تاریخ: ۲۴ آذر ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۱

تضعیف تقاضا، نفت را زمین زد

در حالی که گزارش صنعت حاکی از افزایش چشمگیر ذخایر نفت خام ایالات متحده بود، با بروز نگرانی‌ها درباره‌ی تضعیف تقاضا، قیمت نفت امروز با کاهش مواجه شد.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا و ارز به نقل از رویترز، قیمت نفت در اوایل مبادلات روز چهارشنبه کاهش یافت؛ این سناریو زمانی اتفاق افتاد که داده‌های صنعت، افزایش غافلگیرکننده‌ی ذخایر نفت خام ایالات متحده را در برابر پیش‌بینی تحلیلگران از کاهش نشان داد و بدین ترتیب، نگرانی‌ها در مورد تضعیف تقاضا حتی با کاهش عرضه را تقویت کرد.
بهای معاملات آتی نفت برنت در ساعت ۰۴۱۴ GMT، با ۱۹ سنت یا ۰.۲ درصد کاهش به ۸۰.۴۹ دلار در هر بشکه رسید، در حالی که قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا (WTI) با ۱۵ سنت یا ۰.۲ درصد کاهش به ۷۵.۲۴ دلار رسید.
به گفته‌ی تینا تنگ، تحلیلگر CMC Markets، بازیگران بازار پیش از جلسه‌ی کمیته بازار باز فدرال ایالات متحده حتی با وجود خطرات، متنفع می‌شوند.
وی افزود: «اما من همچنان انتظار دارم که قیمت نفت به روند اخیر خود ادامه دهد. البته فروش قبلی که ناشی از ترس از رکود بود، پس از انتشار دو آمار متوالی حاکی از کاهش تورم در ایالات متحده، متوقف شد.»
انتظار می‌رود سیاست‌گذاران فدرال رزرو ایالات متحده نرخ بهره را در روز چهارشنبه ۵۰ واحد افزایش دهند که در بحبوحه‌ی چالش تورم، از سرعت ۷۵ واحدی، که از ماه ژوئن در نشست‌های خود به آن پایبند بوده‌اند، رقم کوچکتری است.

شاخص قیمت مصرف‌کننده ایالات متحده در ماه نوامبر پس از رشد ۰.۴ درصدی در ماه قبل، ۰.۱ درصد افزایش یافت.
بادن مور، رئیس بخش تحقیقات کالا در بانک ملی استرالیا اظهار داشت: «هر گونه اظهارنظری از سوی فدرال رزرو که نشان‌دهنده‌ی کاهش بیشتر افزایش نرخ بهره در ایالات متحده باشد، از قیمت نفت حمایت می‌کند.»
به گزارش منابع بازار به نقل از داده‌های موسسه امریکن پترولیوم، ذخایر نفت خام آمریکا در هفته‌ی منتهی به ۹ دسامبر حدود ۷.۸ میلیون بشکه افزایش یافت، در حالی که تحلیلگران شرکت‌کننده در نظرسنجی رویترز انتظار کاهش ۳.۶ میلیون بشکه‌ای ذخایر را داشتند.
به امید احیای تقاضای چین با کاهش محدودیت‌های کووید ۱۹ و تضعیف دلار پس از انتشار داده‌هایی حاکی از کاهش تورم در ایالات متحده، بازار در جلسه قبل ۳ درصد رشد کرد اما دیری نپائید که داده‌های موجودی انبار، احساسات صعودی را فرونشاند.
تحلیلگران ANZ Research با استناد به داده‌های شرکت چینی VariFlight، بر نشانه‌هایی از افزایش سفرهای داخلی در چین تأکید کردند، به طوری که سطح پروازها در روز دوشنبه از ۲۲ درصد در ۲۹ نوامبر، به حدود ۶۵ درصد از سطوح قبل از همه‌گیری افزایش یافته است.
اوپک در جدیدترین گزارش ماهانه‌ی خود اعلام کرد که انتظار دارد در سال ۲۰۲۳ شاهد رشد قوی تقاضای جهانی نفت باشد که با افزایش احتمالی اقتصادی ناشی از کاهش سیاست‌های مرتبط با کووید در چین همراه است.
گفتنی است که قیمت نفت در این هفته به دلیل قطع‌شدن خط لوله کی‌استون شرکت TC Eenrgy که روزانه ۶۲۰۰۰۰ بشکه نفت خام کانادا را به ایالات متحده می‌فرستد، حمایت شده است.
این خط لوله در پی نشت ۱۴۰۰۰ بشکه بسته شد و مقامات محلی روز سه‌شنبه اعلام کردند که پاکسازی حداقل بیش از چند هفته طول خواهد کشید.

برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید