول زمستان سخت و تاریک سال ۲۰۲۲ پشت سر گذاشته و اکنون وارد فصل بهار شده‌اند. به ویژه، التکوین‌ها ظرف دو هفته‌ی اخیر واقعا سروصدا به پا کرده‌اند و میزان تسلط خود را بر بازار کریپتو به بالای ۵۰ درصد رسانده‌اند.
با وجود این، تسلط بیت کوین بر بازار همچنان نزدیک به مرز ۴۰ درصد است. این به خودی خود رقم بالایی است، ولی نشان می‌دهد معامله‌گران از سر و کله زدن با بیت کوین خسته شده‌اند و تصمیم گرفته‌اند مقدار بیش‌تری از پرتفوی خود را به التکوین‌ها اختصاص دهند. بنابراین، بسیاری از تحلیلگران بر این باورند که اگر قیمت بیت کوین کمی کاهش یابد، ممکن است به زودی شاهد آغاز فصل التکوین‌ها باشیم.
سال ۲۰۲۳ با افزایش غیرمنتظره‌ی قیمت ارزهای دیجیتال برتر بازار از جمله بیت‌کوین و اتریوم (ETH)، معامله‌گرانی را که به دنبال کاهش قیمت‌ها بوده‌اند، به شدت غافلگیر کرده است. رشد نجومی قیمت‌ها در بازار التکوین‌ها به ویژه‌ برای توکن‌هایی مانند سولانا (SOL)، لیدو دائو (LDO) و کاردانو (ADA) بسیار قابل توجه بوده است؛ قیمت این التکوین‌ها تنها ظرف دو هفته بیش از ۳۰٪ افزایش یافت.
عامل اصلی افزایش قدرت و میزان سلطه‌ی بیت کوین بر بازار کریپتو انتشار داده‌های دلگرم‌کننده‌ در خصوص شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) و میزان تورم بوده است. هر خبری که حاکی از تغییر موضع سختگیرانه‌ی فدرال رزرو باشد، باعث تقویت بیت کوین خواهد شد. ولی همین عوامل نیز باعث افزایش فشار خرید در بازار التکوین‌ها نیز می‌شوند.
از سویی دیگر، نزدیک‌ شدن به زمان انجام به‌روزرسانی شانگهای اتریوم نیز جنب‌وجوشی را در بازار اتریوم ایجاد کرده است. هنگام انجام پروژه‌ی ادغام در سال گذشته، اتریوم‌های سهامگذاری‌شده در این شبکه مسدود شدند؛ و اکنون طبق برنامه، آن‌ها قرار است هم‌زمان با انجام به‌روزرسانی شانگهای آزادسازی شوند.
علاوه بر این‌ها، ارزش کل بازار التکوین‌ها نیز از سطح مقاومت کلیدی میانگین‌ متحرک نمایی ۵۰ روزه‌ در عدد ۴۶۵ میلیارد دلار فراتر رفته و برای شکستن سطح میانگین‌ متحرک نمایی ۱۰۰ روزه‌ در عدد ۵۶۳ میلیارد دلار تلاش می‌کند. این نیز نشانه‌ی دیگری از آغاز فصل صعودی التکوین‌ها تا پایان ماه جاری است.

بر اساس نمودار بالا، آغاز فصل التکوین‌ها نزدیک است. طبق این نمودار، هر چه شاخص به سمت عدد ۲۵ نزدیک‌تر شود، احتمال افزایش تسلط بیت کوین بر بازار بیش‌تر شده، و هر چه این شاخص به ۷۵ نزدیک‌تر شود، تسلط التکوین‌ها بر بازار بیش‌تر خواهد شد. همان‌طور که در این نمودار مشاهده می‌شود، شاخص از عدد ۲۵ دورتر شده و اکنون در عدد ۲۷ قرار دارد. به این ترتیب، احتمالا در حال ورود به فصل التکوین‌ها هستیم.
با وجود این، یکی از تحلیلگران موسسه‌ی کریپتوکوانت هشدار داده که شرایط کنونی بازار ممکن است نشانه‌ای از بازگشت به دوران سرد و تاریک ۲۰۲۲ باشد. وی در این مورد گفت: «امروز، تسلط التکوین‌ها دوباره به بالای ۵۰ درصد رسیده است. بدیهی است که نباید از این موضوع ناراحت باشیم. ولی به این نکته نیز توجه داشته باشید: زمانی که تسلط التکوین‌ها بر بازار کریپتو افزایش می‌یابد، خطر بالقوه‌ی سقوط بازار نیز بیش‌تر خواهد شد.»

برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید