سه شنبه, ۱۴ آذر ۱۴۰۲ /
17392
۲۷ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۱:۴۰
4 بازدید
۰

تغییر صفر دو بازار در هفته سوم سال

بازارهای مالی هفته سوم سال جاری در دو بازار مهم روندی ثابت را رقم زده است. این معاملات که به نوعی به منظور مدیریت نرخ تورم در کشور برگزاری می شود در هفته های ابتدایی سال با صعودی قابل توجه مواجه شده و همچنان در این سطح باقی مانده است.

در آغاز سال جدید شمار بازار های مالی به دو مورد تنزل پیدا کرده است. دولت در بازار اولیه اوراق بدهی درآمدزایی غیرتورمی خود را سرعت می دهد. در این بازارکه دولت اوراق بدهی را به مشتریان عرضه می کند می تواند از این مسیر، وضعیت درآمدهای خود را بدون چاپ پول ارتقا دهد. روشی که به اعتقاد برخی کارشناسان مسیر مفیدتری برای اقتصاد کشور به شمار می آید. این بازار هر ساله از میانه خرداد برگزار شده و تا پایان سال ادامه می یابد. بنابراین در هفته های اخیر بازار اولیه اوراق بدهی برگزار نمی شود.

این اوراق از مهم ترین وسیله های دادوستد بانک ها با بانک مرکزی در بازار باز به شمار می آید. در بازار باز و بازار بین بانکی بانک مرکزی به مدیریت نقدینگی بانک ها و در ادامه بهبود تورم در کشور می پردازد. در بازار باز معاملات میان بانک ها و بانک مرکزی میان مدت بوده و بانک مرکزی نقش تعیین کننده تری را در اعلام نرخ سود معاملات بازار باز دارد. این در حالی است که بده بستان میان بانک ها و بانک مرکزی در بازار بین بانکی تاریخ سررسید کوتاه مدت داشته و در ادامه نرخ بهره در کوریدور تعیین شده از سوی بانک مرکزی حرکت می کند.

در همین رابطه به گزارش اکوایران به نقل از اقتصادنیوز، نرخ سود در بازارهای مالی هفته گذشته مسیر ثابتی را پشت سرگذاشته است. در این بازار ها که به نوعی به منظور مدیریت تورم در کشور برگزار می شود سیاست گذار تشخیص داده تا نرخ سود تغییری نداشته باشد. تعداد بازارهای مالی در این هفته که عمدتا سه بازار مهم بوده در هفته های نخست سال جاری دو بازار شده است.

سکوت بازار اوراق بدهی دولتی تا میانه خرداد ماه

اوراق نقدی دولتی در بازار اولیه هر ساله از میانه خرداد به فروش می رسد. در این بازار دولت اوراق خودر را به مشتریان عرضه کرده و بانک ها و بورسی ها نیز در خرید اوراق دولتی مشارکت می کنند. داده های آماری نشان می دهد دولت تاپایان سال گذشته نرخ سود اوراق فروخته شده را به صورت موزون تا ۲۵.۷۸ درصد بالا برده که این موضوع منجر به فروش بالای اوراق در آخرین هفته این بازار شد. اکنون اما بازار اولیه احتمالا طبق قاعده هر ساله خود تا میانه خرداد امسال کار خود را در سکوت ادامه می دهد.

ثبات نرخ سود در بازار باز

در عملیات بازار باز بانک ها اوراق خریداری شده در بازار اولیه را وثیقه قرار داده و از بانک مرکزی استقراض پول می کنند. در این معاملات خرید اوراق بدهی از بانک ها به معنای تزریق پول د رنظام بانکی بوده که در هفته اخیر برابر با ۸۰ همت به ثبت رسیده است. ثبات تزریق پول در این بازار همسو با وضعیت ثابت نرخ سود بازار باز بوده که در هفته های اخیر روند ثابتی را پشت سرگذاشته است. این نرخ در هفته سوم سال جاری برابر با  ۲۳ درصد به ثبت رسیده است

وضعیت ثابت در نرخ سود بین بانکی

در کنار بازار باز، نرخ سود در بازار بین بانکی نیز تغییری نداشته است. در بازار شبانه یا بازار بین بانکی نیز بانک مرکزی تزریق پول در بانک ها را با تاریخ سررسید کوتاه مدت تری انجام می دهد. در این معاملات تزریق نقدینگی به سطح بی سابقه ای رسیده و در نهایت نرخ بهره بین بانکی در سطح ثابت خود نگه داشت. این نرخ در هفته سوم فروردین ماه برابر با ۲۳.۴۳ درصد بوده و در کانال ۲۳ درصد ثابت ماند. مرور آمارها نشان می دهد این بیشترین سطح  این شاخص در بازه هفت ساله بوده و این رکوردزنی را تداوم بخشیده است.

 

8 ماه پيش [ 3151 بازدید ]
2 روز پيش [ 177 بازدید ]
2 ماه پيش [ 117 بازدید ]
2 ماه پيش [ 47 بازدید ]
2 ماه پيش [ 33 بازدید ]
1 ماه پيش [ 32 بازدید ]
11 ماه پيش [ 32 بازدید ]
1 ماه پيش [ 32 بازدید ]
9 ماه پيش [ 31 بازدید ]
1 ماه پيش [ 30 بازدید ]
13 ساعت پيش [ 7 بازدید ]
13 ساعت پيش [ 6 بازدید ]
13 ساعت پيش [ 6 بازدید ]
13 ساعت پيش [ 9 بازدید ]
13 ساعت پيش [ 6 بازدید ]
13 ساعت پيش [ 8 بازدید ]
13 ساعت پيش [ 6 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 15 ساعت پيش [ 7 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 15 ساعت پيش [ 6 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 15 ساعت پيش [ 7 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 15 ساعت پيش [ 6 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 15 ساعت پيش [ 7 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 15 ساعت پيش [ 6 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 16 ساعت پيش [ 10 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 16 ساعت پيش [ 1 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 16 ساعت پيش [ 3 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 16 ساعت پيش [ 2 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 16 ساعت پيش [ 2 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 17 ساعت پيش [ 2 بازدید ]
مرکز خبری بانک و بیمه 19 ساعت پيش [ 7 بازدید ]
6 ماه پيش [ 3 بازدید ]
17 روز پيش [ 0 بازدید ]
2 ماه پيش [ 8 بازدید ]
4 ماه پيش [ 3 بازدید ]
12 ماه پيش [ 5 بازدید ]
7 ماه پيش [ 0 بازدید ]
5 ماه پيش [ 5 بازدید ]
7 ماه پيش [ 3 بازدید ]
1 سال پيش [ 3 بازدید ]
5 ماه پيش [ 1 بازدید ]
10 ماه پيش [ 20 بازدید ]
8 ماه پيش [ 4 بازدید ]
8 ماه پيش [ 0 بازدید ]
1 سال پيش [ 8 بازدید ]
7 ماه پيش [ 3 بازدید ]
8 ماه پيش [ 4 بازدید ]
12 ماه پيش [ 3 بازدید ]
6 ماه پيش [ 0 بازدید ]
10 ماه پيش [ 17 بازدید ]
9 ماه پيش [ 0 بازدید ]

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید